Pismo mamice
Na nas se je obrnila mamica, in sicer z besedami: ''Moj sin je najstnik, ampak mogoče mi lahko kdo svetuje, pomaga. Imam problem, pa verjetno še kakšna mama tudi – sin ima žepnino in zanjo si kupuje energijske napitke. Pogovarjali smo se že o škodljivosti napitkov, a ne zaleže. Kaj lahko storim?''

Ker vse več najstnikov posega po energijskih pijačah, saj naj bi jim te pomagale pri boljši koncentraciji pri učenju, smo se obrnili na svetovalko za zdrav življenjski slog Karlo Klander. Na kakšen način lahko starši dopovejo odraščajočemu otroku, pubertetniku, da te pijače niso zdrave zanj?
Negativne posledice so za najstnika nekaj abstraktnega
''Uživanje nezdrave hrane in pijač je zelo težko preprečiti oziroma omejiti, če oseba, na katero želimo vplivati, ne želi sodelovati. Predvsem je težava ta, da običajno negativni vplivi slabih živil pridejo z zamikom in jih človek ne poveže naravnost z določeno hrano oziroma pijačo. Torej, najstnik ne občuti nobenih posledic uživanja tovrstnih pijač, zato so morebitne negativne posledice zanj le nekaj abstraktnega,'' razlaga Klanderjeva.
Preučite seznam sestavin posamezne pijače
Priporoča, da z najstnikom starši preučijo seznam sestavin posameznega napitka, ki ga uživa, in se pogovorijo o tem, kaj določena pomeni. Predlaga, da se odrasli vnaprej pripravite, da boste otroku lažje samozavestno razložili, kakšne so negativne posledice uživanja kofeina, umetnih sladil in drugih sintetičnih aditivov, ki se nahajajo v energijskih napitkih. ''Poleg tega je na svetovnem spletu kar nekaj člankov o škodljivosti energijskih napitkov (tudi v slovenščini), v nekaterih so navedene celo raziskave, ki so pokazale jasne negativne vplive na srce in ožilje; tudi med zelo mladimi ljudmi. Predlagam, da tovrstne prispevke kar natisnete in jih daste mladostniku v branje. Z njim se torej ne pogovarjajte na splošno, kako tovrstni napitki niso zdravi, temveč bodite čim bolj konkretni in slikoviti.''
Ugotovite, zakaj kupuje energijske pijače
Nutricistka pravi, da je pomembno ugotoviti, zakaj pravzaprav najstnik kupuje te pijače. Treba je poiskati vzrok – ali gre za vpliv prijateljev, slabo samopodobo, pomanjkanje energije, vpliv reklamnih sporočil, nezdrav življenjski slog ali kaj drugega. ''Prijazen pogovor več zaleže kot grožnje in sitnarjenje, zato predlagam zelo veliko potrpljenja. Ne obupajte! Pogovor vedno znova začnite in pazite, da bo imel vaš mladostnik občutek, da ostaja kompetenten sogovornik in da ni na zatožni klopi. Morda boste skupaj našli kakšne primernejše alternative oziroma rešitve, ki bodo tudi zanj sprejemljive,'' svetuje.
Dodaja, da je zelo pomembno, da ste starši svojemu otroku dober vzgled, zato kritično ocenite tudi svoje prehranjevalne navade.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV