Morda je takšna izkušnja že za vami, morda še bo ali pa nikoli. Ne glede na to, kako zelo smo morda prepričani, da se hčerki to ne more zgoditi, je treba biti realen. V današnjem času se mladi podajajo v spolnost prej kot v preteklosti, zato je koristno, da si to čim prej priznamo in sprejmemo. Vzdrževanje stika, spodbujanje zaupanja in pripravljenost na konstruktivne pogovore so še vedno najboljši recept za vodenje hčerke skozi izzive odraščanja.

Ob novici, da je hči noseča, se v materi prebudi vrtiljak čustev, morda šok, jeza, razočaranje, zanikanje, zadrega in obup. Vsega njenega življenja je konec! Kaj bodo rekli drugi? Upanja, sanj in načrtov ni več! Kako se je lahko to zgodilo?! Kdo je oče? Kako je bila lahko tako neodgovorna? Že res, da lahko takšna novica precej zamaje tla pod nogami in sproži številna vprašanja, a po drugi strani spet ni konec sveta.
Vsaka stvar, še tako težka, je rešljiva in se lahko na koncu celo izkaže za dobro, naj zveni še tako nenavadno. Mnoge družine so to doživele, mnoge še bodo, pomembno pa je, da znamo hčerki v takšnih trenutkih stati ob strani. Najmanj, kar v tem obdobju potrebuje, so obtoževanje, zbujanje krivde, vrtajoča in neprijetna vprašanja ter ustvarjanje čustvene drame. Že brez tega ji je dovolj težko.
Na začetku samo poslušajte
Ob takšni novici je najpomembneje to, da ostanete mirni. Ne veste, koliko časa se je pripravljala, da vam pove za nosečnost, zagotovo pa se lahko z njo kot mama poistovetite. Nenazadnje se lahko celo vprašate, kako bi si želeli, da bi se odzvala vaša lastna mama, če bi se to teoretično (nekoč) zgodilo vam.
Ne pustite, da bi vas prevzela čustva in narekovala vaš odziv. Je pa normalno, da v takšnih trenutkih čutite jezo in se sprašujete, kako se ji je to lahko zgodilo. To je čas za poslušanje in samo poslušanje. Izogibajte se afektiranim izrazom na obrazu, pripisovanju krivde ali obsojanju ter se osredotočite na pozitivno. Ne pozabite, da je velika prednost že to, da vam je hčerka zaupala, da se z vami o tem pogovarja in da vas je vključila v reševanje in pomoč pri takšni odločitvi.

Stopite v njene čevlje
Poskusite razumeti njene občutke, strahove, jezo, dileme, vprašanja. Zelo verjetno je preobremenjena, prestrašena, obupana in vse, kar potrebuje v tem obdobju, je sočutna mama, ki ji stoji ob strani. Morda se počuti izgubljeno, samo in z nešteto vprašanji v mislih. Skoraj zagotovo to ni nekaj, kar bi načrtovala, zato je lahko pridružen tudi razhod s fantom (če ga ima). Samo bodite ob njej in ji zagotovite vso čustveno varnost in čustveno podporo.
Bodite ji podpora
Bodite hčerki opora ter ji zagotovite brezpogojno ljubezen in skrb. Povejte ji, da ste z njo in da jo podpirate. Vprašajte jo, kako ji lahko pomagate in ji dajte odgovore na vprašanja, ki jo pestijo. V primeru dilem se ne odločajte namesto nje, ampak jo spodbudite k razmišljanju. Deljenje modrosti, ki ste jih pridobili s svojimi življenjskimi izkušnjami, je lahko dragocen sestavni del procesa odločanja v tako pomembnem obdobju.
Skupaj lahko obiščeta tudi ginekologa in ostale strokovnjake, ki znajo priskočiti na pomoč pri tovrstnih temah, in se pogovorite o možnostih, ki jih ima na voljo. Izogibajte se polaganju besed v usta, odločanju namesto nje in sugeriranju rešitev. Kljub temu da je hči morda še mladoletna in da ste še vedno vi odgovorni zanjo, je končna odločitev še vedno njena.
Vaša vloga pa je, da ji pri tem pomagate in stojite ob strani, da bo lahko sprejemala racionalne in premišljene odločitve. Spoštujte njene občutke do očeta otroka, ne glede na to, ali se zveza nadaljuje ali prekine. Pomoč lahko ponudite tudi njemu, če je to primerno in mogoče.
Ne skoparite s podpornimi besedami, kot so: Ne glede na to, kako se boš odločila, sem s tabo in te podpiram. Tukaj sem in pomagala ti bom pri vsem, kar potrebuješ. Skupaj bomo šli skozi to obdobje.

Vir: FocusOnTheFamily
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV