Razočaranje, jeza, strah, razburjenje, nestrinjanje in še kakšno čustvo lahko vpliva na otrokov buren odziv, ki ga poznamo kot izbruh jeze. Medtem ko se nekateri starši večkrat soočajo s takšnimi situacijami, so jim drugi priča bolj redko. In če se nekateri otroci raje jezijo v javnosti, drugi ne izbirajo okolja za 'sproščanje negativnih občutkov'. Vzgojiteljica Romana iz Ljubljanskih vrtcev podaja pristope, s katerimi bomo lahko razrešili situacijo.

Kako takšno situacijo rešujemo doma?
1. Otroku morate na enostaven in razumljiv način povedati, da bo moral iti v primeru izbruha jeze v sobo, kjer se bo ohladil. Ko pride do takšnega izpada, ga mirno primite za roko in odpeljite v sobo. Če bo šel za vami, ga odpeljite nazaj. V sobi za ''ohlajanje'' naj bo, dokler se ne umiri. Otrok bo počasi ugotovil, da tovrstni izpadi brez občinstva niso zanimivi. Včasih se bo zgodilo, da vas ne bo upošteval. Takrat mu povejte, da bo izgubil katero od njemu ljubih bonitet (na primer gledanje risanke). Pri tem bodite dosledni, ker vas v nasprotnem primeru ne bo več upošteval, situacija pa bo za vas postala še težja.
2. Povejte otroku, da greste vi v drug prostor, dokler se ne bo pomiril. To tudi storite. Seveda otroka nikoli ne smete pustiti v prostoru, v katerem bi se lahko poškodoval oziroma bi naredil kakšno škodo.
3. Do izbruhov jeze pogosto prihaja zaradi otrokove utrujenosti, aktivnosti ali lakote. Naprej poskrbite, da se takim stanjem izognete.
4. Otrok mora imeti možnost izbire: če pogosto prihaja do izbruhov jeze, na primer ko je treba iti v posteljo, mu ponudite izbiro. Ne recite mu ''Pojdi v posteljo'', ampak: ''Se boš prej preoblekel ali umil zobe?''
5. Kadar se otrok nikakor ne uspe pomiriti, ga stisnite k sebi in mu z umirjenim tonom prigovarjajte, da bo vse dobro. Ko se bo umiril, mu ponudite kozarec vode. Klub temu pa ne popustite njegovi zahtevi. Na njegov način mu povejte, kako naj se pomiri, torej katera dejanja in besede so primerni.
Kako takšno situacijo rešujemo v javnosti?
Kadar se izbruhi jeze ponavljajo v javnosti, morate vedeti, da vaš nadobudnež natančno ve, da je tovrstni 'pristop' učinkovit.
1. Preden se z otrokom odpravita v javnost, mu razložite pravila igre: ''Šla bova v trgovino z igračami in kupila darilo za sestrično Majo. Tebi danes ne bova kupila nič. Če pa ti bo katera od igrač posebej všeč, si bova zapisala za drugič.''
2. Ko začutite, da se približuje napad, mu zašepetajte: ''Če takoj ne nehaš, greva v avto.'' (ali na primer v park na klopco). Če se ne bo umiril, ga posadite v avtosedež in se ne zmenite zanj. Morda ga tudi to ne bo umirilo. V tem primeru se odpeljite domov in ga peljite v sobo, da se bo umiril. Verjemite, sčasoma boste zmagali.
3. Včasih se je dobro postaviti v otrokovo kožo. Nenazadnje, vse, kar otrok vidi, ko je z vami v trgovini, so noge odraslih, to pa je res dolgočasno, kajne ? Zaposlite ga tako, da vam na primer v trgovini kaj prinese ali poišče. Usmerjena dejavnost in vaša pozornost ga bosta tako zaposlili, da ne bo imel časa za jezo.
4. Kadar greste po opravkih, vzemite s sabo kakšno igračo ali prigrizek.
5. V primeru izbruha jeze naredite strog izraz na obrazu, roke prekrižajte in glejte otroka v oči. Ne pustite se zmesti. Nato med potjo domov strogo povejte, da ga zaradi neprimernega obnašanja doma čaka kazen (na primer ne bo smel gledati risanke). To tudi storite. Otrok si bo to zapomnil.
6. Pri otroku, ki ima res trdovratne izbruhe jeze, obrnite igro. Ko boste imeli čas in boste pripravljeni na igro, ga odpeljite v trgovino in se namerno sprehajajte med policami. Seveda boste s tem namerno izzvali pričakovani izbruh jeze. Takrat pojdite s polnim vozičkom do blagajne in ga pustite tam. Blagajničarki se nasmehnite in recite, da pač danes ne bo nič, ker se mali neprimerno obnaša. Vi veste, da je to le igra, zato ne boste pod pritiskom, otrok pa bo ostal brez svoje 'učinkovite metode'.
7. Če ne pomaga nič več drugega, potem ob naslednjem odhodu po opravkih najemite varuško za čas, ko boste odsotni. Otroku povejte, da bo ostal doma zaradi izbruhov jeze. Seveda lahko pričakujete vik in krik, jok in moledovanje, vendar ostanite trdni. Učinek bo trajal še dolgo časa.
Pišite nam!
Prepričani smo, da vprašanj ne more zmanjkati. Zato vas vabimo, da nam pišete na naš elektronski naslov bibaleze@pop-tv.si in vprašate, kar vas zanima. Vzgojiteljice iz Ljubljanskih vrtcev, ki imajo bogate delovne izkušnje in ki vsak dan preživijo z malimi nadebudneži, bodo poskrbele za odgovore, ki jih bomo skupaj z vprašanji redno objavljali na naši spletni strani. Bibaleze.si vas zato prijazno vabi k sodelovanju!
Vas je vaš malček v hudi jezi že kdaj ugriznil? Preberite, kaj je v takem primeru najbolje storiti.
Prepričani smo, da vprašanj ne more zmanjkati. Zato vas vabimo, da nam pišete na naš elektronski naslov bibaleze@pop-tv.si in vprašate, kar vas zanima. Vzgojiteljice iz Ljubljanskih vrtcev, ki imajo bogate delovne izkušnje in ki vsak dan preživijo z malimi nadebudneži, bodo poskrbele za odgovore, ki jih bomo skupaj z vprašanji redno objavljali na naši spletni strani. Bibaleze.si vas zato prijazno vabi k sodelovanju!

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV