Bibaleze.si

Kdaj v situacijo vključiti policijo?

M.K.

Malček

0
27. 05. 2013 08.01

Naši otroci so pogosto žrtve izsiljevanja, ki vsebuje različne oblike nasilja, pravijo na policiji. Mnogi se zaprejo vase in nočejo ''špecati'', drugi se uprejo. A da se z otrokom nekaj dogaja, bomo starši lahko prepoznali po njegovem obnašanju.

NE nasilju!
Nasilje med vrstniki
Nasilje med vrstnikiFOTO: iStockphoto

O težavah je treba govoriti na glas!

Otroke je treba naučiti, da poiščejo pomoč oziroma povedo, če zaidejo v težave. Slovenski policisti pravijo, da se z ustrahovanjem nihče ne more soočiti sam, prav zato mora otrok vedeti, da se lahko nekomu zaupa – staršem, učitelju, vzgojitelju, sorodnikom, na nas odraslih pa je, da znamo pravilno ukrepati.

Špecanje? Ne, iskanje pomoči!

Veliko mlajših otrok in najstnikov ne pove za izsiljevanje, ker nočejo, da bi jih okolica označila za 'toži babe'. To je tisto razmišljanje, ki je napačno, saj je prav glasna beseda tista, ki lahko ustavi vsakršno obliko nasilja. ''Če veš, da nekoga izsiljuje, mu grozijo ali ga kakor koli drugače ustrahujejo, o tem takoj opozori odraslo osebo, ki ji zaupaš. To so lahko starši, učitelji, trenerji in tudi naključni mimoidoči, če si priča izsiljevanju. Žrtev izsiljevanja pogosto o svoji izkušnji ne upa povedati nikomur. Zato spregovori in mu pomagaj iz začaranega kroga,'' pravijo na policiji.

NE nasilju!
NE nasilju! FOTO: iStockphoto

Nasilje so:

– grožnje,
nadlegovanje,
– fizično maltretiranje,
– nadlegovanje prek spleta,
– posmehovanje, izpostavljanje ali ignoriranje zaradi drugačnosti,
– namerno poškodovanje stvari.

Vse to so oblike nasilja, ki zahtevajo pomoč. Številka policije je 113, anonimno prijavo pa je možno oddati tudi prek njihove spletne strani.

Starši, pogovarjajte se z otroki!

Temelj vsega je dobra komunikacija, pravijo. Če se z otrokom veliko pogovarjate, mu zaupate in hkrati dajete vedeti, da se lahko vedno obrne na vas, boste zelo hitro opazili – če vam seveda ne bo prej sam povedal – da se dogaja nekaj čudnega. Na policiji pravijo, da moramo biti starši pozorni na nenadne spremembe v otrokovem vedenju: modrice, zaprtost vase, izogibanje obveznostim, ki od njega zahtevajo, da zapusti domače okolje, pogostejše želje po višji žepnini itd., in se z otrokom takoj, ko opazimo kaj nam nenavadnega, tudi pogovoriti in poiskati ustrezno pomoč.

Leta 2010 je bilo več kot 20 odstotkov slovenskih otrok žrtev trpinčenja!

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855