Bibaleze.si

Izpostavljenost modri svetlobi lahko privede do prezgodnje pubertete

S.B.

Šola in splet

0
22. 09. 2022 04.15

Na 60. srečanju Evropskega združenja za pediatrično endokrinologijo v Ankari so razkrili izsledke študije, ki kaže, da lahko prekomerna izpostavljenost modri svetlobi na pametnih napravah vpliva na pojav prezgodnje pubertete pri otrocih.

splet

Uporabo mobilnih naprav, ki prek zaslona oddajajo modro svetlobo, so že povezovali s pomanjkanjem zadostnega in kakovostnega spanca pri otrocih. To naj bi bilo med drugim povezano tudi z dejstvom, da se nam naravno v večernih urah zviša raven hormona melatonina, ki naše telo pripravi na počitek in spanje, medtem ko se pri uporabi mobilnih in drugih pametnih naprav ta nivo hormona v našem telesu znatno zniža.

Zdaj pa so strokovnjaki pri preučevanju te tematike ugotovili tudi to, da lahko prekomerna izpostavljenost modri svetlobi povzroči prezgodnjo puberteto pri otrocih in dodatna tveganja za nadaljnji razvoj otrok ter njihovo plodnost. V zadnjem obdobju, predvsem pa v obdobju svetovne pandemije, so mnogi izsledki študij dajali vidne podatke o povišanem pojavu prezgodnje pubertete pri deklicah. Strokovnjaki so potem preučevali povezavo med izpostavljenostjo otrok pametnim napravam in pojavom prezgodnje pubertete ter prišli do zaključka, da modra svetloba lahko pospeši delovanje hormonov, ki lahko povzročijo predpuberteto. 

Uporabo mobilnih naprav, ki prek zaslona oddajajo modro svetlobo, so že povezovali s pomanjkanjem zadostnega in kakovostnega spanca pri otrocih.
Uporabo mobilnih naprav, ki prek zaslona oddajajo modro svetlobo, so že povezovali s pomanjkanjem zadostnega in kakovostnega spanca pri otrocih. FOTO: Shutterstock

V eni izmed študij je dr. Aylin Kilinç Uurlu s sodelavci preučeval vpliv modre svetlobe na podgane. Samice podgan so razdelili v tri skupine po šest in jih izpostavili običajnemu ciklu modre svetlobe po šest ali 12 ur na dan. Prvi znaki naraščanja hormonov so se pojavili pri obeh skupinah, ki sta bili izpostavljeni modri svetlobi, a bistveno prej so se pokazali pri podganah, ki so bile modri svetlobi izpostavljene dalj časa. Hkrati so pri podganah opazili padec ravni hormona melatonina, ki vpliva na spanec in povišane ravni specifičnih reproduktivnih hormonov, pa tudi fizične spremembe v jajčnikih, ki se po navadi pojavijo v obdobju predpubertete. Podgane, izpostavljene svetlobi po 12 ur dnevno, so pokazale tudi nekaj negativnih učinkov, kot so poškodbe celic in vnetja v jajčnikih. 

Prekomerna izpostavljenost modri svetlobi lahko vpliva na nihanje ravni hormonov v telesu.
Prekomerna izpostavljenost modri svetlobi lahko vpliva na nihanje ravni hormonov v telesu. FOTO: Dreamstime

"Ugotovili smo, da lahko dolgotrajna izpostavljenost modri svetlobi povzroči spremembo ravni melatonina v telesu in nekaterih reproduktivnih hormonov. Hkrati lahko povzroči nastop prezgodnje pubertete, kar se je pripetilo podganam, vključenih v naše študije. Daljša, kot je izpostavljenost svetlobi, večji učinek ima na biološke spremembe v telesu,"  je pojasnil dr. Kilinç Uurlu in hkrati opozoril: "A vseeno je treba poudariti, da je bila študija izvedena na podganah, zato ne moremo biti povsem prepričani, da se popolnoma isto zgodi tudi pri človeku oz. otrocih. Vendar pa izsledki naše študije govorijo o tem, da obstaja tveganje, da otroke s prekomernim izpostavljanjem modri svetlobi hkrati izpostavljamo določenim negativnim vplivom na njihovo telo in hormone." 

"Čeprav so študije še v razvoju, priporočam staršem odraščajočih otrok, da omejijo čas, ki ga lahko otroci preživijo na pametnih napravah z modro svetlobo. Zlasti zvečer, ko ima izpostavljenost modri svetlobi večje učinke na spreminjanje ravni hormonov v telesu," še svetuje strokovnjak.  

Vir: Ankara City Hospital, Pediatric Endocrinology Clinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863