Bibaleze.si

Z otrokom se pogovarjajte o beguncih

N. K.

Malček

0
27. 10. 2015 08.05

Otroci si zelo hitro zapomnijo nekaj, kar so slišali po radiu ali videli na televiziji. Kako jim pojasniti strašne dogodke, ki se te dni odvijajo? Kako jim razložiti katastrofalne novice, da zaradi njih ne bodo prestrašeni in imeli nočnih mor?

Te dni so v ospredju novice o beguncih.

 

Te dni so v ospredju novice o beguncih.
Te dni so v ospredju novice o beguncih. FOTO: Reuters

Kako otrok razume novico?

Strokovnjakinja Mary L. Gavin pravi, da kljub temu, da so novice, ki jih slišimo na televiziji ali radiu, preberemo na svetovnem spletu, po navadi izobraževalne tudi za otroke. Težave nastanejo, ko le-te vsebujejo nasilne in tragične zgodbe. Otroci se začnejo spraševati, ali se lahko naravna katastrofa, vojna, selitev, migracija ... zgodi tudi pri njih doma, njim.

Ne glede, ali gre za film ali zabavni program, novice so resnične. Toda odvisno od otrokove starosti ali zrelosti, kako jih bo razumel, ali bo ločil dejstva od izmišljenega. Ko otroci dopolnijo sedem ali osem let, jim je vse, kar vidijo na televiziji, resnično. Nekateri novico o streljanju, napadu, zmerjanju, izsiljevanju, migraciji … razumejo celo tako, da se to lahko pripeti njim, zato sprašujejo: ''Ali sem jaz naslednji? Se lahko to zgodi meni?''

Prav tako sprejmejo naravne katastrofe in naravna uničenja. Razmišljati začnejo o tem, da jim lahko poplava ali potres odnese dom, nekateri imajo zaradi tega celo nočne more.

Resnice toliko, kolikor je otrok zmore

Otroke je treba pomiriti, pregnati njihove strahove zaradi novic, pripravljeni morate biti na pravilno, obenem pa omejeno razlago informacij. ''To pomeni, da morate resnico podati v tolikšni meri, kolikor je za otroka pomembno. Govoriti morate resnico, kljub temu pa ste lahko nejasni. Ni potrebno razlagati več podrobnosti, kot otroka sploh zanima,'' pojasnjuje Mary L. Gavin. In nadaljuje, da je ob naravnih nesrečah in katastrofah pomembno, da otrokom pustijo, da izrazijo svoje strahove. Spodbudite jih, da na glas povedo, česa se bojijo. Pomagajte jim, da se soočijo s kakršnimi koli strahovi, ki so nastali na podlagi določene novice.

Otroku razložite, da si v nesreči vsi pomagajo.
Otroku razložite, da si v nesreči vsi pomagajo.FOTO: iStockphoto

Dnevno razpravljajte o dogodkih

Toda o dogodkih po svetu in pri nas se ne pogovarjajte z otrokom samo takrat, ko se zgodi nekaj strašnega. Koristilo mu bo, da z njim dnevno razpravljate o tem, da mu dejansko pomagate razumeti prav vse. Postavite mu vprašanji: ''Kaj meniš o tem dogodku? Kako misliš, da je do tega prišlo?'' Tako boste spodbudili komunikacijo tudi o nekatastrofalnih in netragičnih novicah.

Določeno novico postavite v kontekst, razložite, da je en pripetljaj odvisen od drugega, včasih pa je tudi samostojen. Resnične zgodbe, podprite s pogovorom o naravi, vplivu človeka nanjo, zemlji, vesolju, razvoju tehnologije, industriji, mestih … Pojasnite, da ob kakršnihkoli nesrečah ljudje stopijo skupaj in si pomagajo, da takrat razne organizacije prizadetim nudijo hrano, oblačila in zatočišče.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863