Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, je humanitarna organizacija, ki se med drugim trudi vzpostaviti tudi močnejšo povezanost med različnimi generacijami. Ustanovili so tudi Hišo Sadeži družbe, ki je t. i. medgeneracijski skupnostni center, v katerem se starejši in mlajši učijo kuharskih in šiviljskih spretnosti, uporabe računalnika, ustvarjanja različnih tradicionalnih izdelkov, plesnih korakov, sodelujejo v gledališki skupini, odigrajo družabno igro ali preberejo knjigo v dnevnem prostoru.

O projektu Sadeži družbe smo se pogovarjali s Tjašo Arko, vodjo projektov iz te organizacije.
Kakšen je projekt Sadeži družbe? Kaj se želi doseči z njim?
Sadeži družbe je projekt medgeneracijskega sodelovanja med mladimi in starejšimi, ki ga koordinira Slovenska filantropija. Nekoč je bila povezanost med generacijami veliko večja, danes pa se dogaja, da marsikatera babica ali dedek živi sam, vnuki in otroci pa živijo v drugih krajih, obiski so redki. Po drugi strani so tukaj otroci, ki nimajo več svojih starih staršev in jim starost predstavlja strah, bolezen in tabu. S projektom Sadeži družbe smo začeli spodbujati šole in društva upokojencev k povezovanju različnih generacij, spodbujanju solidarnosti in medgeneracijskega sodelovanja. Društva upokojencev so prepoznala osamljene starejše, ki so si želeli družbe mlajših, šole pa so ponudile učencem in dijakom možnost takšnega prostovoljskega dela in projekt se je začel.
Od kdaj poteka projekt in kako je uveljavljen v Sloveniji?
Projekt se je začel leta 2006, ko se o medgeneracijskem sodelovanju še ni govorilo tako na glas kot danes. Obiskovanje starejših ljudi na domu, pogovor z njimi, igranje družabnih iger in tudi kakšna manjša pomoč so se najbolj uveljavili v manjših krajih, kjer sta večja povezanost in zaupanje med ljudmi. Glede na posebnosti posameznih krajev se je vsebina projekta hitro razširila. Aktivni prostovoljci niso samo mladi, ampak tudi starejši. Na šolah ali v prostorih društev se organizirajo različne delavnice, prek katerih se prenašajo znanja med generacijami. Starejši prostovoljci učence učijo kuhati in peči, kvačkati, šivati, plesti košare in druge tradicionalne spretnosti, mladi prostovoljci pa starejšim predstavijo osnove računalništva, digitalne fotografije in tujih jezikov. Skupaj pojejo in organizirajo prostovoljske solidarnostne akcije.

Projekt se izvaja na več kot 70 osnovnih in srednjih šolah po Sloveniji, ki so v Sadežih družbe prepoznale projekt, prek katerega se povezujejo z lokalno skupnostjo. Vključeni učenci postajajo bolj odgovorni in izgubljajo predsodke do starejših, med prostovoljce pa se uspešno vključujejo tudi učno manj uspešni učenci. Čar medgeneracijskega sodelovanja je ravno v tem, da lahko prav vsak posameznik nekaj prispeva k temu.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV