Bibaleze.si

Kako najstniku povedati za ločitev?

A.K.

Razvoj in odnosi

1
17. 11. 2022 05.00

Obdobje najstništva je naporno tako za razvijajočega se pubertetnika kot starše. Čeprav v tem obdobju otrok hrepeni po neodvisnosti in išče svoje mesto v svetu, je še vedno odvisen od svojih staršev in si želi stabilnosti ter varnosti, ki jo nudi družina. A ko stabilnost v domu zamaje bližajoča se ločitev, se lahko najstniku svet hitro obrne na glavo in prebudi občutke zmede, nevrednosti, nevarnosti in včasih celo krivde, da je sam odgovoren za ločitev staršev. Zelo pomembno je, da se v tem ranljivem obdobju pogovorimo o ločitvi, saj s tem vplivamo na to, kako bo najstnik sprejel in čustveno predelal to obdobje.

Problematični najstnik

Če le gre, delita novico skupaj 

Ko se odločimo, da so stvari pripeljale že tako daleč, da je ločitev neizogibna, je pomembno z najstnikom to deliti – če je le mogoče, skupaj z drugim staršem. Velika razlika je namreč, ali to naredi samo en starš ali oba, saj tako najstnik vidi, da sta še vedno enotna. Tudi izbira primernega časa igra pomembno vlogo, saj bo najstnik potreboval nekaj časa, da bo novico čustveno predelal. 

Koristno je, da ima na voljo vsaj nekaj dni, zato je takšna razkritja bolje prihraniti za konec tedna ali počitnice. Prav tako je zelo pomembno, da ne čakamo z novico toliko časa, da se začnejo stvari že intenzivno odvijati – npr. selitev drugega zakonca, morda menjava okolja ... Najstnik potrebuje čim več informacij o tem, kako bo ločitev vplivala na njegovo življenje in rutino. Bodite odprti za njegova vprašanja, vendar še vedno ohranite ustrezne razmejitve in se ne spuščajte v podrobnosti, ki bi ga utegnile prizadeti. Starševski svet naj še vedno ostane samo starševski, kljub ločitvi.

Če se najstnik med pogovorom ali kasneje začne kriviti za nastalo ločitev, je zelo pomembno zagotoviti, da nikakor ni kriv in ne nosi nobene odgovornosti za razhod. Mnogi otroci se namreč počutijo krivi in lahko nosijo to krivdo še dolga leta, zato je pomembno narediti vse, da ga razbremenimo tega prepričanja. Tudi od tega je odvisno, kako se bo soočil z novimi razmerami.

Način, kako se najstnik odzove na novico o ločitvi, se lahko zelo razlikuje od odziva majhnih otrok, saj so že zrelejši in bolj temperamentni.
Način, kako se najstnik odzove na novico o ločitvi, se lahko zelo razlikuje od odziva majhnih otrok, saj so že zrelejši in bolj temperamentni. FOTO: Shutterstock

Imejte v mislih, da se lahko odzove čustveno intenzivno

Način, kako se najstnik odzove na novico o ločitvi, se lahko zelo razlikuje od odziva majhnih otrok, saj so že zrelejši in bolj temperamentni. Morda se razjezi, oddalji in umakne ali želi, da ga pustite pri miru. Ne gre za nič nenavadnega, a morda predstavlja stres za nepripravljenega starša. Najstnika ne silite v pogovor o svojih občutkih, če na to ni pripravljen. Pomembno mu je dati dovolj čustvenega prostora, da predela novico, vendar ga je kljub temu treba spremljati in opazovati. 

Morda se bo obnašal enako kot prej, morda bo preizkušal meje, morda si bo želel večje bližine. Pomembno je slediti temu. Ločitev ne bi smela pomeniti, da se pravila in rutina spreminjajo, zato je potrebno pri njih vztrajati. Najstnik še vedno ali še toliko bolj potrebuje jasno strukturo in meje, ki mu nudijo občutek varnosti. Povejte mu, da ste vedno na voljo, če bi se želel pogovarjati o tem ali čem drugem. 

PREBERI ŠE: Kako vzpodbuditi otroka k pogovoru in izražanju čustev

Izogibanje drastičnim spremembam in pomen ohranjanja rutine

Ko z najstnikom delimo novico in je prvo soočenje mimo, je treba razmisliti o prihodnosti. Naj bo njihova rutina čim bolj ustaljena. To pomeni, da mu še naprej omogočimo obiskovanje iste šole, izvenšolskih dejavnosti in druženje z vrstniki. Če kateri vidik ni mogoč zaradi selitve, je pomembna vnaprejšnja priprava. Vnaprej se pogovorite o tem, kakšen bo načrt za prihodnji teden ali mesec, saj s tem poskrbite, da se psihično pripravi. Vsak dan si vzemite čas za otroka in ga opomnite, da ste tam zanj, če vas potrebuje.

Ne glede na to, kako intenzivna so lahko čustva med starši, ki se ločujejo, morajo otroci videti, da se lahko še vedno zanesejo na svoje starše. Kot odrasli moramo pokazati, da lahko sodelujemo in komuniciramo na spoštljiv način.

Najstniku povejte, da ste vedno na voljo, če bi se želel pogovarjati o tem ali čem drugem.
Najstniku povejte, da ste vedno na voljo, če bi se želel pogovarjati o tem ali čem drugem. FOTO: Shutterstock

 Pomembni poudarki: 

Poudarite, da kljub temu, da se bo odnos med staršema spremenil, se bodo družinski odnosi ohranili.

- Povejte najstniku, da ga imata oba starša rada in da se to ne bo nikoli spremenilo, ne glede na spremembe, ki prihajajo.

- Če otrok prelaga krivdo nase, mu odločno in jasno povejte (oba!), da nikakor ni kriv za nastalo situacijo.

- Pojasnite, da ni odgovoren za sprejemanje bolj in manj pomembnih odločitev. To je izključno stvar starševskega sistema.

- Omogočite mu čustveni prostor za vse, kar ga skrbi.

- Nikoli ne govorite negativno proti svojemu zakoncu in nikoli ne zahtevajte, da si otrok izbira, na kateri strani je. Prav tako otroka ne uporabljajte za posrednika. Gre za čustveno zlorabo, ki otroka oropa zdravega otroštva in razvoja.

 

Viri: OurFamilyWizard / TalkingToTeens / GoodTherapy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831