1. Naučite se ga poslušati
Začnite s spoznavanjem sveta svojega najstnika. Kakšni so njegovi interesi? Kakšno je njegovo socialno življenje? Kateri so njegovi izzivi v šoli? Če teh informacij nimate, ga preprosto vprašajte. Ključno je, da najdete skupni imenovalec, ki vam bo omogočil, da se vaš najstnik odpre in vam zaupa. Ni treba, da se obnašate, kot da greste skozi iste stvari kot on, pri njem bo namreč že občutek, da ga razumete, dovolj, da se zbliža z vami.
Pomembno je tudi, da ga poslušate brez obsojanja ali preusmerjanja pogovora nase. Bodite prisotni, postavljajte vprašanja in pokažite zanimanje za tisto, kar vaš najstnik govori, tudi če se z njim ne strinjate. Ta odprtost bo gradila zaupanje, ki je ključno za vsak odnos.
2. Spoštujte njegov razvoj
Najstniki so na prehodu med otroštvom in odraslostjo, zato potrebujejo ravnovesje med disciplino in podporo. Če pogosto rečete: "Ko sem bil tvojih let, je bilo življenje težje," morda nehote podcenjujete njegove izkušnje in izzive. On si želi, da ga obravnavate kot mladega odraslega, v katerega se razvija, in da spoštujete njegove razvijajoče se sposobnosti.
Pomembno je, da kot starš postopoma zmanjšujete svojo vlogo vodnika, ko vaš najstnik pridobiva nove spretnosti in samozavest, a pri tem je treba ohraniti avtoriteto in tako podpreti njegov zdrav razvoj.
3. Iskreno ga podpirajte
Podpora najstniku ni samo ponosna prisotnost na prireditvah, kot so športne tekme ali glasbeni nastopi. Prav tako definitivno ni dovolj, da svojemu najstniku date denar in pričakujete, da se vam bo zato čustveno izlival. Biti podporniški pomeni, da ste ob njemu tudi takrat, ko stvari niso lahke. Bodite pozorni na trenutke, ko vaš najstnik trpi ali ima težave, ter mu dajte vedeti, da ni prepuščen samemu sebi. Ko se sooča z izzivi, je vaša potrpežljivost ključnega pomena. Pokažite, da ga ne boste zavrnili ali zapustili, ne glede na to, kaj se zgodi.

4. Namenite mu čas
Morda se zdi, da vas najstnik odriva – v večini primerov si želi le preživeti čas z vami, ampak po svojih pogojih. Ko boste spoznali njegove interese, predlagajte, da skupaj poskusite nekaj, kar ga veseli. Naj bo on tisti, ki odloči, kako bosta preživela ta čas.
Preveč nadzora lahko v njem vzbudi odpor, vaš interes za skupno preživljanje časa pri dejavnostih, ki so mu všeč, pa nedvomno okrepi vajin odnos. Pozanimajte se, kako vaš najstnik izraža ljubezen in kako jo sprejema. To je lahko namreč odlično orodje za ustvarjanje globlje povezanosti.

Starševstvo najstnika je pogosto počasen proces, ki zahteva potrpežljivost, odprtost, zavzetost, vendar boste časoma ugotovili, da povezovanje z vašim najstnikom ni tako strašljivo, kot se morda zdi na prvi pogled.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV