Starši se morajo sprijazniti, da njihov otrok odrašča in da bo v najstniških letih hrepenel po samostojnosti, svobodi. Prav tako morajo vedeti, da njihove sanje niso enake mladostnikovim. Po drugi strani pa se pubertetnik mora sprijazniti, da nima popolne svobode in da mu starši ne bodo dovolili početi vsega, česar se bo domislil. Zato je zelo pomembno, da imate drug z drugim dober odnos.
Kaj so prvine dobrega odnosa?
Starši se morajo naučiti poslušati, upoštevati morajo, da je otrok sedaj drugačen kot pred leti, obenem pa morajo imeti voljo, da svojih otrokom oprostijo napake oz. jim dajo možnost, da popravijo/izbrišejo grehe.
Drug drugega morate spoštovati, imeti potrpljenje. Naučite se drug drugemu prisluhniti, ne ukazujte, ne kričite itd., raje poiščite skupno rešitev, se dogovarjajte …

Skupaj poskušajte preživeti čim več časa, poiščite nekaj, v čemer boste uživali tako vi kot tudi najstnik.
Pogovarjate se in pogovarjajte o vseh pasteh življenja, starši, razložite najstnikom posledice opijanja, kajenja, vožnje pod vplivom alkohola, drogiranja. To ne počnite za mizo kot na sestanku, lahko greste z mladostnikom igrat košarko in se med metanjem na koš pogovarjate.
Kdaj najstniki z veseljem komunicirajo s starši?
Najstnik z veseljem komunicira s starši, če čuti, da mu le-ti verjamejo, da se jim lahko zaupa, ne da bi izdali njihovo skrivnost. Rad ima, da se mu prisluhne, da čuti, da ga nekdo razume in da njegova težava ni napačno interpretirana. Starši naj bi imeli od njega realna pričakovanja. Zelo veliko mu pomeni, da so mu starši na voljo, ko jih potrebuje. Pubertetnik rad sliši tudi kaj o vas, kaj se dogaja v službi, ko niste skupaj ... Ne pozabite, da imajo pohvale, objemi, nasmehi še vedno, tudi v najstniškem obdobju, čarobno moč!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV