Bibaleze.si

Naj pisanje domačih nalog postane rutina

N. K.

Malček

0
14. 10. 2015 08.07

Ali morajo starši pomagati otroku pri domačih nalogah? Če vas potrebuje, bodite ob njem, kar pa ne pomeni, da vi pišete domače naloge namesto njega. To je otrokova obveza, ne vaša.

Šolar

 

Pri otroku poskušajte razviti odgovornost do obvez, ki jih ima. Bodite ob njem, ko potrebuje vašo pomoč, toda ne delajte namesto njega. Razložite mu snov, ki je ne razume, pokažite napake, ki jih je naredil in ga spodbudite, da jih popravi sam.

Če ima veliko domače naloge, si lahko vzame odmor, toda vedeti mora, da se mora kasneje vrniti nazaj k delovnemu zvezku, zvezku in reševanju.

Prav tako ne sedite ob njem, ko piše domačo nalogo. Vedeti mora le, da ste mu na voljo, če česa ne bo znal.

Že na začetku šolskega leta se dogovorite, kdaj bo pisal domačo nalogo. Ali bo to storil takoj po šoli ali po uri igranja ali zvečer, že na začetku določite, da kasneje ne prihaja do nesporazumov.

Na pisanje domače naloge vpliva tudi otrokovo počutje. Če se je iz šole vrnil potrt, ker se je tam nekaj zgodilo, se najprej o vsem pogovorite. Ne zahtevajte, da takoj napiše domačo nalogo. Prav tako mora biti spočit, ker takrat možgani hitreje dojemajo.

Ključno je tudi to, da piše domačo nalogo vedno na istem mestu. Samo sedenje na mestu, kjer je navajen na učenje, ustvarja psihološko pripravljenost za delo.

Prav tako je priporočljivo, da piše domačo nalogo ob istem času vsak dan, ker bo tako imel dovolj časa za učenje, odmor in igro.

Šolar
ŠolarFOTO: Thinkstock

Dve tretjini staršev pomaga otrokom pri pisanju domače naloge, to počnejo zato, ker želijo preprečiti otrokove izpade in slabo družinsko vzdušje. Do takšnih zaključkov so prišli britanski strokovnjaki. V študijo so vključili 2000 staršev, ki imajo otroke, stare od pet do 15 let.

Vsak šesti starš pa gre še korak dlje in redno piše domačo nalogo namesto otroka. Poleg tega da se ne želijo kregati, menijo, da so zahtevane naloge pretežke za njihove male šolarje in raje to storijo sami.

Skoraj polovica njih se odlično počuti, ko otrok dobi odlično oceno za nalogo, pri kateri so tudi sami sodelovali. 17 odstotkov staršev se boji učiteljeve reakcije.

Otroci seveda to s pridom izkoriščajo in jih je 70 odstotkov presrečnih, ker starši delajo namesto njih. Četudi domačo nalogo pišejo skupaj s starši, jim pogled beži proti prižgani televiziji. In prav zaradi tega tudi lahko pride do prepira vsaj trikrat mesečno.

''Otrokom treba samo pokazati, kako naj se učijo. Možnosti, da se bodo česa naučili, če jim starši ves čas pomagajo, so zelo majhne. Starši jim morajo biti v oporo, ne smejo namesto njih opravljati nalog,'' so izpostavili strokovnjaki.

Že v drugem razredu otrok ugotovi, da vse popoldneve ne bo preživel v igri, temveč bo moral vaditi branje ter tu in tam napisati domačo nalogo. Kako naj ga starši brez solz spravijo k pisalni mizi?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863