
Zakaj je materino mleko koristno za dojenčka?
Materino mleko je prva hrana za dojenčka, v večjih količinah začne nastajati od 24 do 48 ur po porodu. Vsebuje vse snovi, ki jih otrok potrebuje za zdravo rast in razvoj. V primerjavi s kravjim mlekom ima manj beljakovin, več ogljikovih hidratov, železa, bakra, imunoglobin A, lipazo, manj fosfata in vitamina K.
Kako pravilno pristavimo dojenčka k prsim?
''Položaji mamice so različni. Morda se v prvih dneh bolj poslužujemo ležečega položaja, na boku, samo glava na blazini, spodnja roka pod ali za otrokovo glavo. Drugi položaj je sedeči – kolena rahlo višje kot boki, podprt hrbet. Pravilno pristavljen otrok: uho, rama in bok naj bodo v isti liniji, otrok tesno pri dojki, brada pritisnjena na dojko. Dojenčku podpremo glavico, manjšemu celo telo. Z bradavico ga podrgnemo okrog ust, takrat jih odpre, zajame pa naj celo bradavico in precejšen del kolobarja. Dobro pristavljenega težko odstavimo. Pri pravilnem sesanju opazimo premikanje spodnje čeljustnice, premika pa se tudi uho,'' pojasnjuje mednarodna svetovalko za laktacijo in dojenje ter Bibina svetovalka Severina Feuš.

Če otrok ni pravilno pristavljen, mamo bradavice bolijo.
Zelo pomembno je, da je otrok pravilno pristavljen k prsim. Nasprotno ima mamica lahko na koži dojk razpoke in manjše rane, pride lahko celo do vnetja, prav tako pa ji lahko razpokajo in pordijo tudi bradavice. V takšnem primeru je potrebno zdravljenje s posebnim mazilom, kar pa ne zahteva prekinitve dojenja. ''Če so poškodovane bradavice, bo kljub dobro pristavljenemu otroku prvih nekaj potegov zelo bolečih, vendar se med dojenjem bolečina umiri, izzveni,'' razlaga Feuš. Ob tem še dodaja, da je v času dojenja potrebno skrbeti za ustrezno higieno bradavic ter jim zagotoviti suho in zračno zaščito. Pred dojenjem si je vedno potrebno temeljito umiti tudi roke.
Kako prepoznati glivično obolenje prsi?
Pri glivičnem obolenju ženska v prsih ali bradavicah čuti zbadanje, ki je prisotno vsakič, ko mama pristavi otroka. V nekaterih primerih ta boleč občutek ne izgine tudi kasneje. Med prvimi simptomi so tudi: srbeče, pordele bradavice, luščenje kože na njih, lahko pa se pojavijo tudi bele pikice. Severina Feuš pravi, da je s tem povezan tudi izbruh sora, tj. belih oblog v ustih pri dojenem otroku.
Potreben je obisk izbranega zdravnika ali ginekologa, ki predpiše ustrezno mazilo proti glivicam, prav tako je zdravljenje nujno tudi pri dojenčku.
Zastojno vnetje, mastitis
Za zastojno vnetje, mastitis, so značilni naslednji simptomi: povišana telesna temperatura, lahko tudi mrzlica, otečene, pordele, na otip tople oz. vroče dojke, proti pazduhi so vidne rdeče črte. Pojavi se lahko zaradi različnih vzrokov, med prvimi je seveda okužba, drugi pa so nepopolno praznjenje dojk, preveliko nastajanje mleka, stres ali utrujenost. Mednarodna svetovalka za laktacijo in dojenje pravi, da morajo mamice otroka pravilno in dovolj pogosto pristavljati. Še enkrat poudarja, da je potrebno skrbeti za higieno rok.
Zelo podoben občutek je tudi pri zamašenem mlečnem vodu, le da takrat mamica nima povišane telesne temperature in se vzrok po navadi skriva v pretesnem nedrčku.
''Gretje in masaža prizadete dojke pred in med dojenjem ter hlajenje po vod hitro sprostijo. Otroka je treba pogosto dojiti, da se dojka prazni. Mastitis zahteva antibiotično in simptomatsko zdravljenje, vendar je hkrati treba spremeniti in popraviti vzorec dojenja, morda spremeniti tudi navade matere.''
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV