Bibaleze.si

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik

Ž. H.

Šola in splet

0
13. 08. 2024 05.00

Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Zgodnje učenje tujega jezika prinaša številne prednosti.

1. Izboljšanje spomina

Otroci naj bi veljali za "spužve," ko pride do učenja tujega jezika. To namreč, zlasti v otroštvu, pomaga zgraditi močnejše nevronske povezave med desno in levo stranjo možganov, kar pripelje do izboljšanih spominskih sposobnosti. S povečano sposobnostjo pomnjenja informacij si bodo otroci veliko lažje zapomnili tudi stvari v vsakdanjem življenju – in to brez pretiranega truda. Posledično so dvojezični otroci navadno veliko boljši pri reševanju problemov, načrtovanju in koncentraciji. Bolj so izpostavljeni tujim jezikom že v zgodnjih letih, kot npr. v tujih risankah, več možnosti imajo, da odrastejo v nadpovprečno pametne odrasle.

2. Boljša uporaba maternega jezika 

Uporaba maternega jezika se pri otroku izboljša, ko se učijo tujega jezika. Morda ste zdaj pomislili na to, da otroci lahko  pomešajo jezike med sabo, ko se jih učijo več naenkrat. A študije kažejo, da tisti, ki se učijo več kot en jezik, dejansko začnejo brati prej kot njihovi enojezični vrstniki – čim prej so izpostavljeni drugemu jeziku, hitreje pride do tega. Vendar to še ni vse – večjezični učenci se lahko pohvalijo z boljšimi slovničnimi in pisnimi spretnostmi v maternem jeziku. Čas je, da razblinimo stare govorice o tem, da so otroci zmedeni med učenjem več jezikov – otroci so sposobnejši, kot se nam zdi.

3. Otroci, ki znajo več kot en jezik, so običajno bolj empatični

V študiji na ameriški Univerzi Cornell so skupino otrok prosili, naj opravijo nalogo, pri kateri so morali razmisliti o stališču druge osebe, da bi razumeli njeno situacijo. Na veliko presenečenje so bili otroci, ki so bili izpostavljeni vsaj dvema jezikoma, pri tej nalogi boljši od otrok, ki so govorili le en jezik. Kar je smiselno, kajne? Večjezični otroci morajo v svojem vsakdanjem življenju pogosto upoštevati perspektive drugih – razmisliti morajo o tem, kateri jeziki se govorijo v kateri situaciji. To seveda ne velja za vse, tudi enojezični otroci so lahko empatični. Gre le za tehtni razlog, zakaj se splača začeti učiti jezika čim prej, saj nam bo glede na vedno več drugačnosti več empatije prišlo še kako prav. 

Večjezični otroci premorejo več empatije.
Večjezični otroci premorejo več empatije. FOTO: Shutterstock

4. Izboljšane sposobnosti poslušanja

Strokovnjaki menijo, da otrok, ki se zgodaj uči drugega jezika, bolje posluša. Tako se lahko bolje uči, lažje razume vprašanja in odgovore ljudi okoli sebe in hitreje usvoji naglas naravnih govorcev določenega jezika. Pri sogovorniku lahko poišče glavne točke njegovega govora in bolje razume bistvo. Prav tako lažje sledi drugim, v šoli pa se lahko že z pozornim poslušanjem veliko nauči, zato ima lahko doma več prostega časa. 

5. Poznavanje in razumevanje tujih kultur

Glede na to, da na svetu živi okrog 7 milijard ljudi, je pomembno, da se med seboj razumemo v čim večji meri. Za dobro razumevanje pa je ključnega pomena dobra komunikacija, ki je veliko lažja, ko razumemo jezik našega sogovorca. Jezik je prepleten tudi s kulturo, saj gradi kulturno razumevanje in omogoča globok vpogled v to, kako drugi ljudje vidijo svet. Jezikovni relativisti trdijo, da naš pogled na svet oblikuje jezik, ki ga uporabljamo. Dokazano je bilo celo, da ima lahko ista oseba različne odgovore na vprašanja, odvisno od jezika, v katerem je vprašanje postavljeno. Potemtakem tuji jezik pripomore k otrokovi široki razgledanosti.

Znanje več jezikov sproži kulturno razgledanost otrok.
Znanje več jezikov sproži kulturno razgledanost otrok.FOTO: Shutterstock

6. Boljši rezultati na šolskih testih

Številna strokovna testiranja so pokazala, da se učenci, ki se učijo tuje jezike, bolje izkažejo na testih v šoli, ne glede na predmet. Dlje časa se učijo drugega jezika, boljše ocene pridobijo in s tem boljši končni uspeh. To potrjuje dejstvo, da znanje tujega jezika otroku razširi spekter sposobnosti, ki jih je moč zaslediti tudi na drugih področjih, ne le na jezikovnem.

Raziskava tujih jezikoslovcev in profesorjev Simone E. Pfenninger in Davida Singletona iz leta 2019 pa pravi, da ne drži vedno, da mlajši bolje in hitreje usvajajo jezik. Odvisen je  namreč tudi način učenja in poučevanja novega jezika. Otroku je priporočeno jezik predstaviti na interaktivni in zabavni način preko pesmic, besednih iger, modernih igrač, programiranih v tujem jeziku, slikovnih knjižic ipd. Skratka, nikoli ni prehitro ali prepozno za učenje novega jezika, potrebno se je le pravilno lotiti tega procesa glede na starostno skupino učencev. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855