Bibaleze.si

Nočne more pri otrocih

M.K.

Malček

0
15. 05. 2013 17.26

Vsakodnevno dogajanje, gledanje televizije, opazovanje okolice, podoživljanje risank ali povedanega in podobno otroci ponoči predelujejo v svojih mislih. Zato nočne more niti niso tako pogost pojav pri otrocih, se pa razlikujejo od nočne groze oziroma nočnega terorja. Kaj lahko naredimo, ko otrok ponoči začne kričati, se potiti in težko dihati?

Spanje otroka
Spanje otroka
Spanje otrokaFOTO: iStockphoto

Nočne more pri otroku so v določenem obdobju pogost pojav

Nočne more se pojavljajo pri desetini otrok, starih med tremi in šestimi leti. Nočne more niso nevarne, navadno minejo same od sebe v obdobju med šestim in osmim letom starosti. Povezane so z otrokovo bujno domišljijo, ki je večkrat ne znajo ločiti od resničnosti, prav tako pa nanje vplivajo dejavniki iz okolja, televizija in računalnik. V tem času mnogi prvič prestopijo vrtčevska vrata ali pa dobijo sorojenca in začne se spopadanje z navodili, prebudi se občutek tekmovalnosti, iskanje svojega mesta.

Kdaj se razvije nočna mora?

Najpogosteje nočna mora otroke tlači proti jutru, ko je REM faza spanja najmočnejša. Med nočnimi morami otrok postane nemiren, včasih lahko celo hodi v spanju, ima pospešen srčni utrip, je bled in se znoji. Otroka je navadno lahko prebuditi, se pa ne bo spominjal, kaj je sanjal. Tu se kaže tudi največja razlika v primerjavi z nočno grozo, ki se pojavi v prvem ciklu globokega spanca, torej uro do dve po tem, ko otrok zaspi, in traja od 5 do 20 minut. Prav tako se otrok zdi buden (sedi ali stoji na postelji, ima široko odprte oči in kriči), vendar v resnici še vedno spi. Če se v tej fazi slučajno zbudi, sanje takoj pozabi.

Zbujanje
Zbujanje FOTO: iStockphoto

Zakaj ima otrok nočne more?

Strokovnjaki pravijo, da so nočne more posledica stresa ali čustvene vznemirjenosti – otroci namreč dogodke podoživljajo drugače kot odrasli. Ni nujno, da gre za negativne situacije, včasih enostavno sprejmejo preveč informacij. Med vzroki so tudi hrup, bolezen, pomanjkanje spanja, povišana
telesna temperatura, neizpraznjen mehur, nerazumevanje kakšnega dogodka v okolici, stresni dogodki (smrt, ločitev, selitev, travme iz otroštva), zelo velikokrat pa zmotijo otrokov spanec, če pred spanjem pride do konflikta s sorojenci ali s starši.


Kako lahko starši pomagamo otroku med nočno moro?

Otroka pomirimo z božanjem, medtem ko mu tiho prigovarjamo ali pojemo. Nikoli ga ne smemo stresati ali kričati nanj. Že pred spanjem poskrbimo za umirjanje (preberemo pravljico, skupaj zapojemo kakšno pesmico, se pogovarjamo o lepih stvareh), prav tako pa poskrbimo, da gre otrok pred spanjem na stranišče, prostor, v katerem spi, pa naj bo prezračen, tih in temen.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863