Bibaleze.si

Energijske pijače niso za mladostnike!

N. K.

Najstniki

0
12. 04. 2013 00.33

Čeprav so energijske pijače zelo popularne med najstniki, strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije in Zveze potrošnikov Slovenije vedno znova poudarjajo, da s pitjem teh pijač resno ogrožajo svoje zdravje. Kako jih lahko starši odvrnemo od tega? Katero pijačo jim lahko priporočimo?

Energijska pijača in otrok

 

Energijske pijače niso primerne za najstnike.
Energijske pijače niso primerne za najstnike. FOTO: iStockphoto

Kaj se skriva v energijskih pijačah?

Strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije pojasnjujejo, da je v energijskih pijačah prisoten med drugim tudi kofein, in sicer v večjih količinah kot v kavi ali čaju. Že pretiravanje s kofeinom pri odraslih (to je več kot 300 mg kofeina dnevno) lahko, odvisno od telesne teže in tolerančnega praga, povzroči nezaželene učinke: nemir, nervozo, vzburjenost, nespečnost, rdečico na obrazu, povečano uriniranje, mišične krče, gastrointestinalne motnje, motnje srčnega ritma, nepovezane misli in govor. Glukoronolakton, ki je tudi sestavina energijskih pijač, ima v večjih količinah tudi škodljive učinke na zdravje ljudi. Pojasnjujejo, da ga človeški organizem z dnevnim vnosom preko hrane brez težav obvladuje, zavedati pa se morate, da ga energijske pijače v povprečju vsebujejo med 2000 in 2400 mg/l. Energijske pijače so tudi nezdrav vir sladkorja in sladil. Urška Blaznik z inštituta je poudarila, da prav zato uživanje tovrstnih pijač odsvetujejo otrokom, mladostnikom, nosečim in doječim ženskam, ljudem z visokim krvnim tlakom, ljudem s sladkorno in srčno boleznijo.

Kdo najpogosteje uživa energijske pijače?

Prehrambena strokovnjakinja z Zveze potrošnikov Slovenije Tanja Pajk Žontar je za STA navedla, da je preteklo leto Evropska agencija za varno hrano prepoznala energijske pijače kot novo nastajajoče tveganje za zdravje ljudi. "Raziskava je pokazala, da te pijače najpogosteje uživajo najstniki, stari od 10 do 18 let, nekateri med njimi pa popijejo tudi do sedem litrov energijskih pijač na mesec," je povedala . Žalostno pa je to, da jih večina uživa skupaj z alkoholom ali po treningu. Presenetljiv je podatek, da energijske pijače uživajo tudi otroci, mlajši od 10 let.

Kako najstniku dopovedati, da te energijske pijače niso zdrave?

Karla Klander, svetovalka za zdravo prehrano in zdrav življenjski slog, pravi: ''Uživanje nezdrave hrane in pijače je zelo težko preprečiti oziroma omejiti, če oseba, na katero želimo vplivati, ne želi sodelovati. Predvsem je težava ta, da običajno negativni vplivi slabih živil pridejo z zamikom in jih človek ne poveže naravnost z določeno hrano oziroma pijačo. Torej, najstnik ne občuti nobenih posledic uživanja tovrstnih pijač, zato so morebitne negativne posledice zanj le nekaj abstraktnega,'' razlaga Klanderjeva. Priporoča, da z najstnikom starši preučijo seznam sestavin posameznega napitka, ki ga uživa, in se pogovorijo o tem, kaj določena pomeni. Predlaga, da se odrasli vnaprej pripravite, da boste otroku lažje samozavestno razložili, kakšne so negativne posledice uživanja kofeina, umetnih sladil in drugih sintetičnih aditivov, ki se nahajajo v energijskih napitkih. Pomembno je tudi ugotoviti, zakaj pravzaprav najstnik kupuje te pijače. Treba je poiskati vzrok – ali gre za vpliv prijateljev, slabo samopodobo, pomanjkanje energije, vpliv reklamnih sporočil, nezdrav življenjski slog ali kaj drugega.

Katera pijača je zdrava?

Strokovnjaki z inštituta za varovanje zdravja razlagajo, da mladostnik glede na svojo telesno težo potrebuje dnevno približno 1,5 litra napitkov z uravnoteženo količino elektrolitov, zato je najprimernejša pijača za odžejanje in nadomeščanje izgubljene tekočine pitna voda. Zdravo je tudi piti mineralno vodo, sadne in zelenjavne sokove brez dodanih sladkorjev. Otroci lahko pijejo tudi nesladkane zeliščne in sadne čaje, odsvetujejo pa negazirane in gazirane aromatizirane brezalkoholne pijače ter aromatizirane čaje.

Za odžejanje je najbolj primerna voda.
Za odžejanje je najbolj primerna voda.FOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855