Otrokova starost ne sme in ne more biti ovira, da se z njim prej ne pogovorili o tem, kaj pomeni obiskovati vrtec, kaj se bo tam dogajalo itd. Sicer je res, da boste triletnemu otroku lažje razložili določena dejstva, vendar je koristno, da se o tem pogovorite tudi z enoletnikom. To je pomembno zato, ker boste v pogovoru morda tudi vi naleteli na določena neodgovorjena vprašanja. Po drugi strani pa tudi enoletni otrok razume določene besede in ton, v katerem se pogovarjate z njim. Ni nujno, da ste pri predpripravah pretirano sistematični, je pa koristno, da s tem začnete vsaj kakšen mesec pred začetkom obiska v vrtcu.

1. Splošen pogovor o vrtcu
Bistvo tega pogovora je, da ima otrok dovolj časa, da sam pri sebi predela idejo vrtca in s tem povezano spremembo vsakodnevne rutine. Povejte mu, kaj se v vrtcu dogaja. Vsekakor naj bo pogovor pozitiven, pri čemer ne dovolite, da dojema vrtec kot kazen ali celo grožnjo (na primer v smislu "v vrtcu boš pa že videl …"). Opišite mu igralnico, kjer se bo skupaj z drugimi igral in ustvarjal. Če na primer rad riše ali barva s prstnimi barvami, to še posebej poudarite. Razložite mu tudi, kaj naj stori, če mu bo teklo iz noska ali na koga se obrne, ko bo moral na stranišče. Skozi pogovore, ki bodo morda tudi malce fantazijsko obarvani, si bo zgradil svojo lastno predstavo, ki morda ne bo usklajena z realnostjo, vendar nič za to. Celotna priprava lahko poteka tudi skozi igro: vi lahko na primer igrate vlogo vzgojiteljice in pri tem otroka pripravljate na novo vsakodnevno rutino.

2. Pogovor z vzgojiteljicami
Večina vrtcev omogoča, da pred vpisom obiščete njihove prostore in se spoznate z vzgojiteljicami. Če kateri od vrtcev te prakse nima, lahko vseeno zaprosite za obisk. Dobro sodelovanje med starši in osebjem je zelo pomembno za razvoj in dobro počutje vašega otroka. V pogovoru na temo uvajanja se uskladite okoli časa uvajanja, vaših dejavnosti v uvajanju ter kako in kdaj se boste poslavljali od otroka. Vzgojitelji bodo od vas potrebovali sledeče informacije:
– kako se odziva na vaše občasne ločitve,
– kako se odziva na dejanja in besede otrok in odraslih,
– ali ima kakršne koli dodatne potrebe,
– kakšen je po značaju,
– ali ima kakšne navade, povezane s spanjem, hranjenjem in odvajanjem,
– ali je kaj bolan (astma, alergija, epilepsija …),
– katere so njegove najljubše igre in igrače.
Zelo dobrodošlo bo, če si bosta vrtčevske prostore ogledala skupaj oziroma bosta – seveda v dogovoru z vzgojiteljicami – obiskala vrtčevsko igrišče.
3. Razmislek o nekaterih otrokovih navadah
Pomembno je, da skrbimo za otrokov razvoj. Pri tem pa moramo paziti, da ne bo otrok večino svoje energije porabil za prilagajanje novim zahtevam. Že več mesecev prej razmislite o ukinitvi dojenja, odvajanju od stekleničke in dude ter podobno. Vendar nič ne delajte na silo! Včasih je težko in je treba razumeti, da bo otrok »stare« navade in rituale izvajal še nekaj časa po začetku obiskovanja vrtca.
Prepričani smo, da vprašanj ne more zmanjkati. Zato vas vabimo, da nam pišete na naš elektronski naslov bibaleze@pop-tv.si in vprašate, kar vas zanima. Vzgojiteljice iz Ljubljanskih vrtcev, ki imajo bogate delovne izkušnje in ki vsak dan preživijo z malimi nadobudneži, bodo poskrbele za odgovore, ki jih bomo skupaj z vprašanji redno objavljali na naši spletni strani. Bibaleze.si vas zato prijazno vabi k sodelovanju!

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV