Bibaleze.si

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta

B.R.

Najstniki

0
02. 04. 2025 05.00

V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

najstniki mobitel

Britanska serija Adolescenca je spodbudila potrebne svetovne razprave o nevarnostih digitalnega sveta in njegovem vplivu na najstniške fante. "Kot družba moramo raziskati zaščitne dejavnike, ponuditi podporo in zagotoviti, da lahko naši najstniki varno krmarijo v digitalni dobi," poudarjajo psihologi. Povečana uporaba digitalnih naprav med otroki in najstniki je pomemben vir stresa za mnoge starše in dotična serija se je poglobila v nekatere od teh skrbi, dramatično in premišljeno je raziskala nevarnosti, s katerimi se soočajo najstniki v digitalni dobi.

Mnogi starši se počutijo preobremenjeno in digitalno neizobraženo, ko gre za razumevanje spletnih življenj svojih najstnikov. Še bolj zaskrbljujoča so nedavna opozorila o "com omrežjih" – nasilnih spletnih straneh, kjer mlade 'tolpe' fantov 'vzgajajo' mlada dekleta za spolno zlorabo in samopoškodovanje. Poleg tega je postala vse pogostejša težava in vir konfliktov v mnogih družinah tudi zasvojenost s tehnologijo.

Eden od ključnih elementov, ki jih serija raziskuje, je fenomen incel kulture in njegova povezava s spletnim nasiljem

Incel, okrajšava za neprostovoljni celibat, se nanaša na subkulturo moških, ki krivijo ženske za svoje spolne frustracije. Ta ideologija nagovarja mlade fante, ki se počutijo neprivlačne, imajo nizko samozavest in so bili zavrnjeni pri dekletih. V teh skupnostih pogosto vznikajo škodljivi pogledi, ki spodbujajo manipulacijo, sovraštvo in celo nasilje do žensk. Incelske spletne strani nudijo izkrivljen občutek pripadnosti in namena tem fantom, vendar so posledice globoko zaskrbljujoče.

 Internet, če ni pravilno usmerjen, odpira vrata za radikalizacijo in celo resnično nasilje.
Internet, če ni pravilno usmerjen, odpira vrata za radikalizacijo in celo resnično nasilje. FOTO: Adobe Stock

Raziskave kažejo, da obstajajo različni dejavniki, zaradi katerih so fantje bolj dovzetni za te toksične ideologije – romantična zavrnitev, depresija, tesnoba, negotovost v navezovanju odnosov in nevrodivergenca so nekateri od dejavnikov tveganja, ki prispevajo k ranljivosti, poudarja psihologinja Niamh Delmar: "Fantje, ki se počutijo odtujene od tradicionalne moškosti, so še posebej nagnjeni k iskanju visokorizičnih spletnih prostorov."

Mladostniki so še posebej občutljivi na zavrnitev od svojih vrstnikov, zaradi česar so še bolj ranljivi, kajti počutijo se izolirane. Internet, če ni pravilno usmerjen, odpira vrata za radikalizacijo in celo resnično nasilje. Mladostniški možgani se razvijajo do sredine dvajsetih let, prefrontalni korteks, odgovoren za sprejemanje odločitev in nadzor impulzov, pa je zadnji del, ki se razvije. Zato mladostniki morda nimajo čustvenih ali kognitivnih orodij za obvladovanje digitalnih dražljajev in vsebine, s katero se srečujejo na spletu.

Brez usmerjanja se najstniki lahko težko spopadejo z emocionalnimi sprožilci ali obvladujejo svoje spletne navade. Družbeni mediji, ki jih usmerjajo algoritmi, pa pogosto povlečejo najstnike v digitalni vrtinec senzacionalizirane vsebine, od katere je nekaj produktivne, vendar je veliko lahko škodljive ali celo nevarne. Prekomerna uporaba družbenih medijev, še posebej med pandemijo, je še poslabšala duševno zdravje mladih. Psihologi opozarjajo, da izzivi, ki jih prinaša ta oblika digitalne udeležbe, niso le hipotetični; imajo resnične, življenjske posledice, ter dodajajo, da je digitalna pismenost izjemno pomembna in bi morala biti tako del šolskega programa kot domačega okolja. "Starši, čeprav so včasih preobremenjeni z odgovornostmi, morajo ostati na tekočem s trendi in vplivneži, ki vplivajo na njihove otroke. Aktivno morajo spremljati vsebino, s katero se njihovi najstniki ukvarjajo, ter vzdrževati odprte in redne pogovore o tem," še poudarjajo: "Internet je poln ekstremne vsebine, ki je daleč od tega, kar bi lahko mladi um sprejel ali obvladal."

Meje glede uporabe digitalnih naprav so ključne

Spodbujanje pozitivnih, netoksičnih interakcij med spoloma lahko pomaga zmanjšati učinke spletne mizoginije.
Spodbujanje pozitivnih, netoksičnih interakcij med spoloma lahko pomaga zmanjšati učinke spletne mizoginije. FOTO: Adobe Stock

Starši lahko določijo smernice za čas pred zaslonom, omejijo naprave in služijo kot digitalni vzorniki, tako da omejijo svoj lasten čas na spletu. Redni pogovori o dezinformacijah, spletnih algoritmih, obvladovanju neprimerne vsebine in razumevanju spletnega trženja bi morali biti tudi del družinskih pogovorov. 

Treba je spodbujati spoštljiv odnos do žensk. Spodbujanje pozitivnih, netoksičnih interakcij med spoloma lahko pomaga zmanjšati učinke spletne mizoginije. Starši naj spodbujajo svoje otroke, da se obrnejo nanje po pomoč, namesto da bi iskali podporo pri digitalnih neznancih.

Šole imajo prav tako ključno vlogo. "Prepovedati je treba telefone v učilnicah, spodbujajmo osebne interakcije in zmanjšajmo motnje. Šole bi morale spodbujati pozitivna družbena vedenja, zdrava prepričanja in nenasilno komunikacijo. Mladi fantje se pogosto čutijo, da so demonizirani, marginalizirani in pogosto ujeti v stereotipe; potrebujejo pozitivno okolje, da se počutijo vredne in vključene v družbo. Pozitivni moški vzorniki, kot so očetje, moški športniki, vplivneži in znane osebe, lahko pomagajo gojiti zdravo moškost." 

Tudi družbeni mediji nosijo veliko odgovornost. Družbene platforme bi morale odgovarjati za vsebino, ki spodbuja škodljive ideologije. Tako kot so zakoni o zaščiti otrok uveljavljeni v resničnem svetu, morajo biti tudi v digitalnem svetu, se strinjajo mnogi strokovnjaki: "Starši tega izziva ne morejo obvladati sami. Digitalni svet je nevaren, vprašanja, ki jih odpira serija, pa odražajo potrebo po celovitem pristopu k zaščiti mladih. Pomembno je ponuditi zgodnje posredovanje, ko se pojavijo opozorilni znaki, in ostati blizu svojih otrok. Gre za večdimenzionalno vprašanje, ki zahteva usklajene odgovore vseh vpletenih."

Vir: rte.ie

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863