Bibaleze.si

Nega občutljive dojenčkove kože

Bibaleze.si

Mamin izziv

0
04. 09. 2013 08.07

Koža novorojenčkov je zelo občutljiva, zelo hitro se izsuši in zato lahko pride do vnetja. Preberite si, kako umiti novorojenčka, kdaj je čas za prvo kopanje, izvedeli pa boste tudi, kako pogosto je otroka priporočljivo kopati ali prhati.

Dojenčkova koža je občutljiva, zato jo morate ustrezno negovati.
Dojenčkova koža je občutljiva, zato jo morate ustrezno negovati.
Dojenčkova koža je občutljiva, zato jo morate ustrezno negovati.FOTO: iStockphoto

Prve dni po rojstvu le umivanje

Končno ste prišli domov iz porodnišnice in sedaj se za vas začne novo poglavje v življenju. Poskrbeti morate za drobno bitje, ga nahraniti, umiti, okopati, se z njim pogovarjati, igrati, predvsem pa mu želite nuditi brezpogojno in brezmejno ljubezen.

Dojenčkova koža je občutljiva, zato je pomembno, da že prve dni po rojstvu otroka umivate. Za to potrebujete posodo za vodo, mehke krpice, po katerih vodo polivate, vato, bombažni plenici, brisačo, fiziološko raztopino, sterilne zložence, mazilo za kožne gubice in ritko ter oblačila in plenice za enkratno uporabo.

Čeprav je dojenček in mislite, da morate pretiravati s toploto vode, le-ta ne sme preseči 37 stopinj C. Najprej umijte ritko, nato še ostale dele telesa. Pazite, da otroka umivate vedno s čisto krpico in vodo. Da otročka vmes med umivanjem ne zebe, ga lahko pokrivate tudi z bombažno pleničko. Po umivanju morate vse dele telesa popolnoma obrisati, posušiti vse kožne gube v pregibih rok in nog ter na vratu. Po potrebi otroka namažite. Preden novorojenčka oblečete, očistite še popkovni krn, in sicer s sterilnim zložencem in fiziološko raztopino. Šele nato mu dajte pleničko, vendar previdno - njen rob ga ne sme rezati po popkovnem krnu.

Prvo kopanje, ko je popek dovolj suh

Ne veste, kako okopati otroka? To vam bo pokazala patronažna medicinska sestra na enem izmed prvih obiskov pri vas doma. Preden se bo odločila za prvo kopanje dojenčka, bo preverila, ali je popek dovolj suh.

Za prvo kopanje se odločite, ko odpade popkovni krn.
Za prvo kopanje se odločite, ko odpade popkovni krn. FOTO: Profimedia

Večina staršev se odloči za plastično kad, ki jo postavi v veliko kad v kopalnici. Da se ne boste sklanjali, si lahko umislite plastično ali leseno držalo, ki ga namestite nad veliko kopalno kad in nanj postavite otroško kad. Vendar, ko otrok postane večji in aktivnejši, vseeno odstranite to podlago in otroško kad postavite v veliko. Pazite, da voda ne bo prevroča, njeno temperaturo preverite najhitreje tako, da vanjo namočite svoj komolec ali zapestje, seveda pa lahko uporabite tudi termometer. Prav tako ne pretiravajte z višino vode!

Če se je vaš otrok rodil pozimi, je dobro, da kopalnico še malo ogrejete, da ga med kopanjem ne bo zeblo. Dojenčka nikakor ne položite v vodo naenkrat, ampak postopoma, in sicer zavitega v bombažno plenico, tako da ima glavico na vaši roki. Pleničko postopoma umaknite. Začnite pri obrazu in glavi, za umivanje pa uporabljajte nežno krpico in malo trdega otroškega mila. Seveda lahko počasi polivate vodo po dojenčku tudi z vašo roko in greste z njo nežno po vseh delih njegovega telesa. Pazite, da mu ne pride milo v oči! Ko končate z umivanjem, ga zavijte v brisačo in mu pokrijte glavico. Temeljito posušite vse dele telesa, predvsem v pregibih, kožne gube in ga po potrebi še namažite. Hitro ga oblecite in položite v posteljico, saj bo kopanje zanj cel podvig in bo po njem vedno zelo utrujen.

Kako pogosto kopati dojenčka?

Novopečeni starši se pogosto sprašujejo, kako pogosto, naj kopajo ali umivajo dojenčka. Vedeti morate, da je otrokova koža po rojstvu bolj občutljiva od odrasle in je resnično dovzetna za razna vnetja. To še ne pomeni, da morate kopati novorojenčka vsak dan, dovolj bo že, da ga obrišete z vlažno krpico. Pomembno je, da očistite tiste dele telesa, ki jih pokriva plenička, gubice na vratu, izpod pazduhe ter na nogah in rokah. Temeljito obrišite tudi obraz in usta. Vsakič ne uporabljajte mila, dovolj bo le topla voda.

Vsak dan pa seveda lahko razmišljate o večerni kopeli dojenčka, ko le-ta začne raziskovati svet okrog sebe in ima več stika z virusi in bakterijami med plazenjem, dotikanjem predmetov, dajanjem v usta, hojo, plezanjem, tekanjem … Ker je dojenček že večji, ga lahko tudi prhate. Zopet je zelo pomembno, da posušite vse dele telesa, še posebej vse gubice, da preprečite vnetje. Po potrebi uporabite tudi kremo, nato ga oblecite v pižamo in mu preberite pravljico za lahko noč.

Šele, ko se začne otrok plaziti, hoditi, dajati stvari v usta ... ga lahko pogosteje kopate ali prhate.
Šele, ko se začne otrok plaziti, hoditi, dajati stvari v usta ... ga lahko pogosteje kopate ali prhate.FOTO: Profimedia

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863