
Potrebuje vsak otrok razvojnonevrološko obravnavo ali le nekateri? Kateri so tisti znaki, ki kažejo, da morajo starši razmisliti o njej v korist otroka? Kateri strokovnjaki pristopijo k tej obravnavi? Odgovore nam je pomagala poiskati Bibina svetovalka Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojnonevrološke obravnave.
Kaj pomeni, da otrok potrebuje razvojnonevrološko obravnavo?
To pomeni, da ima otrok manjše ali večje težave pri razvoju. Te težave lahko zajemajo samo gibanje, lahko pa tudi še druga področja otrokovega razvoja. Razvojnonevrološka obravnava pomeni celosten pristop k obravnavi otroka z razvojnonevrološkimi težavami.
Kaj vse vključuje ta obravnava in kdo jo izvaja?
Ta obravnava vključuje vse, od pregleda pri razvojnem pediatru do fizioterapevtskih in delovnoterapevtskih obravnav, pregleda pri logopedu, psihologu in še nekaterih drugih strokovnjakih. Pomembno je, da se spremlja otroka in njegov napredek, njegove starše in se na podlagi tega odloči, kaj bi bilo tisti trenutek za otroka najboljše. Razvojnonevrološko obravnavo običajno izvajajo fizioterapevti, delovni terapevti, logopedi z ustreznim znanjem, ki ga dodatno pridobijo na tečajih in izobraževanjih s področja razvojnonevrološke obravnave.
Kakšne metode, pristopi so vključeni v to obravnavo?
V Sloveniji je nekako najbolj razširjen koncept razvojnonevrološke obravnave po Bobathu. Omenjena metoda izhaja iz Anglije iz časa po drugi svetovni vojni.
Imamo tudi nekaj terapevtov, ki delajo po metodi Vojta in tudi še po kakšnih drugih manj znanih tehnikah.
Seveda v svetu obstajajo tudi druge metode in pristopi. Predvsem je pomembno, da se pristopi in tehnike med seboj ne izključujejo in da se tako otroka kot njegovo družino obravnava celostno.
Kaj je cilj te obravnave oz. kaj prepreči, omogoči v nadaljnjem otrokovem razvoju?
Cilj razvojnonevrološke obravnave je otroku pomagati do čim kakovostnejšega razvoja v okviru njegovih zmožnosti. Z razvojnonevrološko obravnavo moramo preprečiti oziroma zavreti (zinhibirati) nepravilne gibalne vzorce in jih nadomestiti z novimi čutno-gibalnimi vzorci, ki so tisti trenutek, glede na zmožnosti in starost otroka, najprimernejši.

Razvojnonevrološka obravnava omogoča otroku kakovostnejši razvoj glede na problematiko otroka in ga postopno pripravlja na nadaljnji razvoj. Terapevt razvojnonevrološke obravnave mora biti vedno eno stopnjo pred otrokovim razvojem, da ga lahko ustrezno pripravi in vnaprej poskuša preprečiti nepravilne gibalne vzorce. Vendar žal nepravilnih gibalnih vzorcev in težav, ki jih ima otrok, ne moremo vedno preprečiti. To je odvisno tudi od vzroka in obsežnosti težav, ki jih otrok ima, od sodelovanja staršev in samega otroka.
Cilj razvojnonevrološke obravnave ni v tem, da otrok hitreje napreduje, ampak je bolj kakovostno, natančneje - v bolj kakovostnem vključevanju otroka v vsakdanje življenjske dejavnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV