Bibaleze.si

VIDEO: Izkušnja, ki jo otroci nikoli ne bodo pozabili

V.M.

Malček

0
11. 05. 2012 07.03

Izkustveno izobraževanje s pomočjo konja je ena od oblik učinkovitega učenja, pri kateri se na podlagi izkušenj naučimo pravilnega ravnanja s konjem. O pozitivnih učinkih druženja z živalmi pričajo mnoge tuje študije, zanimiva raziskava pa pod okriljem Biotehniške fakultete poteka tudi v Sloveniji.

Izkustveno izobraževanje s konji - 23



Veliko študij je bilo opravljenih o vplivu dela oz. druženju z živalmi na počutje ljudi, vendar pa so te zajemale majhno število ljudi in praviloma obravnavale tiste s posebnimi potrebami. Metodologije, s katerimi bi bilo mogoče znanstveno sprejemljivo potrditi hipotezo, da druženje z živalmi vpliva na počutje ljudi, torej še niso povsem razvite. Splošno sprejeta hipoteza pa je, da druženje z živalmi spodbuja otrokov razvoj, pomirja, poveča samozavest, spodbuja odgovornost ... Med živalmi se največ pozitivnih vplivov na počutje ljudi, zlasti otrok, pripisuje konjem. Dr. Klemen Potočnik je tako podal pobudo, da bi slovenskim otrokom ponudili možnost izkustvenega izobraževanja s pomočjo konjev. Tudi slednje naj bi namreč pozitivno vplivalo na počutje otrok oz. izboljšalo kakovost njihovega življenja.

Dr. Klemen Potočnik
Dr. Klemen Potočnik FOTO: Aljoša Kravanja
Na Pedagoško raziskovalnem centru za konjerejo Krumperk (PRC), ki deluje v okviru Biotehniške fakultete, in na posestvu Perles tako že poteka projekt izkustvenega izobraževanja, v katerem se otroci seznanijo s konji, z njihovimi navadami oz. z njihovo telesno komunikacijo, spoznajo pa tudi osnovne anatomske dele konja, konjsko opremo ter se naučijo osnov jahanja.

»Spodbudo za tovrstno raziskavo smo dobili med različnimi strokovnimi in znanstvenimi konferencami s področja konjeništva, spoznavanjem problematike skozi strokovno literaturo ter s pozitivnim odzivom staršev otrok, ki obiskujejo naš center. Ključen je bil tudi prispevek v Reviji o konjih, v katerem mamica treh otrok opiše, kako so njeni otroci, po druženju s konji, imeli boljši spanec. Temu je sledilo povezovanje s Fakulteto za šport in tako smo s pomočjo prof. Mateja Tuška razširili raziskavo še na počutje otrok,« je povedal Potočnik, idejni vodja in koordinator projekta, ki nam je v nadaljevanju pojasnil, kaj natanko je izkustveno izobraževanje s pomočjo konja, kako poteka in kako vpliva na otroka.

Kaj je izkustveno izobraževanje s pomočjo konja?

Izkustveno izobraževanje s pomočjo konjev spada v skupino dejavnosti, ki jo v angleškem jeziku imenujemo Equine-Assisted Activities and Therapies (EAAT) – v slovenskem prevodu bi to imenovali aktivnosti in terapije z asistenco kopitarjev. Bistvo takega izobraževanja je, da kandidat spozna določene nove pojme, ki jih osvoji skozi izkušnjo, to je delo s konjem in hkratno komunikacijo s partnerjem in mentorjem.

Kako izkustveno izobraževanje vpliva na otroka? Kaj natanko tekom obiskov izboljša, premaga, okrepi ...?

Otrok razvije občutek odgovornosti
Čiščenje konja, hleva, opreme za jahanje ter hranjenje konj, otrokom vzbudi odgovornost. Pri tem namreč spoznajo, da je za konja treba tudi lepo skrbeti, ne pa samo uživati na njegovem hrbtu.

Izboljšanje koncentracije
Koncentracija se izboljša, saj otroci izvejo, da imajo konji drugačen način življenja, ki pa ga morajo spoznati, saj bodo le tako lahko s konji delali pravilno, predvsem varno ter dosegli obojestransko udobje in zadovoljstvo.

Izkustveno izobraževanje je najprimerneje za otroke, stare od 5 do 10 let. V primeru, da so otroci mlajši ali starejši, se program nekoliko spremeni.
Izkustveno izobraževanje je najprimerneje za otroke, stare od 5 do 10 let. V primeru, da so otroci mlajši ali starejši, se program nekoliko spremeni. FOTO: Aljoša Kravanja
Razvijanje empatije
Pri spoznavanju telesne govorice konj otroci razvijajo empatijo in so tako veliko bolj sposobni vživljanja, zaznavanja čustev druge osebe. Razvije se jim lahko dober instinkt in ostra sposobnost komunikacije.

Samodisciplina
Delo s konji je lahko nevarno in prav zaradi tega je pomembno, da se otroci naučijo varnega pristopa in dela z njimi. Na ta način bodo okrepili tudi samodisciplino.

Odločnost in potrpežljivost
Prav tako kot ljudje imajo tudi konji različen značaj – imamo prijazne, plašne, nagajive in trmaste konje. Posledično se otroci ob delu in druženju s konji naučijo odločnosti ter potrpežljivosti.

Izboljšanje samozavesti in razpoloženja
Ko s konjem najdeta skupni jezik, otrok izgubi strah, doživi veselje in ugodje, to pa vodi k povečanju samozavesti in izboljšanju razpoloženja.
Ne nazadnje pa je pomembno tudi to, da se otroci naučijo spoštovanja do živali, narave in drugih ljudi.

Za katero starostno skupino otrok je vključevanje v izkustveno izobraževanje primerno?

Izkustveno izobraževanje je najprimerneje za otroke stare od 5 do 10 let. V primeru, da so otroci mlajši ali starejši, se program nekoliko spremeni.

Kakšen pa je cilj projekta?

Glavni cilj projekta je omogočiti otrokom druženje s konji kot izkustveno izobraževanje in zasledovati morebitne spremembe pri razvoju, zlasti z vidika dobrega počutja otrok. Podatke o teh spremembah poskušamo zajeti preko anketnih obrazcev, ki jih izpolnijo starši oz. skrbniki sodelujočih otrok v projektu. Zbrane podatke bomo analizirali z uveljavljenimi statističnimi metodami, z namenom, da ovržemo oz. potrdimo zastavljeno hipotezo, da izkustveno izobraževanje, s pomočjo konja, pozitivno vpliva na počutje otrok oz. izboljša kakovost njihovega življenja.
 

Ko otrok s konjem najde skupen jezik, izgubi strah, doživi veselje in ugodje, to pa vodi k povečanju samozavesti in izboljšanju razpoloženja.
Ko otrok s konjem najde skupen jezik, izgubi strah, doživi veselje in ugodje, to pa vodi k povečanju samozavesti in izboljšanju razpoloženja.FOTO: Aljoša Kravanja

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863