Predšolski otroci
V predšolskem obdobju je otrok še premajhen, da bi mu starši teme o alkoholu predstavljali na zahteven in obširen način. Lahko pa začnejo z lastnim zgledom, in sicer z aktivnim življenjskim slogom, rednim gibanjem, zdravo in uravnoteženo prehrano ter odgovornim pitjem alkohola (ali abstinenco). Če imajo otroci že vprašanja o alkoholu, je pomembno odgovoriti na preprost in razumljiv način, lahko tudi z igro.
Starost od 4 do 7 let
V tem obdobju lahko starši o alkoholu govorijo, ko se teme o tem odprejo povsem spontano. Ko denimo ob gledanju televizije nastopi oglas za alkoholno pijačo, lahko starš otroka vpraša, ali ve, kako pitje alkohola vpliva na telo. Lahko mu da konkretne, njemu razumljive primere, denimo: oseba nima več ravnotežja in lahko pade, se nenavadno obnaša v javnosti (prepeva, nadleguje ljudi), lahko povzroči prometno nesrečo, ker ni sposobna varno voziti, lahko ji je slabo in bruha … Če otrok vpraša, zakaj otroci ne smejo piti alkohola, mu lahko starši odgovorijo, da pitje močno škodi majhnemu telesu in poveča tveganje za težave s pitjem kasneje v življenju.

Starost od 8 do 11 let
Otroci v tem obdobju že bolje razumejo učinke alkohola in se tudi v šoli pogovarjajo o njih. Z njimi lahko straši govorijo o kratkoročnih učinkih alkohola, kot so popačen vid, sluh in koordinacija, spremenjena čustva, oslabljena presoja, ki lahko privede do prometnih nesreč, utopitev in ostalih tveganih vedenj, slab zadah in slabo počutje (maček) naslednji dan, ter o dolgoročnih učinkih, kot so poškodbe jeter, želodca in srca ter izguba spomina. Pomemben je tudi pogovor o tem, kako ravnati, če otroku alkohol ponudijo vrstniki.
Starost od 12 do 17 let
Najstniška leta so čas, ko sta zelo pomembna odkrit in zaupen odnos z otrokom ter seveda dober zgled. Starš, ki prekomerno popiva, daje otroku sporočilo, da je to nekaj sprejemljivega. Pomembno je izpostaviti razloge, zakaj se je pomembno vzdržati alkohola.
· Pitje v mladosti lahko privede do kasnejših težav z odvisnostjo.
· Najstniki, ki pijejo, imajo tvegane spolne odnose, kar lahko privede do nezaželene nosečnosti.
· Pitje alkohola vpliva na zmogljivosti pri športu.
· Pitje ima številne negativne vplive na telo.

Starši so svojim otrokom vzor, zato je ključnega pomena zavedanje, da otroci svoje starše oponašajo. »Pa saj mama tudi pije ob koncu tedna.« »Moj oči ob večerih rad popije preveč.« Vse to v mnogih primerih slabo vpliva na otrokovo razumevanje nevarnosti pitja alkohola, pa tudi na odnose. Dober zgled lahko starši dajemo tako, da pijemo odgovorno ali – še bolje – da se alkohola vzdržimo. Ne uporabljajmo alkohola kot blažilec stresa ali kot izhod za težka obdobja, saj to predstavlja le beg od resničnih težav, otrok pa se bo naučil, da je stisko lažje utapljati v alkoholu. Dober vzor je temelj za zaupanje staršev in posledično iskrene pogovore o tovrstnih temah, ki so v pomoč pri sprejemanju dobrih odločitev. Seveda pa je pomembno postaviti tudi ustrezne meje, ko je otrok že dovolj star, da začne hoditi s prijatelji na različna srečanja in zabave. Otroka prosimo, naj bo iskren z nami, če in ko bo poskusil alkohol. Če opazimo, da je pil, a tega ni povedal, tega ne smemo prezreti. Pomembno je postaviti tudi določena pravila in ustrezne sankcije, če se jih otrok ne bo držal. Poleg tega starši tudi poskrbimo, da:
· smo seznanjeni s tem, kje in s kom je otrok zunaj;
· vemo, kako lahko stopimo v stik z otrokom (telefon, lokacija);
· spoznamo starše njegovih prijateljev, s katerimi se veliko druži.

»Mladost je razvojno obdobje, v katerem se možgani intenzivno razvijajo. Še nedokončan razvoj sprednjega dela možganov pripomore k temu, da mladostniki težje predvidevajo nevarnosti in posledice svojega vedenja, se vedejo bolj tvegano, preizkušajo novosti in iščejo izzive. Še nedokončan razvoj predelov v možganih, ki so vpleteni v razvoj zasvojenosti, pripomore k temu, da bo mladostnik prej razvil zasvojenost v primerjavi z odraslo osebo. Zato se priporoča, naj otroci in mladostniki alkohola ne pijejo.« (NIJZ)
Pa še nekaj nasvetov za komunikacijo z otrokom
→ Spodbujanje pogovora: otroka je dobro spodbujati, naj govori o vsem, kar ga zanima. Poslušajte brez prekinitev, brez obsojanja in kritike ter mu dajte priložnost. Zaradi kričanja, žalitev ali čustvene manipulacije se bo otrok zaprl vase, pot do vzpostavitve zaupanja pa bo težja.
→ Nadzirajte svoja čustva: če slišite nekaj, kar vam ni všeč, ne odgovarjajte v afektu. Namesto tega na konstruktiven, odkrit in miren način priznajte svoja čustva.
→ Postavljajte odprta vprašanja: spodbujajte svojega otroka, naj vam pove, kako razmišlja in čuti o temi, o kateri razpravljata. Izogibajte se vprašanjem, ki imajo preprost odgovor »da« ali »ne«.
→ Vzpostavite pravila o pitju alkohola: ko starši vzpostavijo jasna pravila in pričakovanja, kaj pomeni ’brez alkohola’, je manj verjetno, da bodo njihovi otroci začeli piti. Vsaka družina bi morala določiti jasne dogovore o uživanju alkohola, ki odražajo njihova prepričanja in vrednote. Na primer: brez alkohola do 18. leta starosti, starejši bratje/sestre mlajših sorojencev ne bodo spodbujali k pitju, najstniki se ne bodo vozili z osebami, ki so pod vplivom alkohola, prav tako otrokom ne pripovedujte zgodb iz mladosti, ki bi morda posredovale sporočilo, da je uživanje alkohola zabavno, zaželeno in sprejeto.
→ Določite pravila, ki naj veljajo za zabave, druženje s prijatelji, pitje: pomembno je določiti pravila, ki se jih mora otrok držati, na primer uro, ob kateri naj se vrne domov; kolikokrat na mesec gre lahko s prijatelji ven; kako boste ukrepali, če bo prišel domov vinjen. Koristno je, da sta v takšnih pogovorih udeležena oba starša.
Viri: KidsHealth / NIJZ /AlcoholOrg
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV