Bibaleze.si

Mlade spodbujajo, da premislijo o objavah

STA/N. K.

Najstniki

0
16. 10. 2015 08.11

Akcija Moč besed, ki sta jo lani zasnovali Zveza prijateljev mladine Slovenije in blagovna znamka Itak, je letos namenjena izboljšanju medvrstniške in druge komunikacije na družbenih omrežjih. Z različnimi akcijami pod sloganom Ne objavi, kar te lahko gnjavi želijo mlade ozaveščati o nevarnostih in priložnostih na družbenih omrežjih.

Mobilni telefon

 

Z akcijo Moč besed, s katero letos nadaljujejo, so lani opozarjali na pojav sovražnega govora med mladimi na spletu. Letos bo poudarek na družbenih omrežjih.

Mobilni telefon
Mobilni telefon FOTO: Profimedia

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, številne raziskave doma in v tujini kažejo, da nepremišljen nastop na družbenih omrežjih lahko na dolgi rok prinaša negativne posledice tako v zasebnem življenju kot pri razvoju poslovne poti, hkrati pa odsotnost z družbenih omrežij onemogoča funkcionalno medvrstniško komunikacijo. "Moč besed zato mlade usmerja k iskanju ravnovesja med aktivnim komuniciranjem, deljenjem informacij in sporočanjem intimnih razmišljanj," so navedli.

Zdenka Švaljek iz Zveze prijateljev mladine Slovenije je za STA poudarila, kako pomembno je, da se mladi počutijo varno tudi na spletu. Pomen letošnje akcije pa vidi v spodbudi mladih, da premislijo, kaj objavijo in kakšne profile imajo, ker lahko na podlagi tega nekoč v prihodnosti nekdo odloča o tem, kakšne osebe so.

Na vprašanje, koliko se po opažanjih sodelavcev zveze mladi zavedajo, kako pomembne so lahko njihove objave na družabnih omrežjih, je odgovorila, da je to odvisno od starosti in da se v različnih obdobjih obnašajo različno. Mlajši po njenih besedah to vedo, v puberteti pa znajo mnogi pozabiti na vsa tveganja, ki se jih kot starejši spet bolj zavedajo.

Tudi Niko Kušar je v sporočilu za javnost navedel, da je morda mladim v določenem življenjskem obdobju vseeno, kakšne fotografije in zapise objavljajo, lahko pa se zgodi, da bodo prav na te objave čez nekaj let pozorni tudi bodoči delodajalci. Takrat ne bo vseeno, kaj bodo ti na družbenih omrežjih našli, je opozoril. Po njegovih besedah jih želijo tako v letošnji akciji opozoriti, da je vse, kar je enkrat objavljeno na družbenih omrežjih, objavljeno in vidno.

Pobuda Moč besed, v katero je povezanih več kot 8000 posameznikov in več kot 20 nevladnih organizacij, bo na svojih profilih na družbenih omrežjih Facebook in Instagram ponujala nasvete za prodornejši spletni nastop, mladi pa se bodo lahko s pobudo podrobneje seznanili tudi na kariernem sejmu Mojedelo v Ljubljani in Študentski areni. Na obeh dogodkih na to temo pripravljajo tudi okroglo mizo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863