''Mirno morje oz. Mirno more-Friedensflotte, kot se imenuje naš krovni projekt, v okviru katerega deluje tudi naš zavod, je flota miru, ki je največji mirovniški projekt za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami v Evropi. Vsako leto se v septembru na Jadranu, kjer projekt poteka, zbere in druži več kot 1500 otrok in njihovih spremljevalcev na približno 100 jadrnicah. Valovi in dober veter ter seveda Mirno morje nas torej spremljata vsako jesen, ko se iz Slovenije odpravi na jadralsko izkušnjo več kot 120 otrok iz različnih koncev Slovenije iz različnih zavodov, šol, domov – skratka institucij, kjer bivajo oz. se šolajo otroci in mladostniki s posebnimi potrebami. Letos gremo na pot 15. septembra,'' pravi strokovna sodelavka zavoda Nika Krašovec Šepič.
Vsi enaki - vsi nasmejani, a kaj to pravzaprav pomeni?
Krašovec Šepičeva pravi, da se otroci izjemno dobro znajdejo prvič na barki. Vsi enaki-vsi nasmejani pomeni, da ne delajo razlik: ''Smeh, iskrice v očeh in dobra volja otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami so tisto, kar šteje, pa seveda spoštovanje, prijateljstvo, pozitivna samopodoba … skratka, želimo, da se otroci prijetno počutijo in mirno plujejo en teden brez vseh skrbi ter se ob tem še naučijo oz. pridobijo pozitivno izkušnjo, ki jim bo potem skozi leto in življenje nasploh omogočala, da bodo lažje premagovali vsakdanje učne, vedenjske in socialne težave, s katerimi se soočajo."
Naša sogovornica pravi, da izkušnje njihovih specialnih pedagogov, vzgojiteljev in zdravnikov, ki so spremljevalci otrok in mladostnikov, kažejo na velik napredek – enotedensko pedagoško delo z otroki na jadrnici je tako močno in intenzivno, da bi za podoben napredek pri otroku v ''normalnem'' šolskem okolju ali domu ali delovno varstvenem zavodu potrebovali več kot tri mesece. To pomeni, da je cilj dosežen: otroci se sprostijo, zaživijo v drugem okolju, družijo se z vrstniki, pridobivajo pozitivne izkušnje.
Ljubljana, Zadar, morje!
Jadranje se začne s skupnim ''kopenskim'' startom v Ljubljani, v parku Tivoli, kjer nas sedaj že tretje leto prijazno sprejme in nagovori župan Jankovič. Tam pripravimo kratek program, zapojemo himno, kdo od naših udeležencev zaigra kakšno pesmico na kak inštrument ipd. Sledi skupna fotografija za spomin, nato pa vožnja do Biograda oz. Zadra, kjer se ekipe vkrcajo na jadrnice skupaj z našimi izkušenimi skiperji in njihovimi pomočniki. Nato se začne flota miru. Plujemo od nedelje do naslednjega petka oz. sobote, torej šest dni, ko se polni novih izkušenj in doživetij za svoje sošolce in vrstnike ter prijatelje vrnemo domov.
'Na jadrnici je zakon!'
''Jadrnica ima omejen prostor, morje nas objame in pozdravi, ko se zbudimo in ko gremo zvečer utrujeni od plavanja in ostalih aktivnosti spat. Vsaka ekipa si razdeli delo in otroci aktivno sodelujejo pri kuhinjskih in tudi jadralskih opravilih, ki jih je treba opravljati, da se ekipa dobro počuti in da otroci spoznavajo veščine sobivanja z nekom, pozitivne samopodobe, da so dobro pripravili zajtrk za svoje prijatelje, vzgojitelje, skiperja … Skratka dela nam skozi cel dan sploh ne zmanjka. Kdor se želi preizkusiti v vožnji jadrnice ob pomoči skiperja, pa seveda lahko opravi tudi to prijetno in hkrati odgovorno nalogo. Otroci so navdušeni nad jadranjem, kako se jadrnica ''nagiba'' v vetru, koliko vrvi in vse ostale opreme je potrebno, da se jadrnica ''pelje'','' pravi Nika Krašovec Šepič.
V teku pa je tudi akcija Peljimo jih na morje! Poglejte si video.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV