Bibaleze.si

Zakaj imamo najprej mlečne in šele nato stalne zobe?

Ma.K.

Malček

0
23. 02. 2016 08.06

Ste se kdaj vprašali, zakaj nam najprej zrastejo mlečni in ne kar takoj stalni zobje? In zakaj se pravzaprav imenujejo mlečni zobje? Verjemite, dobro je vedeti odgovore na tovrstna vprašanja, ki si jih v življenju sami nikoli ne zastavimo. Zastavijo vam jih namreč lahko otroci in če se nočete vrteti v začaranem krogu 'zakajev' in 'kakojev', je dobro na dlani imeti logičen odgovor.

Mlečni zobje niso pomembni samo za prehranjevanje, temveč tudi za pravilno izgovarjanje besed.
Otroci velikokrat postavljajo sila preprosta in povsem vsakdanja vprašanja, na katera pa starši ne znamo odgovoriti.
Otroci velikokrat postavljajo sila preprosta in povsem vsakdanja vprašanja, na katera pa starši ne znamo odgovoriti.FOTO: Thinkstock

Starši običajno komaj čakamo, da naš otrok spregovori. Da se bomo dejansko lahko pogovarjali z njim in da bo znal povedati, kaj si želi, kaj ga moti ... Najprej jim uspe delati zloge, kmalu jih začnejo povezovati, nato pa se celotna zadeva odvije s svetlobno hitrostjo in kmalu naš malček žlobudra brez prestanka. In ko nato enkrat začne postavljati vprašanja, jim ni videti konca. Starši dobimo občutek, da se vsak stavek začne z 'zakaj', 'kaj', 'kako' ter drugimi vprašalnicami. Otrok namreč na svet gleda s povsem drugačne perspektive, kot mi, in kaj hitro se lahko zgodi, da vam zastavi povsem enostavno vprašanje, odgovora na katerega pa ne poznate.

Eno takih vprašanj se pojavi, ko začne otrok izgubljati mlečne zobke. Zakaj jim pravimo mlečni zobje in zakaj jih moramo vmes zamenjati? Poznate odgovor?

Zobozdravniki prvim zobem po latinsko pravijo dentis lactatis, kar v prevodu pomeni mlečni zobje. Kot mleko so namreč tudi ti zobje bele barve in imajo poseben modrikast sijaj. Pri starosti približno pol leta na plano pokuka prvi zobek, nekje do tretjega leta naj bi imel otrok že vseh 20 mlečnih zob.

Zobje
Zobje FOTO: Thinkstock
A zakaj imamo najprej 20 mlečnih zob in ne kar takoj 32 stalnih?

Odgovor na to vprašanje je sila preprost in povsem logičen. Otrokova čeljust je namreč bistveno manjša kot čeljust odraslega človeka. To pa je obenem tudi razlog, zakaj pravzaprav sploh potrebujemo mlečne zobe; bela dvajseterica pripravlja prostor za poznejših 32 stalnih zob, ki pa rastejo postopoma, skupaj s čeljustjo. V času osnovne šole tako otroku najprej zrastejo dodatni kočniki. Zobovje takrat zajema 24 zob. Sčasoma mlečni zobje potem izpadejo, zamenjajo pa jih stalni zobje, ki naj bi jih v popolnem scenariju imeli do konca življenja.

Mlečni zobje so izjemno pomembni

Mlečni zobje so izjemno pomembni tudi za zdrav razvoj govora. Če otroku denimo manjkajo sprednji zobje, jezik med govorjenjem zdrsne preveč naprej, s tem pa otrok ne more pravilno oblikovati glasov za črki S in Z. Poleg tega napačno premikanje jezika lahko povzroči odprti griz – stanje, ko ob ugrizu spodnji in zgornji sekalci ne pridejo v stik. To povzroča precejšnje težave pri žvečenju, grizenje pa je onemogočeno. Problematični so lahko tudi kočniki stalnega zobovja, ki zrastejo tik ob že obstoječih mlečnih zobeh. Če otroku manjkajo ti mlečni zobje, kočniki zrastejo preveč naprej in jih morajo specialisti ortodonti s pomočjo zobnega aparata ponovno postaviti v pravilen položaj.

Zobke je otroku potrebno čistiti od dneva, ko lahko starši pri svojem dojenčku zatipajo ali vidijo belo liso, ki nakazuje prvi mlečni zob. Enkrat na dan, najbolje zvečer, jih je potrebno čistiti s kot grah veliko količino fluoridne otroške zobne paste. Zjutraj zadošča čiščenje zob z vodo ali z zobno pasto brez fluorida.

Mlečni zobje niso pomembni samo za prehranjevanje, temveč tudi za pravilno izgovarjanje besed.
Mlečni zobje niso pomembni samo za prehranjevanje, temveč tudi za pravilno izgovarjanje besed.FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855