Bibaleze.si

V Sloveniji velik porast unikatnih imen

V.M.

Malček

42
02. 10. 2012 07.22

Da se v Sloveniji pojavlja vedno več unikatnih imen, dokazujejo tudi zadnji podatki Statističnega urada RS. V letu dni so na seznam imen prebivalcev dopisali kar 1194 novih imen.

Nosečnica


Nosečnica
NosečnicaFOTO: iStockphoto
"Seznam imen prebivalcev Slovenije je na začetku leta 2012 presegel 50.000 in nikoli doslej ni bil tako obsežen. V enem letu se je povečal za 1194 novih imen. Vseh imen, s katerimi smo bili poimenovani prebivalci, je bilo natančno 50.301. Če bi bilo s temi imeni poimenovano enako število prebivalcev, bi se vsako ponovilo 41-krat," pojasnjuje Tina Žnidaršič s SURS in nadaljuje, da je resnica nekoliko drugačna. Večina imen, kar 69 odstotkov, je namreč unikatnih in je torej z njim poimenovan le en prebivalec ali le ena prebivalka. "Le z vsakim sedmim imenom je poimenovanih pet ali več prebivalcev in le 28 imen se med prebivalci pojavi 10.000-krat ali večkrat."

Unikatna imena

Že res, da se v vsakem letu seznam imen prebivalcev razširi z novimi imeni, pa vendar nas je zanimalo, zakaj se je število v zadnjem obdobju tako povečalo. Žnidaršičeva nam je pojasnila, da je med vsemi različnimi imeni, ki jih poznamo v Sloveniji, polovica sestavljenih. "Tako ni čudno, da tudi veliko večino unikatnih imen predstavljajo sestavljena imena, ta pa se le redko pojavijo več kot enkrat. To so imena, ki so sestavljena, lahko tudi iz več imen, čeprav prebivalci v Sloveniji v pravnem prometu smejo uporabljati dve imeni (in te smo na SURS upoštevali pri naši obdelavi)." Nadaljuje, da so sestavljena imena značilnejša med generacijami žensk, rojenimi do druge svetovne vojne, in med prebivalci, rojenimi v zadnjih letih. "V preteklosti so začeli sestavljena imena uvajati zato, da je bilo mogoče razlikovati takrat zelo številne novorojene Marije. V zadnjih letih pa je bilo sestavljeno ime enakovredno zastopano tudi pri dečkih."

Dojenček
Dojenček FOTO: iStockphoto
Imamo 25 tisoč unikatnih imen – kje je razlog?

Vseh sestavljenih imen je 25.000, med temi je 21.628 unikatnih, kar predstavlja 86 odstotkov.
Glede na to, da je vseh unikatnih imen 35.593, to pomeni, da predstavljajo sestavljena imena, ki se pojavijo le enkrat, 63 odstotkov vseh unikatnih imen. V povprečju lahko rečemo, da sta dve unikatni imeni od treh sestavljeni imeni, nam je podrobneje pojasnila Žnidaršičeva in se nato dotaknila še drugega večjega vzroka za številčnost unikatnih imen. "To so gotovo imena prebivalcev (in njihovih potomcev), ki so v Slovenijo priseljeni. 1. 1. 2012 je bilo med prebivalci 4,2 odstotka tujcev z državljanstvi skoraj 140 držav, delež prebivalcev, ki niso bili rojeni v Sloveniji (so pa pozneje pridobili državljanstvo), pa je še precej večji (več kot 11 odstotkov)." Kot smo izvedeli, v manjši meri seznam unikatnih imen podaljšujejo tudi poslovenjena tuja imena in pa modnost oz. 'izumljanje' novih imen, kar je značilno predvsem za rojene v zadnjih letih. Žnidaršičeva poudarja, da ob tem ne smemo spregledati dejstva, da prebivalci z unikatnimi imeni predstavljajo 1,7 odstotka prebivalstva Slovenije.

Redkejša imena novorojenčkov

In katera so najredkejša imena novorojenčkov, ki so jih na SURS zabeležili v zadnjem letu?

Med deklicami se od 5- do 9-krat pojavljajo sledeča imena:

Adna, Adriana, Aiša, Aleksandra, Alenka, Amalija, Amelie, Amna, Amra, Ana Marija, Anabela, Anaja, Anastasia, Anastazija, Angelina, Anita, Anna, Aurora, Blažka, Danaja, Deja, Dijana, Dora, Dunja, Eli, Elisa, Elizabeta, Emili, Emilija, Eneja, Enja, Evelina, Evelyn, Evita, Gabriela, Gabrijela, Gaia, Glorija Hanna, Helena, Ida, Ina, Inaya, Inti, Isa, Isabela, Isabella, Jerneja, Kalina, Karmen, Klavdija, Leila, Leona, Liana, Lisa, Livija, Mara, Marisa, Marta, Martina, Mateja, Megi, Melani, Melanija, Michelle, Nala, Nana, Nataša, Nea, Nejla, Nela, Nelly, Nija, Nikita, Nives, Noemi, Petja, Ria, Ronja, Rubi, Ruby, Samanta, Sandra, Sarah, Selena, Selma, Tadeja, Tajra, Tanja, Teodora, Tinka, Tita, Trina, Uma, Vanessa, Vida.

Očka z otrokom - 2
Očka z otrokom - 2 FOTO: iStockphoto

Med dečki pa se 5- do 9-krat pojavljajo naslednja imena:

Adian, Adrijan, Alan, Aldin, Aleksa, Alem, Aleš, Alexander, Amin, Anel, Anis, Arian, Armin, Aron, Bojan, Damjan, Danijel, Dario, Daris, Davor, Drejc, Edi, Eldin, Eman, Emil, Enis, Ervin, Florjan, Fran,  Gabrijel, Hamza, Hugo, Ivano, Ivo, Izidor, Jani, Jaš, Jonas, Julian, Kai, Kan, Kian, Krištof, Leonard, Leonardo, Lin, Lovrenc, Luan, Manuel, Matias, Milan, Nemanja, Nikolas, Nil, Noel, Oto, Renato, Robert, Robi, Roko, Rožle, Sašo, Sebastian,Taras, Til, Timi, Timon, Tinej, Tom, Tomas, Tomi, Valentin, Valentino, Vasja, Zal, Žan Luka.

Najpogostejša moška imena

Po besedah Žnidaršičeve med prvimi desetimi imeni na lestvici najpogostejših moških imen v zadnjem letu ni bilo sprememb. Najpogostejša moška imena tako tudi v letu 2012 ostajajo Franc, Janez, Anton, Ivan, Jožef, le njihova pogostnost se je zmanjšala.

Najpogostejša ženska imena

Med desetimi najpogostejšimi ženskimi imeni je v zadnjem letu ime Nataša prehitelo ime Jožefa, danes osmo najpogostejše ime. Na prvem mestu ostaja ime Marija, na drugem Ana. Število Marij in An pa se je zmanjšalo, čeprav je bilo ime Ana eno izmed najpogostejših imen, ki so jih dobile deklice, rojene v letu 2011, navajajo na SURS.
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863