
Javna agencija RS za varnost prometa želi z akcijo Ustavite se! Vlak se ne more povečati ozaveščenost udeležencev v prometu o varnem prečkanju železniške proge in zmanjšati število mrtvih v nesrečah pri takih prečkanjih ter izboljšati varnost na nivojskih prehodih. Policisti so v tem času poostrili nadzor na nivojskih prehodih cest preko železniških prog ter opozarjajo udeležence v cestnem prometu na dodatno previdnost in spoštovanje predpisov.
Zakaj ozaveščati?
Ker se v Sloveniji na prehodih ceste čez železniško progo še vedno zgodi nesreč. Veliko odraslih dnevno prečka progo z osebnim avtomobilom, starši pa pravijo, da je zlasti v vaseh veliko otrok, ki tire prečkajo na poti v šolo.

Skozi igro ponovite znanje!
Čas med vožnjo lahko odlično izkoristite za ponovitev znanja. Z otrokom, če je dovolj star, se pojdite kviz – naj rešuje vaša vprašanja o varnem prečkanju železniškega prehoda. Če je otrok premajhen, mu povejte, da so ti mogočni vlaki lahko tudi nevarni, če ne upoštevamo pravil.
Ali vaši otroci vedo, da:
►se je treba pri prečkanju železniških tirov obvezno ustaviti, če se progi približuje železniško vozilo?
►da je treba pri prečkanju upoštevati signalizacijo – da nikoli ne smemo obvoziti ali obhoditi spuščenih zapornic, niti poskušati uiti mimo, ko se zapornici spuščata?
►da tako kot na cestnem semaforju tudi na svetlobnem znaku rdeča luč pomeni 'ustavi se' – le da tu izmenično utripata kar dve?
►je treba vedno pogledati še levo in desno, ne glede na vse semaforje in znake?
Kdaj lahko otrok sam prečka cesto?
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV