»Ko je prišel iz šole, je bil še v redu, potem pa ga je nenadoma preplavila neizmerna jeza. Ko sem ga vprašala, kaj je narobe, se je zaprl v sobo in dejal, naj ga pustim pri miru do jutri.«
»Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam, ona pa je v solzah trdila, da ni nič. Ko sta minili dve uri, pa je bilo že vse v redu. Le kdo bi jih razumel?!«
»Moja 16-letna hčerka ima velika čustvena nihanja, zdaj je v redu, zdaj ni več. Z njo moramo delati 'v rokavicah'.«
Vse te izjave staršev kažejo na to izjemno naporno obdobje, v katerem najstnik izkuša pisano paleto intenzivnih čustev, ki jih prinese odraščanje. Vsakemu staršu je seveda izziv pomagati odraščajočemu otroku, saj je včasih težko prepoznati, kdaj potrebuje pomoč in kdaj je vse le prehodna stvar ’slabih dni’.
Najbolj se s čustvenim nihanjem lahko poistovetijo mame, saj smo ženske vsak mesec pod močnim vplivom hormonskega dogajanja, zlasti v času pred menstruacijo – vsi poznamo zloglasni PMS, kajne? In čustvena nihanja najstnikov so zelo podobna temu. Odraščajoča dekleta se kmalu tudi sama spoznajo z menstruacijo, na takšne čustvene tobogane pa niso imuni niti fantje – le da na drug način. Njihova telesa se drastično spreminjajo, hormoni pa vplivajo tudi na razpoloženje.

Prepoznajte, kaj se dogaja
Bodite sočutni do svojega otroka, zato ne jemljite njihovih čustvenih nihanj kot neke vrste izzivanje. Poskusite razumeti in ugotoviti, kaj se dogaja v njihovem življenju. Ni vedno lahko spremljati njihovih žalostnih dni, je pa pomembno, da znamo pristopiti do njih in ugotoviti, kaj je narobe. Vedeti je potrebno, da so nekateri občutki zanje čisto novi – v tem primeru ste mu lahko vi zelo močna opora.
Pogovor zdravi
Vzpodbujajte vašega otroka, naj se nauči prepoznavati občutke in naj o njih spregovori. Poudarite, da so nekateri občutki samo začasni, in da bodo odšli tako hitro, kot so prišli. Govorite o žalosti, jezi, strahu, veselju. Bolj ko bo otrok prepoznaval čustvena stanja pri sebi, lažje se bo z njimi soočal. Naj ve, da ni to nič strašnega, da je vse del odraščanja in da se vsak odrasel vsake toliko spopada tudi s težjimi stvarmi. Življenje je polno vzponov in padcev, slabih in dobrih dni. Pomembno je, da se naučimo vijugati med njimi.
Pozitivni načini odvračanja pozornosti od nerazpoloženja
Spodbujajte najstnika k preventivnim korakom, s katerimi odvrne pozornost od slabih misli, nerazpoloženja, slabega počutja, žalosti. Hobiji so odličen način za ohranjanje zdravega in uravnoteženega življenjskega sloga. To so lahko športne aktivnosti, meditacija, skupinske vadbe, morda kreativne delavnice ... Možnosti je v današnjem času zares veliko. Na ta način se vsa negativna energija pretvori v pozitivno počutje.
Dajte otroku 'prostor'
Za konec bi poudarili, naj vas ne zagrabi panika in ne skočite v zrak že ob prvi slabi volji ali nerazpoloženju vašega najstnika. Včasih potrebuje le čas zase, v katerem sam premisli in predela to, s čimer se sooča. Če vam to tudi izrecno pove, spoštujte njegove potrebe, mu pa dajte vedeti, da se lahko kadarkoli obrne na vas.

Vzpodbujajte zdrav življenjski slog
Najbolj osnoven element zdravega življenjskega stila lahko veliko prispeva k splošnemu dobremu počutju (razpoloženju).
Vzpodbujajte zdrave navade, kot so:
– zadostna količina spanja in počitka (brez ponočevanja),
– zdrave prehranjevalne navade (redni in uravnoteženi obroki),
– bodite vzor in hkrati močna podpora svojemu odraščajočemu otroku.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV