Bibaleze.si

Najpogostejše najstniške tegobe

S.B.

Razvoj in odnosi

0
25. 10. 2022 05.00

Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

najstnik

Konfliktne situacije med najstniki so nekaj vsakdanjega, toda včasih njihove tegobe v resnici podcenjujemo. Iz nečesa, kar se nam lahko zdi popolnoma nedolžno, lahko namreč nastanejo velike težave, nasilno vedenje in tudi duševne motnje. Doba odraščanja je namreč izjemno občutljivo obdobje za otroka, socialni stiki pa so zanj v tem obdobju na prvem mestu. Kar naenkrat družino s prvega mesta izrinejo prijatelji in vrstniki, zato je pomembno, da otroku nudimo oporo in prepoznamo njegovo stisko, ko pride domov žalosten, razburjen ali nezadovoljen. Najstnik namreč v tem obdobju išče svojo identiteto, ki jo mnogokrat gradi tudi na osnovi tega, kako ga dojemajo vrstniki in okolica. Ne dovolite, da bi se zaradi mnenj drugih počutil nemočnega in si ustvaril slabo samopodobo. Bodite pozorni na naslednje morebitne tegobe in neprijetne situacije, ki morda pestijo vašega najstnika.

Govorice

Ne glede na to, koliko smo stari, nas vedno prizadene, če izvemo, da je nekdo o nas grdo govoril in si celo izmišljeval slabe reči ter se posmehoval za našim hrbtom. Še posebej pa so na govorice občutljivi najstniki, ki še nimajo izdelane samopodobe in dovolj velike samozavesti, da bi se zoperstavili takšnim situacijam. Pogosto jim mnenje okolice in vrstnikov precej veliko pomeni in takrat je pomembno, da se z njimi iskreno pogovorimo ter odpravimo vse njihove dvome. Najstnika je treba spodbuditi, da bi postal čim bolj samozavesten ter se znal tudi postaviti zase in se primerno odzvati na razne govorice. Vidneje in burneje se bodo odzvali, večje zadovoljstvo bodo dali vrstnikom, ki jih širijo. Pomembno je, da pokažejo brezbrižnost in jasno zavrnejo govorice ter ne sodelujejo v tovrstnih razpravah.  

V porastu je 'cyberbullying' ali spletno nadlegovanje otrok in mladostnikov.
V porastu je 'cyberbullying' ali spletno nadlegovanje otrok in mladostnikov.FOTO: Adobe Stock

Vrstniško nasilje

Vrstniško nasilje ima lahko velike posledice za posameznika. Gre za različne oblike prikritega nasilnega vedenja, ki je odraslim skrito. Največkrat gre za ponavljajoča se dejanja, ki se dogajajo za zaprtimi vrati in se mnogokrat nadaljujejo zunaj šolskega okoliša, zato so tudi očem učiteljev velikokrat prikrita. Žrtve vrstniškega nasilja začno zavračati obiskovanje šole. Preplavita jih otožnost in slabo razpoloženje. Pogosto se poslabša njihov učni uspeh. Postanejo zadirčni in hkrati apatični. Velikokrat prekinejo prijateljske odnose. Za ocene in šolo jim postane vseeno. Začno se zapirati sami vase in nemalo je takih, ki razmišljajo tudi o samomoru. Pri tem je izjemnega pomena, da prepoznamo, kadar se nasilje dogaja našemu otroku, in se z njim pogovorimo, mu prisluhnemo in damo možnost, da spregovori o svojih težavah. In tukaj ne gre le za pogovor s tistimi, ki so trpinčeni, ampak tudi za pogovor s tistimi, ki trpinčijo.

Spletno nadlegovanje

Skupaj s tehnologijo in spletom se je razširilo tudi polje, v katerem so lahko otroci žrtve trpinčenja in nasilja. Spletno nadlegovanje ali 'cyberbullying' je nadlegovanje po družbenih omrežjih in sporočilih ter vključuje mobing, trolanje, zalezovanje itd. O žrtvi lahko krožijo različne neresnice, skupina se lahko spravlja na določenega otroka, se javno posmehuje, včasih celo otroci izdelajo stran, na kateri so potem fotografije žrtve, v komentarjih pa pišejo slabe in negativne besede ter žaljivke, s katerimi želijo prizadeti izbrano žrtev. Zgodi se lahko tudi, da kdo objavi golo ali neprimerno fotografijo otroka, in takrat je lahko njegova stiska velika. Kakor koli, tovrstne situacije je treba znati prepoznavati in otroku vedno, res vedno zagotoviti, da se da vsako zadevo rešiti in da mu brezpogojno stojite ob strani ter da se vam lahko o tovrstnih težavah zaupa in se obrne na vas. Rezultati raziskav namreč kažejo, da je bila vsaj tretjina srednješolcev vsaj enkrat v obdobju srednje šole žrtev spletnega nadlegovanja.  

Bodite pozorni na vedenje svojega otroka in na morebitne spremembe. Njihove težave se lahko sprva zdijo popolnoma nedolžne, vendar se spomnite, kako ste se ob tovrstnih težavah v obdobju najstništva počutili sami. Odkrito se pogovarjajte, tegobe najstnikov pa jemljite resno in jih poskušajte pravočasno razrešiti.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863