Prvo vprašanje, ki ga imajo družine, preden se mame vrnejo na delo, je, kakšno varstvo izbrati. Odgovor se sliši preprosto, takšno, da se bo čim bolj dalo uskladiti z vašim načinom življenja. Zato morate pred odločitvijo približno vedeti, koliko časa na dan in v katerem razponu naj bi bil otrok v varstvu, koliko možnosti je, da ga sprejmejo v vrtec ali da ga čuva želena varuška ter kaj bo otrok v letu, ki je pred vami, z določenim varstvom pridobil.
Babice in drugi sorodniki
Za mnoge družine je idealna rešitev „babica servis“. Prednosti takšnega varstva je, poleg tega, da je običajno brezplačno, precej. Otrok babico dobro pozna, zato prehod v redno varstvo ne bo tako težak, uvajanje ne bo potrebno. Urnik si bo gotovo prilagodila tako, da vi v službi ne boste imeli težav. Verjetno bo babica čuvala le malo otrok, tako da bo možnosti za neprestano obolevanje manj. Če pa bo otroka doletel kakšen blažji prehlad, bo tudi lahko ostal v takšnem varstvu in ne boste odsotni z dela.
Tudi z babicami pa so lahko težave. Prva je ta, da žal tudi same niso imune na bolezni in viroze. Če obležijo, boste morali otroku priskrbeti drugo varstvo. Tudi dogajanje v vaši odsotnosti bo bolj ali manj v domeni babice. Kaj narediti, da bodo potrebe otroka, denimo po gibanju in po intelektualnih dejavnostih (branje knjigic, risanje), usklajene ter da bo jedel res tisto, kar ste si zamislili vi? Preprost nasvet se glasi: na začetku postavite jasna pravila in se z babico sproti pogovorite, kako gre. Le tako bodo odnosi znotraj cele družine ostali na dostojni ravni.
Varuška
Varuške so si med seboj tako različne, da je kar malo nepravično, da jih mečemo v skupni koš. Najbolj priljubljene varuške so ponavadi že precej zasedene, zato se boste morali z njimi za sodelovanje dogovoriti kar kmalu po otrokovem rojstvu, varuško pa vsaj enkrat na mesec na to opomniti, da morda ne bo pozabila.
Varuške imajo lahko nekaj prednosti pred vrtci. Čuvajo manj otrok in se vsakemu lahko bolj posvetijo. To pomeni tudi, da bo otrok skoraj zagotovo vedno sveže previt in da bo dobil hrano, ko bo lačen. Morda bo na začetku tudi manjkrat zbolel, saj bo v družbi manj otrok.

Delovni čas varušk je različen in o tem se z njo pogovorite, še preden se dogovorite za varstvo. Če delate po evropskem delovnem času in se na delo vozite kako uro, verjetno ne boste mogli otroka pobrati pri njej že ob treh popoldne. Obstajajo pa tudi varuške, ki so pripravljene svoj delovni dan podaljšati tudi do večera, če bi starši tako želeli.
Vrtec

Mnogo staršev se odloči, da bodo otroka vpisali v vrtec. Ker so v mnogih vrtcih precej dolge čakalne dobe, se kmalu po otrokovem rojstvu prepričajte, kdaj mu morate zagotoviti prosto mesto, da boste šli brez skrbi v službo.
Vrtec ima mnoge prednosti pred ostalim varstvom. Redna prehrana je zagotovljena, sledila naj bi smernicam zdravega prehranjevanja, ki so jih pripravili slovenski strokovnjaki. Za otroke skrbijo visoko usposobljene vzgojiteljice, ki dejavnosti prilagajajo programu oziroma kurikulumu, ki je predpisan za vrtce po posameznih skupinah. Otrok se bo od vrstnikov marsikaj naučil – v nekaj tednih bo samostojno jedel, po zgledu vrstnikov bo morda shodil, pel pesmice, več govoril. Tudi delovni čas vrtca je povečini že prilagojen vse daljšemu delovniku staršev.
Žal pa bo otrok verjetno na začetku precej pogosteje oboleval in po vsaki bolezni precej dolgo okreval. Najhuje je pozimi, ko je slabo vreme in otroci večino časa preživijo skupaj v igralnici. A spomladi, ko pogosteje hodijo na igrišče, se razmere izboljšajo. Med slabšimi stvarmi je gotovo tudi dejstvo, da bo otrok del dneva preživel med popolnoma tujimi ljudmi. A kmalu se jih bo navadil in bo užival v njihovi družbi.
Tudi pri vrtcu velja nasvet, da si ga, preden se zanj odločite, oglejte pobližje. Spoznajte vzgojiteljice, opazujte jih pri ravnanju z otroki, pogovorite se o posebnih potrebah in željah za vašega otroka. Če pride do konflikta, če vas kar koli moti, se tudi kasneje najprej pogovorite z vzgojiteljicami in sproti rešujte stvari.
In še nekaj splošnih nasvetov
O varstvu začnite razmišljati že zgodaj po otrokovem rojstvu. Morda se vam bo ob misli na to trgalo srce, a ko bo čas za vrnitev v širni svet, bo otrok že precej velik in samostojen. Vam pa bo razmišljanje o tem, katero varstvo je najbolj pripravno za vaš življenjski slog, olajšalo končno odločitev. Tudi po tem pa ostanite pripravljeni na spremembe – morda se bo na vašo odločitev slabo odzval otrok, morda vi, morda pa bodo težave nastale pri babici, varuški ali v vrtcu. To ne bo pomenilo konca sveta, pač pa bo le napovedovalo, da morate razmisliti o spremembah.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV