Ste otroku napisali opravičilo za manjkanje pri pouku v petek? Se bo udeležil Podnebnega štrajka? Mamica N. iz Ljubljane nam je povedala, da ji je sin v sredo zelo zrelo razložil, da se bo v petek odvil Podnebni štrajk in kaj pomeni. Razredničarka jim je zadala nalogo, da o tem obvestijo starše in da naj le-ti napišejo opravičilo za izostanek. Da pa otroci ne bodo goljufali, morajo v dokaz prinesti selfie s Podnebnega štrajka.
Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport se zavedajo, da so okoljski problemi eno od najbolj perečih vprašanj sodobnega časa, zato podpirajo vse dejavnosti in aktivnosti, ki so usmerjene k varovanju okolja ter ohranjanju narave, vključno z ozaveščanjem mladih za razvijanje takšnega odnosa do narave. "Zato podpiramo namen in voljo mladih, da opozorijo vse generacije na nujnost ukrepanja za zaščito planeta, na katerem živimo," so zapisali.
Dodali so, da je šola odgovorna za izvedbo in organizacijo izobraževalnega programa ter opravičevanje izostankov učencev in dijakov. Posebnih navodil šolam niso dajali.
Predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Gregor Pečan je za STA dejal, da skupnega stališča do udeležbe učencev na Podnebnem štrajku niso sprejemali. Je pa prepričan, da nihče od ravnateljev udeležbe mladim ne bo omejeval ali preprečeval.
"Gotovo se vsi strinjamo, da je treba narediti za zaustavitev podnebnih sprememb. Žalostno je, da so se mladi k temu prej spravili, kot starejši," je še dejal.
Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana pa ima po šolskem koledarju prav v petek dan šole, kar pomeni za dijake prost dan. Zato imajo dijaki in učitelji prosto udeležbo na shodu, za čemer šola tudi stoji, saj so navsezadnje tudi okoljevarstvena šola, je dejal ravnatelj šole Gvido Jager. Njihovi dijaki so se udeležili tudi podnebnega protesta v Ljubljani marca letos.
"Na šoli se o tem pogovarjamo in omogočamo udeležbo dijakov na teh aktivnostih. Se moramo pa držati določenih pravil v zvezi z izostankom," je pojasnil in dodal, da lahko dijaki oz. dijaška skupnost v skladu s šolskimi pravili prijavi določeno aktivnost oz. protest, in po potrditvi udeležbe dijaka šola izda opravičilo.
Pri osnovnih šolah pa to opravičilo mora napisati starš. Ravnatelj ljubljanske osnovne šole (OŠ) Livada Goran Popović temu načinu izražanja protesta načeloma ne nasprotuje. Meni pa, da morajo starši izostanek od pouka opravičiti, kar pa se mu ne zdi težava.
Tudi v OŠ Tabor I Maribor učencev organizirano ne bodo peljali na protest, če jim bo starš poslal opravičilo za svojega otroka, pa bo ta izostanek zagotovo opravičen, je povedala ravnateljica šole Martina Rajšp. Dodala je, da se o podnebnih spremembah na šoli veliko pogovarjajo, sadili so tudi že drevesa.
Da o udeležbi na protestu odločajo starši otrok, je opozorila tudi pomočnica ravnatelja OŠ Antona Ukmarja Koper Nataša Režek. Šola se organizirano, kot je navedla, ne bo udeležila protesta, je pa prepričana, da so se učitelji, ki ne samo učijo, ampak tudi vzgajajo, pogovarjali o tej temi z učenci na različnih stopnjah.
Predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije Anton Meden pa je udeležbi na shodih v času pouka manj naklonjen. "Sem za to, da okolje varujemo, a da otrokom prepustimo tisto, kar njihovi starosti pritiče, in sicer da hodijo v šolo in se naučijo skrbeti za podnebje in lastno prihodnost," je dejal kot starš otrok v osnovni in srednji šoli. Na združenju se o zadevi sicer niso pogovarjali.
Tako Meden kot Pečan sta sicer ob tokratnih protestih izrazila tudi bojazen, da bi kakšna od organizacij z angažiranostjo mladih tudi manipulirala.
Nestrinjanje nekaterih dijakov in ravnateljev srednjih šol s protestom je potrdila tudi predsednica Dijaške organizacije Slovenije Lucija Karnelutti, ki je za STA povedala, da zato dijakov niso aktivno pozivali k udeležbi. So se pa povezali z mladimi za podnebno pravičnost za skupno sodelovanje na štrajku.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV