Nikotin je ena najbolj zasvojljivih snovi, večina kadilcev pa začne kaditi že pred polnoletnostjo. Posledice so resne: kar dve tretjini kadilcev umreta zaradi bolezni, povezanih s kajenjem. V Sloveniji vsako leto zaradi kajenja umre več kot 3.000 ljudi, kar pomeni povprečno 60 smrti na teden.
V zadnjem času so se na trgu pojavili številni novi izdelki brez tobaka, ki pa vseeno vsebujejo nikotin. Med njimi so elektronske cigarete (vejpi), fuge in nikotinske vrečke. Ti izdelki so pogosto na voljo v privlačnih sadnih in sladkih aromah, ki še posebej pritegnejo mlade. A vdihavanje teh arom ni neškodljivo – lahko ima resne negativne učinke na zdravje dihal in razvoj možganov.
Zato bo Slovenija 24. aprila 2025 naredila pomemben korak za zaščito zdravja prebivalcev, predvsem mladih – začela bo veljati prepoved vseh arom v elektronskih cigaretah, razen tobačnih.
Zakaj so mladi bolj ranljivi?
Mladostništvo je ključno obdobje za razvoj možganov. Izpostavljenost nikotinu v tem času lahko povzroči trajne škodljive učinke – vpliva na kognitivne sposobnosti, pozornost, delovni spomin, razpoloženje in celo zaznavanje zvoka. Poveča se tudi tveganje za impulzivnost in tesnobo. Poleg tega lahko zgodnji stik z nikotinom poveča verjetnost razvoja drugih oblik zasvojenosti.
Še posebej zaskrbljujoče je dejstvo, da uporaba elektronskih cigaret in podobnih izdelkov poveča verjetnost, da bodo mladostniki kasneje začeli kaditi tudi klasične cigarete. Mlajši kot začnejo, hitreje postanejo zasvojeni.
Kako lahko starši pomagajo?
Čeprav se včasih zdi, da vas najstniki ne poslušajo, imajo starši velik vpliv na njihova stališča in vedenje. Vaše besede in zgled so pomembni. Tukaj je nekaj učinkovitih načinov, kako otroku pomagati pri sprejemanju zdravih odločitev:
Začnite zgodaj in bodite iskreni
S pogovorom o nevarnostih kajenja in vapinga začnite že v zgodnjih letih – morda že v vrtcu. Bodite odkriti in starosti primerno govorite. Poudarite, da tudi brezdimni izdelki, kot so vejpi in nikotinske vrečke, niso varni.
Ohranjajte odprt in iskren dialog
Spodbujajte dvosmeren pogovor. Poslušajte otrokova razmišljanja in vprašanja. Postavljajte odprta vprašanja, kot so: Kaj veš o elektronskih cigaretah? Ali kdo v tvoji družbi kadi?

Pripravite otroka na pritisk vrstnikov
Vnaprej se pogovorite o tem, kaj naj otrok reče, če mu kdo ponudi cigareto ali elektronsko cigareto. Skupaj lahko vadita odgovore.
Bodite dober zgled
Če sami kadite ali vapate, razmislite o opustitvi. Otroci pogosto posnemajo vedenje svojih staršev, zato je zgled izjemno pomemben.
Vzpostavite okolje brez tobaka
Ne dovolite kajenja v domu ali avtomobilu. Poskrbite, da bodo tudi prostori, kjer otrok preživi največ časa, brez nikotinskih izdelkov.
Če otrok že kadi ali vapi, pristopite s sočutjem
Namesto da ga kaznujete, skušajte izvedeti, zakaj je začel. Tako boste lažje našli način, kako mu pomagati pri opustitvi.

Izogibajte se moraliziranju
Pogovor naj bo spoštljiv in odprt. Namesto predavanj in groženj otroku omogočite, da pove svoje mnenje. Postavljajte vprašanja, kot so: "Zakaj si želel poskusiti?" ali "Kako si se ob tem počutil?" S tem boste spodbudili razmislek, ne upora.
Ne pretiravajte z opozorili
Bodite iskreni glede zdravstvenih tveganj, vendar se izogibajte pretiranim ali prestraševalnim izjavam, ki lahko delujejo neprepričljivo. Otrokom podajte preverjene informacije – na primer, kako nikotin vpliva na možgane, koncentracijo in čustveno ravnovesje.
Osredotočite se na zdravje in prihodnost
Pojasnite, da si želite, da ostane zdrav in aktiven. Povejte, da skrbite zanj in da si želite, da bi imel čim več priložnosti v življenju – brez odvisnosti in zdravstvenih težav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV