Bibaleze.si

Šest nasvetov, kako vzgajati optimista

N. K.

Malček

0
26. 04. 2017 12.44

Vas zanima, kako vzgojiti otroka, ki bo imel optimističen pogled na svet? Preberite si spodaj navedene nasvete.

Deklica

 

Deklica
DeklicaFOTO: iStockphoto
Obstajajo številni vzroki, zakaj je dobro vzgojiti optimističnega otroka, eden izmed njih je recimo, da statistični podatki navajajo, da lahko doživi celo 100 let.

S spodaj navedenimi nasveti bo ob vas zrastel optimist.

1. Prenehajte se pritoževati.

Če ste ves čas osredotočeni na negativno, izražate negativne misli na glas, kličete k pesimizmu. Večkrat boste jamrali, kako nimate denarja, kako težek dan je za vami, več možnosti bo, da se bo otrok naučil početi enako. Raje se skoncentrirajte na pozitivno, recimo, kako vam je uspelo končati velik projekt v službi, kako ste imeli v trgovini prijazno blagajničarko. Na koncu dneva z otrokom poklepetajte o lepih stvareh, ki so se vam zgodile čez dan.

2. Imejte visoka pričakovanja.

Otroci ne bodo zrasli v optimistične osebe, če ne bodo imeli seznama, kaj morajo storiti. Zadajte jim naloge in naj jih uspešno sami opravijo. Po mnenju otroške psihologinje Tamar Chansky se vzhičeni otrok po opravljeni nalogi počuti sposobnega. Dveletnik lahko pospravi za sabo igrače, štiriletnik lahko zloži umazano posodo v pomivalni stroj, petletnik lahko odnese smeti, šestletnik lahko zloži perilo.

Otrok pleza
Otrok pleza FOTO: iStockphoto

3. Spodbujajte jih, da tudi tvegajo.

Ne vzemite otroku poguma, ker mislite, da mogoče ne zna te aktivnosti, da ni usposobljen za to. Psihiater Michael Thompson pravi, da morate otroke spustiti z vrvice. Dovolite otrokom, da se sami svobodno igrajo na dvorišču in da gredo s sovrstniki v šolo v naravi. Sčasoma bodo razvili sposobnost, da malce več tvegajo, da splezajo na višje drevo. ''Ne želite, da bi bilo vašega otroka strah poskusiti nove stvari. Želite, da pride domov in vam reče: Mama, uspelo mi je.''

4. Počakajte, preden se odzovete.

Če se otrok prepira z nekom v peskovniku, jima pustite, da sama rešita težave. Ni nujno, da se vedno vmešate. Ko se bo otrok znal sam spopasti s težavami, bo postal bolj optimističen, kaj lahko stori v prihodnje.

5. Spodbujajte, da se potrudi.

Ko dobi otrok slabo oceno pri matematiki, se zelo hitro lahko zgodi: ''Nisem pameten. Ne gre mi dobro. Ne znam.'' Takrat je čas, da se starši vmešate in spremenite otrokovo perspektivo. Spodbudite ga, da se potrudi, da vadi. Povejte mu, da je vsaka stvar na začetku težka, da bo z vajo iz dneva v dan lažje. Izpostavite tudi lahko, da tudi vam na začetku ni bilo lahko, da ni edini, ki mu ne gre. Obudite spomin na nekaj, kar mu recimo nekoč ni šlo. ''Se spomniš, kako nisi znal brati in koliko truda je bilo potrebnega? Tudi to boš osvojil.''

6. Ne dajajte lažnega upanja.

Ne dajajte lažnega upanja otrokom. ''Optimizem pravzaprav zahteva realistično razmišljanje bolj kot pozitivno,'' je dejala zdravnica Chansky. Tako je otrok pripravljen na vse, s čimer se bo moral spopasti. Če ste se preselili in otrok nima prijateljev, mu po resnici povejte, da je sklepanje prijateljstva dolgotrajen proces in da je za to potreben čas.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855