
Ves čas poslušamo in beremo, da je naš planet iz dneva v dan bolj onesnažen. Zato je prav, da že otroke učite, kako lahko poskrbijo, da bo naša narava čista.
Da bi otrok vzljubil naravo, je potrebno, da z njo vzpostavi stik. To pa se lahko zgodi le na sprehodih, med igranjem, raziskovanjem v naravi, plezanjem po drevesu, nabiranjem gozdnih sadežev. Pomembne so seveda aktivnosti, s katerimi bo otipal in ovohal svet, v katerem živi.
Dokazano, svobodna igra v naravi spodbuja zdrav razvoj in domišljijo. V naravi ni navodil, tako kot pri računalniški igrici, kako se mora otrok gibati, kaj mora početi, lahko svobodno teka sem ter tja. Lahko se skriva, pleza, plazi … počne lahko karkoli mu srce poželi.
Zato prosti čas preživite na svežem zraku. Obogatite otrokove izkušnje in spodbudite njegovo radovednost. Le tako bo nekega dne začutil, kako ''funkcionira'' narava. To poudarja dr. Jim Taylor v članku, ki je bil objavljen v reviji Psychology Today.
Ko bo razumel, kaj se dogaja z naravo, bo začel razmišljati širše. Osveščen bo o tem, od kod pridejo hrana, voda, oblačila. Spoznal bo, da smo odvisni od stvari, življenja, ki nas obkroža.
Začel bo razumevati čas, menjavanje letnih časov in to znanje bo z veseljem delil na mlajše generacije. Naučil se bo tudi, kaj pomeni minljivost. Če bo odtrgal cvet, bo spoznal, da bo ta uvenel.
Ne bo odveč, da otroka podučite tudi o primernem vedenju v naravi in recikliranju. Bodite vzgled otroku, ne mečite papirčkov, olupkov na tla, temveč v koš, ki je namenjen temu.
Doma varčujte z vodo in elektriko, izbirajte zdravo hrano in vozite se s kolesom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV