
To je zelo pogosto vprašanje mamic in pomembno je, da otrok med sabo ne primerjate in ne skrbite, če vaš otrok še pri enem letu nima zobka. Mlečni zobje začnejo izraščati pri treh mesecih, lahko pa prvi pride na površje dlesni šele pri 12 mesecih. Na dan pokukajo najprej spodnji, nato zgornji sekalci, vendar tudi to ni pravilo, rast je odvisna od posameznega otroka.
Zavedati se morate, da imajo prvi otrokovi zobje tanjšo sklenino in manjše korenine. Njihova naloga je, da otroku pomagajo pri žvečenju, spodbujajo govor in razvoj čeljusti ter obraza. So nekakšni varuhi prostorčkov, kjer bodo pozneje, predvidoma okrog šestega leta, zrastli stalni zobje.
''Kdaj naj začnem s čiščenjem zob?''
Ustna higiena se ne začne s prvim mlečnim zobkom, ampak že veliko prej. Po vsakem hranjenju je priporočljivo dojenčku nežno očistiti dlesni. Za to lahko uporabite tetra pleničko ali krpico, ki jo ovijete okrog svojega prsta.
Preprečite nastanek zobne gnilobe in že prvi zobek otroku ščetkajte. To storite s krožnimi gibi zobne ščetke, ki mora biti primerna otrokovi starosti. Ne uporabljajte pretrdih zobnih ščetk za odrasle, ker lahko poškodujete otrokovo sklenino in dlesni. Poudarjamo, primerna je le otroška z majhno glavo in mehkimi ščetinami. Prav tako izberite zobno pasto s fluoridom, zasnovano za otroke, katera bo poskrbela za zdrav razvoj mlečnih zob.
''Kako pogosto naj otroku umivam zobe?''
Ker marsikateri otrok ne mara umivanja zob in je takrat jok v kopalnici, se nekateri starši temu začnejo izogibati. Umivanje zob ni stvar pogajanja! Otroku morate ščetkati zobe dvakrat dnevno, zjutraj po zajtrku in zvečer po večerji oz. pred spanjem.
Med ščetkanjem bodite nežni, to počnite s krožnimi gibi, da nenamerno ne ranite dlesni. Vedno znova očistite vse površine zoba, na notranji, zunanji strani in tik ob liniji dlesni, posvetite se vsakemu zobku posebej.
Spremenite umivanje zob v zabavno izkušnjo za otroka. Preberite si nekaj trikov, kako bo vse potekalo z nasmehom:

- Nekateri otroci imajo radi dodatno zobno ščetko in staršem pomagajo še sami ščetkati zobe.
- Lahko se igrate, da sta zobna ščetka in zobna pasta super močni napravi, ki bosta uničili vse zlobneže, sovražnike, v otrokovem kraljestvu, ustih.
- Vaš otrok bo z veseljem zjutraj in zvečer odkorakal v kopalnico, če ga bosta tam čakali zobna ščetka in zobna pasta, ki si ju je sam izbral v trgovini.
- Vedno učinkovita igra je rjovenje kot lev. Pri tem naj otrok na široko odpre usta, vi pa mu med zabavnim spuščanjem glasov ščetkajte zobe.
- Čez dan se igrajte zobozdravnika, otroku podajte informacije o zdravih in gnilih zobeh.
- Bodite otroku za vzgled, naj vas vidi, kako si tudi vi redno umivate zobe. Takrat mu dajte v roke njegovo zobno ščetko in naj si sam poskuša očistiti zobe, med tem ko vi skrbite za svojo ustno higieno.

''Ali prehrana vpliva na zdravje zob?''
Tudi na mlečne, ne samo stalne, vpliva prehrana, zato je pomembno, da tudi majhni otroci ne uživajo prepogosto in prevelike količine sladkorjev. Škodljive kisline, ki nastanejo v procesu združitve sladkorja in bakterij, ki se skrivajo v ustih, napadejo zobe in povzročijo zobno gnilobo. Če zaradi nje otrok izgubi mlečne zobe, to lahko tudi vpliva na razvoj stalnih zob. Kot smo že omenili, vedno imejte v mislih, da je sklenina mlečnih zob tanjša kot pri stalnih in je tudi zato dovzetnejša za zobno gnilobo.
Trša hrana, ki ne vsebuje sladkorja, katero bo otrok s prvimi zobki moral žvečiti in žvečiti, pomaga pri mehanskem čiščenju zob, saj se z izločanjem sline med žvečenjem zmanjša kopičenje zobnih oblog. Zato postrezite otroku krhelj jabolka, korenček ali skorjico kruha.
''Kako pogosto mora otrok obiskovati zobozdravnika?''
Priporočljivo je, da otrok redno obiskuje zobozdravnika, in sicer vsakih šest mesecev. Naročite ga na pregled že, ko mu zraste prvi mlečni zob.
Naj se otrok navadi na to, da sedi na zobozdravniškem stolu, da mu nekdo gleda v ustno votlino. Večkrat boste obiskali zobozdravnika, bolj sproščeno se bo počutil. Če ga je strah, se vnaprej z zobozdravnikom in zobno asistentko dogovorite, kako boste pregled spremenili v posebno dogodivščino.
Dragi starši, poskrbite za zdrav nasmeh vaših otrok. Hvaležni vam bodo vse življenje …