Bibaleze.si

Kako visok bo moj otroški dodatek?

M.K.

Malček

0
11. 04. 2013 11.00

Višina otroškega dodatka se določi glede na uvrstitev družine v dohodkovni razred, ki je določen v odstotku od povprečne slovenske mesečne plače. Prizna se za obdobje enega leta, v kolikor pa imate doma več kot enega otroka, potem se glede na število otrok določi skupna višina dodatka za vse otroke, ki so do njega upravičeni, in to tako, da se seštejejo posamezni zneski otroških dodatkov za vsakega otroka.

Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka.

 

Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka.
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka.FOTO: iStockphoto
Kateri center za socialno delo je pristojen za urejanje otroškega dodatka?

Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka, ki ga starši lahko uveljavljamo na pristojnem centru za socialno delo – to je tam, kjer imamo prijavljeno stalno prebivališče oziroma kjer prebivamo večino časa (v primeru, če imamo prijavljeno tako stalno kot začasno prebivališče).

Kako uveljavljamo otroški dodatek?

Pravico do otroškega dodatka lahko uveljavlja eden od staršev oziroma druga oseba za otroka, ki ima v Sloveniji prijavljeno prebivališče, do njegovega 18. leta starosti, če seveda izpolnjuje tudi druge pogoje po zakonu, ki ureja družinske prejemke. Pravico starši ali skrbniki uveljavljamo z vlogo (Vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev), ki je dostopna na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti; lahko jo oddamo prek portala e-uprava (potrebno veljavno digitalno potrdilo), jo vložimo osebno ali po pošti.

Otroški dodatek in varčevanje - 1
Otroški dodatek in varčevanje - 1 FOTO: iStockphoto

V kakšnem primeru nisem upravičen do otroškega dodatka?

Otroški dodatek mi ne pripada za otroka, ki:
→ je v delovnem razmerju ali opravlja kmetijsko ali drugo samostojno dejavnost,
→ je zaradi zdravljenja, vzgoje, šolanja ali usposabljanja v zavodu, v katerem ima celodnevno brezplačno oskrbo v trajanju več kot 30 dni,
→ je v rejništvu,
→ je sklenil zakonsko zvezo oziroma živi v zunajzakonski skupnosti,
→ ima pravico do otroškega dodatka na podlagi mednarodne pogodbe,
→ ne živi z obema staršema in nad njim izvršuje roditeljsko pravico v celoti samo eden od staršev, če preživnina ni dogovorjena pri centru za socialno delo ali določena s sodbo sodišča, razen v primerih, ko očetovstvo ni urejeno.

Kako visok bo moj otroški dodatek?

Na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti piše, da se ''višina otroškega dodatka določi glede na uvrstitev družine v dohodkovni razred, ki je določen v odstotku od povprečne mesečne plače vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji za koledarsko leto pred vložitvijo zahteve. Glede na število otrok se skupna višina otroškega dodatka določi za vse otroke, ki so upravičeni do otroškega dodatka, tako da se seštejejo posamezni zneski otroških dodatkov za vsakega otroka.''

Ali naj otroški dodatek varčujem?
 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863