Bibaleze.si

Kje se zadržujejo naši otroci?

M.K.

Najstniki

0
20. 12. 2012 07.17

Želja vsakega starša je, da bi njegov otrok kar se da kakovostno preživel prosti čas. V prestolnici za to, da bi naši otroci čim več doživeli, skrbi Javni zavod Mladi zmaji – Center za kakovostno preživljanje prostega časa otrok in mladih, mag. Vojko Vavpotič pa pravi, da niso pozabili niti na starše.

Otroci v šoli

 

Javni zavod Mladi zmaji je v prestolnici odprl že četrta vrata – svoje mladinske centre ima za Bežigradom, v Črnučah, v Šiški in Zalogu. Brezplačne prostočasne dejavnosti za otroke in mladino ob sredah popoldan izvajajo še v prostorih Četrtne skupnosti Posavje in na OŠ Božidarja Jakca v Četrtni skupnosti Golovec. Z zavedanjem, da mladi danes zelo različno preživljajo svoj prosti čas, odpirajo varne javne prostore, v katerih mladim omogočajo kakovostno preživljanje prostih uric, spoznavanje drugačnih pogledov ter krepitev socialnih vezi. Kaj vse bodo vaši otroci pridobili pod njihovim okriljem, smo se pogovarjali z mag. Vojkom Vavpotičem, direktorjem Javnega zavoda Mladi zmaji.

Izobraževanje prostovoljcev v zavodu Mladi zmaji
Izobraževanje prostovoljcev v zavodu Mladi zmaji FOTO: Javni zavod Mladi zmaji
Kakšno je pravzaprav poslanstvo Mladih zmajev?

Javni zavod Mladi zmaji, ki ga je leta 2009 ustanovila Mestna občina Ljubljana, zagotavlja mrežo ustrezno opremljenih prostorov za kakovostno preživljanje prostega časa otrok, mladih in njihovih staršev. Kot ste že v uvodu ugotovili, v okviru Javnega zavoda Mladi zmaji delujejo štirje četrtni mladinski centri v Ljubljani s tem, da svoje dejavnosti nenehno širimo tudi v druge četrtne skupnosti v Ljubljani. Pri tem sledimo Strategiji razvoja vzgoje in izobraževanja v mestni občini, ki za naslednjih sedem let med drugim predvideva zagotovitev primernih prostorov za varno in aktivno preživljanje prostega časa otrok in mladih v vsaki četrtni skupnosti v Ljubljani.

Je kakšna starostna omejitev otrok, ki so jim aktivnosti namenjene?

Aktivnosti so namenjene mladim od 9. do 18. leta starosti. Povprečna starost se giblje med 10. in 16. letom, vsekakor pa se v naše centre vključujejo tudi mlajši otroci in mlajše odrasle osebe. Svoj prostor v centrih pa vedno bolj najdejo tudi starši, bodisi kot prostovoljci ali pa jim v sodelovanju z drugimi institucijami s področja vzgoje in izobraževanja ter socialnega varstva nudimo pomoč pri (raz)reševanju težav, s katerimi se soočajo pri vzgoji otrok.

Kaj pa mlade družine – starši z majhnimi otroki? Tisti namreč vedo, da nastane kar velik problem, ko zunaj dežuje in z otrokom ne moreš nikamor iti?

Za mlade in bodoče starše, stare starše, varuške, vrtce itd. bomo v začetku prihodnjega leta odprli čisto nov in v slovenskem prostoru edinstven program, ki bo, poleg že omenjene ciljne populacije, v prvi vrsti namenjen dojenčkom, predšolskim otrokom, osnovnošolcem prve triade in nepridobitnim organizacijam, ki delujejo na področju predšolske vzgoje in izobraževanja v Ljubljani. Program se bo imenoval Družinski center Mala ulica in bo v starem mestnem jedru obratoval vse dni v tednu, skupno 360 dni na leto, od jutra do večera. Obiskovalcem bo omogočal atraktivno pokrito igrišče za otroke, kavarniške prostore za oddih, prostore za previjanje in dojenje, možnost praznovanja rojstnih dni, aktivno počitniško varstvo za najmlajše, nekajurno organizirano varstvo in še mnogo drugih aktivnosti.

otroško igrišče
otroško igrišče FOTO: Thinkstock
Kaj vse lahko mladi delajo pri vas?

Mladim v naših centrih in na prostočasnih delavnicah omogočamo predvsem aktivno in kreativno preživljanje prostega časa v varnem okolju in v družbi strokovno usposobljenih koordinatorjev ter ostalih, ki nam pomagajo pri izvedbi aktivnosti. Aktivnosti, ki jih izvajamo v centrih vsak delavnik od 14. do 19. ure, so vsebinsko zelo bogate in temeljijo na potrebah in željah mladih. Mladi se lahko kadar koli tekom leta vključijo v kreativno umetniške, športne, multimedijske, interaktivne, grafitarske, striparske, glasbene, kuharske, projektne, izobraževalne, ekološko-reciklažne, čistilne, pogovorne, družabne in druge aktivnosti. V času šolskih počitnic organiziramo izlete po Sloveniji in v tujini, obiskujemo različne kulturne ustanove v Ljubljani, organiziramo športne in preživetvene tabore, enodnevna smučanja, taborjenja na morju, mednarodne mladinske izmenjave doma in v tujini in športno družabne projekte za mlade v sodelovanju z različnimi organizacijami iz Ljubljane in Slovenije. Aktivnosti, ki jih izvajamo v centrih so za obiskovalce brezplačne, le občasno je treba plačati manjši simbolični prispevek, kot so celodnevni izleti ali tabori. V prvi polovici letošnjega leta se je v naše aktivnosti vključilo 966 različnih mladih iz vseh koncev Ljubljane, skupno pa smo v naših centrih zabeležili več kot 11.200 obiskov.

Kdo izvaja vse te aktivnosti?

Za organizacijo in izvedbo aktivnosti v centrih so v prvi vrsti zadolženi strokovni delavci oziroma koordinatorji centrov, ki imajo temu primerno izobrazbo in večletne izkušnje na področju mladinskega dela. V vsakem centru sta redno zaposlena dva koordinatorja, ki aktivnosti izvajata v sodelovanju z mladinskimi nepridobitnimi organizacijami, različnimi pogodbenimi delavci in v sodelovanju z različnimi organizacijami ter seveda prostovoljci. Ti nam dnevno pomagajo pri zagotavljanju individualne (učne) pomoči mladim in drugih aktivnosti za mlade. V šolskem letu 2011/2012 je bilo v zavod vključenih 56 prostovoljcev in študentov na praksi. V letošnjem letu smo gostili tudi prostovoljko iz Bolgarije in prostovoljca iz Španije.

Najbrž boste veseli vseh, ki bi prostovoljno radi preživljali čas z otroki in mladostniki – kako lahko postanem del vaše ekipe?

Prostovoljec v našem zavodu je lahko vsaka polnoletna oseba, ki izpolnjuje pogoje predpisane z Zakonom o prostovoljstvu. Na prvem srečanju potencialnim prostovoljcem predstavimo naš zavod in delovanje centrov, kakšne so naše potrebe po prostovoljnem delu, kako prostovoljno delo pri nas poteka, kaj pričakujemo od prostovoljca in kaj v zameno za prostovoljno delo nudimo. Pred začetkom vključitve v prostovoljno delo s prostovoljcem podpišemo še dogovor o vključitvi v prostovoljno delo za dobo enega leta.

Ste že slišali za Hišo Sadežev družbe?

Otroci in starši izvajajo eksperiment
Otroci in starši izvajajo eksperimentFOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863