Kako vplivajo neopravičeni izostanki na otroka?
Otroci, ki pogosto neopravičeno manjkajo pri pouku, ne dosegajo dobrih rezultatov pri pisanju kontrolnih nalog, na izpitih ali pri ustnem spraševanju. Prav tako, če otrok ne prihaja redno k pouku, posledično nima spričevala z visokimi ocenami, ki bi mu zagotovilo super službo ali več možnosti za nadaljnji študij.
Če čas, ko bi moral biti v šoli, preživi drugod, ima tako tudi več prostega časa. Mnoga raziskovanja so pokazala, da to lahko vodi k nasilnemu in neprilagodljivemu vedenju ter kriminalu.
Kaj storiti?
Seveda lahko otrokovo misel na ''špricanje'' pouka že v začetku postavite na stranski tir. Od prvega dne, ko vaš otrok prestopi šolski prag, pokažite zanimanje za njegove šolske obveznosti, interese, aktivnosti. Le tako se bo vaš otrok v višjih razredih uprl želji po neopravičenih izostankih pri pouku. Več se mu boste posvetili, bolj bo užival v šolskih obveznostih. Poskrbite, da imate vedno dovolj časa zanj, da ga vsako popoldne vprašate, kako je preživel dan v šoli.
Prav tako bodite prisotni na vseh roditeljskih sestankih, čimvečkrat se udeležite govorilnih ur pri otrokovem razredniku. Ne pozabite na predavanja, proslave, srečanja ... ki potekajo na šoli.
Če sumite, da vaš otrok neopravičeno izostaja od pouka, ne mislite, da bo to obdobje minilo samo od sebe. Nemudoma ukrepajte – pogovorite se z otrokom, poskušajte najti vzrok (mogoče se skriva v nasilnem obnašanju drugih do njega, mogoče določene šolske snovi ne razume, mogoče se boji učitelja …). Situacijo, ne glede kakšna je, poskušajte mirno in razumno rešiti, v pogovore pa lahko vključite tudi učitelja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV