Raziskovalci študije, ki je bila objavljena v BMJ Global Health, so preučevali podatke iz 33 študij o nevarnem poslušanju med mladimi, starimi od 12 do 34 let. Rezultati raziskave so zastrašujoči, saj nakazujejo, da kar 1,35 milijarde mladim po svetu grozi naglušnost.
Kakšni so dejavniki tveganja?
Strokovnjaki so ugotovili, da mladi poslušajo glasbo in predvajajo videoposnetke na pametnih telefonih na preveliki glasnosti. Slušalke uporabljajo večino časa, med tekom, delom, med sproščanjem ali vožnjo na vlaku, v pisarni, med kolesarjenjem ali v postelji. Nevarnost pa za sluh predstavljajo zvoki nad 80 decibelov, vsaj 40 ur na dan. To se ljudem, ki so vajeni hrupa vsakdanjega prometa, niti ne zdi tako glasno, a je.
PREBERI ŠE: Razvoj sluha in govora od rojstva do petega leta starosti
Število slušnih motenj med mladimi se viša
Na NIJZ opažajo, da se med mladimi povečuje število slušnih motenj, ki so posledica poškodb slušnega aparata. Kronično poškodbo ušesa ima kar 16 odstotkov prebivalstva EU, odstotek pa iz dneva v dan narašča. Nekaj krivde za to pripada vsakdanjemu hrupu, ki je vsekakor večji kot nekoč, a veliko škode si ljudje naredimo sami z uporabljanjem slušalk. Še posebej tveganje za poškodbe sluha prinašajo manjše slušalke, tiste, ki si jih vtaknemo v ušesa. Raziskava iz Journal Health and Allied Sciences je navedla, da ima povprečen uporabnik slušalk za 40 odstotkov več bakterij v zunanjem sluhovodu, kar lahko privede do okužbe.

Meja je pri približno 80 decibelih
Meja, ki škoduje sluhu in je prehrupna, se zgodi nekje pri 80 decibelih glasnosti. A če smo hrupu pri 90 decibelih izpostavljeni osem ur dnevno, lahko že v samo letu dni trajno poškodujemo svoj sluh. Zato bi morali otroke in najstnike opozarjati, naj poslušajo vsebine na primerni glasnosti in jim razložiti, da lahko v nasprotnem primeru povzročijo nepopravljive poškodbe sluha.
Glasbo poslušajmo ob primerni glasnosti
Pomembno je, da otrokom in mladostnikom razložimo ter se tudi sami držimo tega, da glasbo in videoposnetke predvajamo na primerni glasnosti, hkrati pa skrbimo za to, da si vmes vzamemo vsaj uro premora in smo v tišini ter uporabljamo zaščito za sluh, kot so ušesni čepki ali delovne slušalke.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV