Bibaleze.si

Brezskrbno potovanje z dojenčkom

Bibaleze.si

Mamin izziv

0
23. 09. 2013 12.55

S partnerjem ste se lahko še do nedavnega spontano odpravili na pot, vzeli ste le nujne stvari in se podali dogodivščinam naproti. Sedaj imate še enega družinskega člana in potovanje morate skrbno vnaprej načrtovati. Kako bo pot zabavna, kako lahko preprečite slabost v avtu? Česa nikakor ne smete pozabiti doma?

Poskrbite za varnost in otrok naj bo vedno pripasan v otroškem avtosedežu.
Poskrbite za varnost in otrok naj bo vedno pripasan v otroškem avtosedežu.
Poskrbite za varnost in otrok naj bo vedno pripasan v otroškem avtosedežu.FOTO: Profimedia

Kdaj se z dojenčkom odpraviti na pot?

Če vaš dojenček ponoči mirno spi, je najbolje, da se na pot odpravite ponoči, lahko pa tudi zgodaj zjutraj. Poskrbite za varnost in otrok naj bo vedno pripasan v otroškem avtosedežu, pokrijete ga s tanko odejo, na stransko okno pa obesite senčnik.

Če ga hranite z adaptiranim mlekom, ne smete pozabiti na prekuhano vodo. Dojenček že uživa gosto hrano? V hladilni torbi imejte s sabo več lažjih obrokov in dovolj tekočine. Računajte tudi na to, da vam voda ne bo prišla prav le za pitje, temveč tudi za brisanje ter umivanje.

Tako v sprednjem delu avtomobila ne smejo manjkati plenice za enkratno uporabo, duda, vlažilni robčki, bombažna plenica, bombažna krpica, krema, ki preprečuje vnetje, steklenička, dojenčkove najljubše igrače in knjiga. Dobrodošla so tudi rezervna oblačila, če bo bruhnil ali se preveč potil. Ko se odločite, da boste otroka previli ali preoblekli, se obvezno ustavite.

Vedno se na daljšem potovanju večkrat ustavite.
Vedno se na daljšem potovanju večkrat ustavite.FOTO: Profimedia

Naj bo potovanje zabavno in brez slabosti!

Naj med vožnjo iz radia odmeva otroška glasba, lahko pa prepevate otrokove najljubše pesmice ali pripovedujete zgodbe. Pozabil bo, da mora sedeti pri miru in bo zraven ploskal, se veselil in čebljal … Če je že starejši in govori, se lahko med vožnjo igrate domiselne igre, ki se jih spomnite še iz otroštva.

Na dolgi vožnji, še posebej, če se vozite po ovinkasti cesti, lahko otrokom postane slabo. Ne ustrašite se, to na splošno ne ogroža otrokovega zdravstvenega stanja in ko prispete na cilj, mu bo odleglo. Bruhanje lahko preprečite tako, da otroka med vožnjo animirate, da ne gleda ves čas, kam bo zavil ovinek in kako hitro se vozite. Pred potovanjem sicer ni priporočljivo piti mleko, kljub temu pa je dobro, da nekaj poje. Med vožnjo so strogo prepovedane sladkarije in sladki sokovi.

Postanki so obvezni!

Kljub temu da ste navajeni potovati več ur brez postanka, je koristno, da se večkrat na počivališču ustavite. Priporočljivo je, da se vsakih 150 kilometrov naužijete svežega zraka, otroka pa vzamete iz otroškega sedeža, da se malo razgiba. Dobro je, da preverite, da je vse v redu z dojenčkovimi plenicami in da ni zaradi potenja ali drgnjenja prišlo do pleničnega izpuščaja. To bi dojenčku povzročilo zelo neprijetne bolečine. V primeru, da se je dojenčku vnela koža, mu jo namažite s kremo za zdravljenje pleničnih izpuščajev. Med postankom lahko tudi postrežete malico, ki nikakor ne sme biti sladka ali mastna.

V vašem kovčku mora ostati prostor za potovalno lekarno.
V vašem kovčku mora ostati prostor za potovalno lekarno. FOTO: Profimedia

Česa ne smete pozabiti doma?

Potujete nekam daleč? Greste samo na večdnevni obisk k babici in dedku? Kamorkoli se odpravljate, nikakor ne smete doma v predalu pozabiti dojenčkovega osebnega dokumenta in zdravstvene izkaznice.

V vašem kovčku mora ostati prostor za potovalno lekarno, v kateri ne smejo manjkati termometer, sirup za zniževanje povišane telesne temperature in proti bolečinam, fiziološka raztopina, sterilna gaza, obliži, borovničev čaj za zaprtje in vsekakor krema za vneto ritko.

Ko mama pakira za dojenčka, se znajde v dilemi, kaj vse resnično potrebuje zanj. Glede na letni čas pripravite zanj ustrezna oblačila, ne pretiravajte s količino, saj vedno lahko na roke operete bodi, majico, hlače ali nogavice. Če malček že dela prve korake, vzemite s sabo tudi ustrezno obuvalo. Definitivno pa v torbi ne smejo manjkati otroški pripomočki, kot so duda, steklenička, žlička in kozarček. Vzemite zadostno zalogo plenic, robčkov, umivalnih krpic ipd. s sabo, če vsega tega na počitnicah ne mislite kupovati. Najljubše otrokove igračke, ninice, medvedki in knjige pa so tako ali tako nepogrešljiva oprema tudi na dopustu. Da bo vaše raziskovanje po mestu, potepanje in sprehajanje z babico in dedkom čim bolj sproščeno, vzemite s sabo tudi voziček, da vam otroka ne bo potrebno ves čas nositi.

Naj bodo vaši skupni dnevi nekaj posebnega, dragocene trenutke ovekovečite s fotoaparatom. Ko bo otrok večji, si bo z veseljem ogledoval fotografije v albumu, vi pa mu boste pripovedovali, kaj vse ste takrat videli in kaj vse ste počeli.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863