Bibaleze.si

Nova generacija mladih prinaša nove izzive

STA/N. K.

Najstniki

0
06. 11. 2015 08.05

Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti je v Slovenj Gradcu potekala 9. nacionalna konferenca, ki se je osredotočala na nove izzive na področju preventive. Strokovnjaki tako ugotavljajo, da je med mladimi v Sloveniji vse več zasvojenosti z igrami na srečo, narašča tudi število odkritih novih psihoaktivnih snovi.

Mladi na internetu

 

Generacija z, rojena med leti 1995 in 2010, ki so jo strokovnjaki poimenovali tudi e ali net generacija, odrašča v svetu hipnih informacij in takojšnjega zadovoljstva. Ta generacija je globalni misterij, je v uvodu konference, ki jo organizirata Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in ministrstvo za zdravje, dejala namestnica direktorja NIJZ Ada Hočevar Grom.

"Generacija z pred nas postavlja nove izzive," je poudarila in dodala, da so zagotovo tudi zasvojenosti in droge, ki jih srečujemo danes, v številnih pogledih drugačne kot v preteklosti. Spreminja pa se po njenih besedah tudi narava težav, s katerimi se strokovnjaki srečujejo.

Mladi na internetu
Mladi na internetu FOTO: Thinkstock

Na konferenci so sicer razpravljali o različnih oblikah zasvojenosti, kemičnih in nekemičnih. Bernardo Spazzapan iz ambulante za odvisnost pri Zdravstvenem domu Nova Gorica je opozoril, da se je zasvojenost z igrami na srečo med mladimi v zadnjih letih zelo razširila. Velika večina vseh, ki pridejo v ambulanto, so po njegovih besedah stari od 18 do 20 let ter so zasvojeni s športnimi stavami in drugimi igrami na srečo. Glede na svetovne raziskave je ocenil, da je v Sloveniji okoli en odstotek hazarderjev.

Internet zagotovo prispeva k širjenju igranja na srečo, saj ponuja neskončne možnosti, zagotavlja anonimnost, nudi takojšnje ugodje, je lahko dostopen. Vse to ugotavljajo tudi izvajalci programa v centru pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout. Svetovalnico imajo na Metelkovi v Ljubljani, z novim letom bo tudi v Izoli, od oktobra pa enkrat mesečno delujejo tudi na Ravnah na Koroškem.

Udeleženci konference so govorili tudi o novih psihoaktivnih snoveh. Kot je dejala Andreja Drev z NIJZ, imamo v Sloveniji zelo dobro razvit sistem za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi, v katerem sodelujejo zdravstveni sektor, policija in nevladne organizacije. Precejšen porast so zabeležili lani, ko je nacionalni forenzični laboratorij zabeležil 38 novih psihoaktivnih snovi, ki so se prvič pojavile pri nas. V prvi polovici letošnjega leta je zabeležil že 31 takšnih snovi.

V Sloveniji se po ocenah Drevove povečuje tudi število odvisnikov. Nazadnje je bila nacionalna raziskava opravljena v letih 2011 in 2012. Pokazala je, da je med prebivalci, starimi od 15 do 64 let, manj kot odstotek ljudi že kdaj v življenju uporabilo novo psihoaktivno snov in da je ta uporaba najbolj razširjena med mladimi, starimi od 15 do 24 let. Med njimi jih je slaba dva odstotka takšnih, ki so psihoaktivne snovi uporabili kadarkoli v življenju.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863