Ko ste vi v službi, se najstniki zbirajo v sobah, parkih, pod stopnicami … tam, kjer so lahko skriti pred odraslimi. Zavedajte se, da do alkoholnih pijač in cigaret lahko pridejo, čeprav jim jih v trgovini ne smejo prodajati. Mogoče bodo za to prosili starejšega prijatelja, mogoče bodo vzeli iz očetove omare …

Kulturna ustanova namesto zabave z alkoholom
Da preprečite njihovo opijanje in zabavo na takšen način, jih osveščajte o negativnih posledicah uživanja piva, vina, viskija … Na Inštitutu za varovanje zdravja svetujejo, da jih opomnite: ''Zaradi pitja alkohola nismo nič starejši. Alkohol močno zmanjšuje sposobnost in razsodnost, pogosto je vzrok za poškodbe, ki se lahko končajo tudi s hujšimi posledicami. Pod vplivom alkohola se pogosto bolj tvegano vedemo tudi v spolnosti, kar se lahko konča z neželeno nosečnostjo in/ali spolno prenosljivo okužbo (tudi hepatitis B in HIV).'' Dodajajo, da jim razložite, da ko pijejo, niso privlačni, saj takrat govorijo neumnosti in oddajajo neprijetne vonjave. Razložiti jim tudi morate, da se prekomerno pitje lahko konča z bruhanjem, želodčnimi težavami in glavobolom. Svetujejo, da jim vedno znova predlagate, da se zabavajo na bolj zdrav način. Organizirajo naj košarkarske, odbojkarske, nogometne tekme, skupaj kolesarijo in se sprehajajo. Proste dneve naj izkoristijo za črpanje znanja iz mnogih muzejev, gledališč, knjižnic, galerij … Obiščejo naj prijatelje, za katere med letom niso imeli časa in si zaupajo šolske dogodivščine preteklega leta.
Cigarete zmanjšajo športni uspeh
Med osnovnošolci in dijaki je razširjeno zmotno prepričanje, da vsi kadijo in da si s cigareto v roki pravi ''frajer''. ''Mladostniki pogosto zmotno ocenjujejo, da večina odraslih in večina njihovih vrstnikov kadi. A temu ni tako, redno kadi približno petina odraslih in petina mladostnikov. Mladostniki naj ne posežejo po tobačnih izdelkih ali izdelkih z nikotinom oziroma naj te izdelke čim prej opustijo, preden jim bo zasvojenost opustitev otežila,'' pojasnjujejo strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja. Četudi vam bo že skoraj polnoletni otrok zatrjeval, da bo slej ko prej opustil kajenje, mu ne verjemite. Zasvojenost z nikotinom pride lahko hitro ali postopoma, ko pa se razvije, je težko škatlico cigaret kar odvreči v smeti. Vedno znova jim ponavljajte, da kajenje ne škoduje le dolgoročno zdravju, temveč tudi to, da bodo že po prvih dimih imeli slab zadah iz ust, da bodo pogosto kašljali in da pri športnih aktivnostih ne bodo več tako uspešni. Še posebej pa poudarite, da cigareta ne izbriše skrbi, temveč samo poveča občutek stresa. Ne bo odveč, če jim razložite tudi, da jim bodo smrdela oblačila in lasje ter da jih bodo lahko zaradi tega za hrbtom ogovarjali.

Komentarji (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV