Ob koncu počitnic in na začetku šole ste se odločili, da je sedaj pravi trenutek, da otroku kupite mobilni telefon. Njegova pot do šole je dolga in večkrat mora prečkati cesto, zato želite biti prepričani, da je v šolo prišel varno. To vam bo lahko otrok sporočil s kratkim SMS sporočilom ali vas na hitro poklical.
Zaradi lažje organizacije, kdaj se začnejo in končajo otrokove interesne dejavnosti, je prav tako super, da ima otrok mobilni telefon, ki vam bo privarčeval marsikatero skrb.

In čeprav je otrok sedaj najbolj vesel, da ima lahko v žepu moderno napravico, je na vas, da ga podučite tudi o nevarnostih, ki jih prinaša. Na Centru za varnejši internet SAFE.si opozarjajo, da se v mobilnem telefonu skriva marsikateri zasebni podatek o otroku, zato ne sme biti viden vsem. Preberite si, kako se lahko otrok zaščiti pred tem, da bi vsa šola videla njegove fotografije, ki jih ima shranjene v galeriji, pred tem, da bi zlorabili njegov Facebook profil, da bi nekdo drug klical, objavljal v njegovem imenu …
''Številko mobilnega telefona ne zaupaj vsakomur!''
Otrok je presrečen, ko dobi mobilni telefon, in svojo številko bi rad zaupal vsakomur, kar pa seveda ni prav. Pove naj jo le prijateljem, sošolcem, s katerimi se druži. Nikoli je ne sme povedati tujcem ali objaviti na družbenem omrežju, kjer jo lahko vsi vidijo.
''Ne puščaj mobilnega telefona kjerkoli.''
Ko ima recimo otrok trening, naj vzame torbo, v kateri ima mobilni telefon, s sabo v telovadnico. Prav tako naj ne pušča mobilnega telefona v jakni v šolski omarici. Otroci znajo biti zviti in si ga lahko hitro ''sposodijo'' za lumparije. Lahko mu spremenijo Facebook profil, objavijo slike iz galerije na svetovnem spletu, pišejo grde stvari komu v njegovem imenu … Otrok naj se izogne takšnim nevšečnostim tako, da mobilnega telefona nikoli, ampak res nikoli ne pušča brez nadzora.

''Zaslon zaklepaj z geslom.''
Zelo pomembno pravilo mobilne telefonije je, da mora biti zaslon pametnega telefona zaklenjen z geslom, saj tako nihče ne more priti do osebnih podatkov.
''Ne izdaj, kje se nahajaš!''
Super je vsem prijateljem naenkrat sporočiti, da odhaja s starši na potovanje, ampak … Nepridipravi prav tako lahko pridejo do teh podatkov in izkoristijo priložnost. Brali smo že o zgodbah, ko je bila družina oropana, medtem ko je le-ta dopustovala.
Med mladimi so popularna tudi različna družbena omrežja, ki omogočajo, da se ''pofočkajo'' na različnih lokacijah, kar pa seveda razkriva, kje se nahajajo. S preveč javnih objav, preveč razkrivanja o zasebnem življenju tvega otrok ranljivost, izpostavljenost drugim. Nikoli ne more predvideti, kaj se bo zgodilo, če bodo informacije o njem krožile naokrog, zato previdnost in preudarnost pri objavah nikoli ni odveč.
''Prijavi se le na zaščitena javna brezžična omrežja.''
Z mobilnim telefonom v rokah se lahko otrok kadarkoli in kjerkoli poveže s svetovnim spletom, kar pa seveda predstavlja tudi določeno mero tveganja. Center za varnejši internet SAFE.si priporoča, da se otrok povezuje le na zaščitena javna brezžična omrežja. Otrok načeloma ne potrebuje Bluetooth povezave, zato jo je najbolje izklopiti.
Z upoštevanjem vseh teh opozoril bo otrok ohranil zasebnost in ne bo tvegal, da bi njegove osebne podatke zlorabili.
Novembra 2013 so med 337 starši izvedli raziskavo in zaključili, da je najprimernejši paket za otroke SIMPL KIDZ, ker je prilagojen potrebam in željam otrok kot tudi njihovim staršem. Poleg prednosti običajnega predplačniškega paketa, ima dodan zakup enot in posebne varovalke, da lahko otroci brez skrbi uporabljajo svoj mobilni telefon. Prednosti ponudbe SIMPL KIDZ so: Več informacij se skriva TUKAJ. |
