Priporočena količina zaščitnega sredstva ob enkratnem nanosu pri odraslem znaša kar 30 mililitrov in nekoliko manj pri otroku. Strokovnjaki svetujejo, da nanos zaščitnega sredstva ponovimo ob vsakem stiku z vodo, ne glede na to, ali gre za vodoodporen izdelek. Izdelek moramo na kožo nanesti pol ure pred dejansko izpostavljenostjo sončnim žarkom, prav tako ne smemo pozabiti na zaščito manj vidnih predelov obraza in telesa. Ko govorimo o zaščiti otroške kože, moramo biti na zapisana pravila še toliko bolj pozorni. Zaščita pred sončnimi žarki je za naše najmlajše ključnega pomena, saj lastni zaščitni mehanizmi za obrambo pred škodljivimi UV-žarki še niso v celoti razviti, nežna otroška koža pa je prav tako nekajkrat tanjša od kože odraslih. Agresivna kozmetična sredstva tako lahko povzročijo številne alergije. »Poleg tega ima otroška koža manj aktivne lojnice, je bolj suha, nagnjena k izsušitvi, kar vse skupaj pomeni, da je tudi bolj občutljiva. Napake, ki jih povzročajo sončni žarki, so zato bolj intenzivne in opazne kot pri odraslem človeku. Čeprav v tistem trenutku posledice niso vidne, pa se seštevajo in skozi življenja lahko povzročijo številne posledice,« opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

Sonce je koristno, vendar zgolj v minimalnih količinah
Zemeljsko površino dosežejo UVB- in UVA-žarki. »UVB-žarki so tisti, ki so najmočnejši od spomladi do jeseni oziroma največjo moč dosežejo poleti. Medtem ko intenziteta UVA-žarkov poleti le malenkost niha. Vsi se najbolj bojimo prav UVB-žarkov, ki povzročajo sončne opekline, čeprav so tudi drugi, se pravi UVA-žarki, dokazano škodljivi za našo kožo. Prispevajo k prezgodnjemu staranju, k nastanku kožnega raka in zato je zaščita pred soncem pomembna skozi celo leto,« razlaga Adamičeva in dodaja, da naša koža do neke mere tudi potrebuje UV-žarke, saj pripomorejo k tvorjenju vitamina D. Ker je v prvih mesecih oziroma letu odsvetovano izpostavljanje sončnim žarkom, otroci vitamin D uživajo v obliki kapljic. Nekaj ga najdemo tudi v živilih, kot so losos, tuna, rumenjak, pomembno vlogo pri tvorjenju pa igra prav sončna svetloba.
Za nastanek vitamina D je potrebnih le nekaj minut. »Soncu se svetlopolti lahko izpostavijo za 10, 15 minut, temnopolti pa za nekoliko dlje. Vitamina ne moremo delati na zalogo.« Soncu se ni priporočljivo izpostavljati med 10. in 16. uro, ko so sončni žarki najmočnejši. Za primerno zaščito otrok poskrbimo tudi s primernimi fizičnimi sredstvi, kot so gosto tkana, a tanka oblačila, klobučki, ki pokrijejo tako ušesa kot tudi vrat, tudi najmlajši pa morajo nositi kakovostna sončna očala. Danes za zaščito lahko poskrbimo tudi s posebnimi pralnimi praški, ki oblačilom dodajajo UV-filter.

Ker je koža naš največji organ, jo moramo zaščititi tudi z uporabo primernih kozmetičnih izdelkov. »Zaščitna krema je zelo pomembna za zaščito občutljive otroške kože, ampak le tiste, ki je na soncu izpostavljena in je nismo uspeli zaščititi na drugačen način.« Kremo otroku nanesemo na obraz, še posebej moramo biti pozorni na nos in na ušesa. Zaščita ušes je še toliko bolj pomembna pri otrocih s kratkimi lasmi, saj je kožni rak na tem področju zelo pogost. Prav tako je treba zaščititi vse dele telesa, ki jih ne prekrivajo oblačila, kot so hrbtišča rok, nog … Izbrano zaščitno sredstvo mora biti primerno za zaščito otroške kože, zato je pomembno, da ločimo med izdelki za odrasle in otroke. Adamičeva svetuje, da je v primeru uporabe enega zaščitnega sredstva za vso družino bolj smiselno poseči po izdelku za otroke kot za odrasle. Prav tako poudarja, da so razpršila primernejša za nekoliko večje otroke. »Spreji za otroke niso najbolj primerni zaradi nevarnosti inhalacije.« Primernejša izbira so tako zaščitna sredstva v obliki krem in losjonov. »Pomembno je, da otroške kreme vsebujejo zaščitno sredstvo pred UVA- in UVB-žarki, da nimajo dišav, alkohola in drugih dražečih substanc. Zelo dobrodošlo je, da imajo dodane negovalne substance, ki otroško kožo dodatno navlažijo in nahranijo, ter jo ohranjajo gladko.« Tovrstne sestavine najdemo tudi v izdelkih Eucerin, ki vlažijo in spodbujajo obnovo celic za učinkovitejšo zaščitno funkcijo kože. Ne vsebujejo dišav in barvil, na voljo pa so v obliki losjona ali spreja z zaščitnim faktorjem 50+ ali kot losjon z mineralnimi filtri in zaščitnim faktorjem 25. Gre za mehansko zaščito, ki ne povzroča alergij in je zato primerna tudi za nego občutljive otroške kože.

Koliko zaščitnega sredstva uporabiti?
Ker so otroci na plaži izpostavljeni različnim dejavnikom, je zelo pomembno, da je izbrano zaščitno sredstvo vodoodporno. »To je še posebej pomembno zato, ker otroke težko vseskozi nadzorujemo. Veliko časa so v vodi, na plaži in tudi odboj sončnih žarkov od podlage, recimo od mivke, je večji kot od trave, zato je potrebno zaščito ustrezno obnavljati. Takoj ko otrok pride iz vode in se obriše z brisačo, mehansko odstrani zaščito, zato je potrebno zaščito obnoviti,« razlaga Mojca Dobrovoljc, predstavnica Eucerin Slovenija. Poudarja, da se pred soncem nikoli ne moremo dovolj zaščititi, zato je še kako pomembno, da zaščitnega sredstva ne hranimo za naslednji dopust. »150-mililitrski izdelek naj bi zadoščal za nekaj dni in ne za cel dopust. Recimo, če uporabljate pršilo pri malčku, ki je star 4, 5 let, ki že sam teka po plaži in ga zelo težko zadržimo v senci, je potrebno vsak del telesa napršiti 11-krat do 15-krat.«
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na