Bibaleze.si

Kdaj otroku dvigniti ležišče?

M.K.

Malček

0
29. 05. 2012 06.55

Odgovor na vprašanje, ali otroci res bolje spijo, če imajo dvignjeno ležišče, smo iskali skupaj z nevrofizioterapevtko Darjo Nagode. Fizioterapevtka Špela Jazbec Gorenc pa je svetovala, kdaj je najboljši čas, da otroku kupimo vzglavnik.

V postelji

 

Vprašanj o tem, kdaj in zakaj je prav, da otroku dvignemo ležišče, je veliko. Mnogo staršev po forumih deli izkušnje in besede različnih pediatrov, skupnega odgovora pa nikakor nismo našli. Vprašanje smo zato zastavili nevrofizioterapevtki Darji Nagode, ki izvaja individualno razvojno-nevrološko obravnavo otroka (učenje pravilnih vzorcev gibanja) ter individualno učenje njegovih staršev za pravilno negovanje in sodelovanje z njim.

Otrok spi
Otrok spi FOTO: iStockphoto
Torej, kdaj naj otroku nagnemo ležišče?

Ležišče za otroka naj ne bo nikoli nagnjeno. Na tem mestu lahko opozorim, da če dojenček pogosteje “poliva” oz. bruhne manjše količine mleka, ni smiselno podlaganje ležišča za 20–30 stopinj. Dojenček se bo v tem primeru, na nagnjeni posteljici, začel iztegovati v podlago in se tako upirati drsenju, ki zaradi teže deluje na njegovo telo. To lahko ogrozi kakovost njegovega normalnega razvoja gibanja, zlasti če na taki podlagi spi nekaj tednov ali celo mesecev. Iz izkušenj vem, da se v praksi to dogaja, da celo svetujejo dviganje ležišča, nihče pa ne razloži, za koliko časa in kdaj s tem prekiniti. Pri teh težavah terapevti svetujemo dvignjen položaj otroka nekaj časa po hranjenju (0,5–1 ure), nikakor pa naj to ne velja za čas spanja preko noči. Te težave običajno minejo, ko otrok začne jesti gosto hrano (4.–6. mesec starosti) oz. ko v telesu aktivira svoje zasuke in rotacije, kar učvrsti mišice trupa, s tem pa tudi zapiralko želodčka. To se običajno zgodi takrat, ko se začne na ravni podlagi kotaliti na bok in naprej na trebuh. (Za nagib ležišča in sočasno tudi podporo otroku na takem ležišču, ki prepreči drsenje, se odločimo izredno redko, le ob resnih zdravstvenih indikacijah, ki to resnično zahtevajo. Sama sem v enajstletni praksi dela z dojenčki naletela na en sam tovrsten primer, kjer je bilo to res nujno.)

Tudi za vzglavnik pride svoj čas …

Fizioterapevti pravijo, da otrok potrebuje vzglavnik šele takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico. Ob tem večkrat opozarjajo na potem tistega vzglavnika, ki ga je mogoče kupiti skupaj s posteljnino. Fizioeterapevtka Špela Gorenc Jazbec pravi, ''da je ta običajno res majhen in precej neuporaben. Pri novorojenčkih in dojenčkih jih večinoma sploh ne uporabljamo. Pod glavico jim ponavadi položimo zloženo bombažno pleničko, čeprav ta kot vzglavnik ne služi. Bolj je namenjena temu, da jo z lahkoto zamenjamo, če jo dojenček poslini ali kako drugače umaže, saj je to veliko enostavneje kot menjati celotno rjuho. Pogosto se tudi zgodi, da se, še posebej tisti dojenčki, ki so ponoči precej aktivni, veliko obračajo in kobacajo po posteljici ter vzglavnik tako ali tako ne bi služil svojemu namenu.''

Tu boste našli šest nasvetov, da bodo vaši nadobudneži morda spali dlje …

Otrok spi
Otrok spiFOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863