
Vse, kar niste vedeli o stalnih zobeh
Mlečnih zob je 20, kdaj začnejo izpadati ni točno določeno in je odvisno od posameznika, predvidoma pa se to zgodi po šestem letu. Ko začnejo stalni zobje izraščati, se mlečni začnejo majati in na koncu izpadejo. Puljenje mlečnega zoba s sukancem ali na kakšen drugačen način ni priporočljivo, namesto tega naj otrok žveči tršo hrano (skorjico kruha, jabolko, hruško, zrezek ipd.). Če se bo zob dlje časa majal in bi otrok zaradi bolečine težje jedel, svetujemo, da obišče zobozdravnika, ki bo presodil, ali je potrebno mlečni zob že odstraniti in narediti prostor stalnemu. Proces izraščanja stalnega zoba traja približno tri mesece, vsi pa zrastejo najkasneje do 12. leta. Stalnih zob imamo v zgornji in spodnji čeljusti skupaj 32.
Vedeti morate, da otrokova sklenina na stalnih zobeh še ni povsem izoblikovana, zato je bolj dovzetna za zobno gnilobo. Zato je ključnega pomena, da že zelo zgodaj otroka navadite, da si redno umiva zobe in ne preskakuje večernega umivanja, ker je preutrujen, ali jutranjega, ker se mu mudi v šolo. Brez kakršnih koli izgovorov je dvakrat dnevno ščetkanje zob obvezno.

Kako naj si jih umiva?
Kot pri vsemu mora biti otrok tudi pri ščetkanju zob temeljit in natančen, vsakič znova si mora zobe ščetkati dve minuti. Ko se boste odločili, da je dovolj star, zrel, ko bo imel dovolj razvito motoriko za samostojno ščetkanje (predvidoma je to okrog sedmega leta), ga pri tem le še nadzorujte. Naučite ga, da z nežnimi krožnimi gibi sam ščetka vse površine zob, spredaj, zadaj, grizne ploskve ter vse do linije dlesni. Vedno morajo gibi potekati od rdečega proti belemu, to pomeni od dlesni do grizne površine zob.
Zelo pomembno je, da za učinkovito ščetkanje zob izberete zobno pasto in zobno ščetko, ki sta posebej prilagojeni otrokom, starejšim od šest let. Naj ne izbere pretrde ščetke in zobne paste za odrasle, ker lahko s tem poškoduje dlesni in sklenino. Koristna je uporaba tudi otroške ustne vode, saj le-ta pomaga doseči mesta, ki jih ščetka ne more.
Zdrava prehrana – zdravi zobje
Zdrav in bleščeč nasmeh ne prideta kar tako. Če si vaš otrok redno in temeljito ščetka zobe, še ne pomeni, da bo imel zdrave zobe. K temu pripomore tudi uravnotežena in zdrava prehrana.

Res imajo otroci najraje sladko hrano in pijačo, vendar morajo vnos omejiti, saj bakterije v ustih prav tako obožujejo sladko. Tako nastaja kislina, ki napade sklenino in na koncu povzroči zobno gnilobo. Sladkarije in pijače so prepovedane potem, ko so zvečer zobje že umiti.
Verjeli ali ne, kislina se skriva tudi v zdravi prehrani, na primer sadju in sadnih sokovih. Tako lahko tudi pretirano uživanje takšne prehrane škodi zobem vaših otrok.
O čim bolj zdravi in pestri prehrani, ki bo pripomogla, da bo vaš otrok imel zdrave in močne zobe, se pogovorite z izbranim zobozdravnikom.
Redni obiski pri zobozdravniku
Če ste otroka vodili na preglede k zobozdravniku že, ko je imel mlečne zobe, nadaljujte z obiski tudi sedaj, ko ima stalne zobe. Redno obiskovanje zobozdravstvene ustanove, vsakih šest mesecev, je koristna navada, ki jo morate otroku privzgojiti že od majhnih nog. Tako ga ne bo strah ''bele halje'', ki bo pravočasno opazila morebitne težave zob, še preden bo otrok začutil bolečino.