Prvi šolski dnevi lahko za otroke, pa tudi za starše predstavljajo velik izziv. Gre za pomemben in edinstven mejnik v življenju otroka. V šolskih klopeh se sklepajo nova prijateljstva, simpatije, usvajajo znanja in veščine in nemalokrat se zgodi, da so otroci izjemno navdušeni nad začetkom šolanja ter ponosno paradirajo z novimi šolskimi torbicami. A kako otroku olajšati ta prehod in kaj lahko storimo za čim boljši začetek uspešnega šolskega leta?
Prvi razred je temeljni korak v otrokovem akademskem in družbenem razvoju. Gre za obdobje, v katerem otroci razvijajo bistvene življenjske veščine in spretnosti, kot so socialna interakcija, iznajdljivost, samostojnost in uspešno reševanje konfliktov in težav.

To pa je nekaj preventivnih nasvetov, ki bodo otroku olajšali prehod v povsem novo in razburljivo obdobje njegovega življenja:
Vzpostavite rutino
Zelo pomembno je, da v vsakdan otroka vpeljete rutino. Ne le, da imajo otroci radi rutino, saj ta nanje pozitivno vpliva, temveč se zaradi nje počutijo tudi bolj varno, samozavestno in pripravljeno na nove izzive. Potrudite se, da se bodo otroci držali določenih zdravih vzorcev prehranjevanja in spanja.
Pred spanjem naj se stuširajo, umijejo zobke in oblečejo svežo pižamo. Sledi lahko kakšna dejavnost, ki deluje nanje pomirjujoče, kot je poslušanje zvočnih pravljic ali branje ali preprost pogovor o preteklem dnevu in počutju. Pred spanjem se odsvetuje uporaba elektronskih naprav in gledanje televizije.
O šoli govorite pozitivno
Šola ni nič strašnega in otroka ne strašite ali nanj prenašajte slabih izkušenj, ki ste jih morda imeli v šoli. Šola je prostor, ki otroku odpira svet novih poznanstev, znanj, prijateljstev, priložnosti in drugih malo manj ali bolj zahtevnih in vznemirljivih situacij. Otrok, ki si predstavlja šolo kot nekaj pozitivnega, pa je pred vstopom vanjo veliko manj zaskrbljen in obremenjen.

Otrok naj sodeluje pri izbiri šolskih potrebščin
Ena najbolj razburljivih stvari, ki se tičejo novega šolskega leta in pomembnega mejnika v otrokovem življenju, je izbira šolskih potrebščin in opreme. Otroka vključite pri nakupovanju in izbiri šolskih potrebščin, kot so šolska torba, peresnica, zvezki, copati ... Skupaj ovijta zvezke in označita z nalepkami z imeni. To bo namreč pri otroku spodbudilo dodatno veselje in pričakovanje šole kot nekaj pozitivnega.
Razvijanje neodvisnosti
Otroka učite samostojnosti, pa tudi tega, da bo pripravljen brez sramu prositi za pomoč. Prvi razred pogosto prinaša več odgovornosti, kot je zgolj organiziranje šolskih potrebščin in izpolnjevanje nalog. Spodbujajte svojega otroka, da vseskozi razvija neodvisnost, tako da mu dovolite, da opravlja naloge, kot je pripravljanje šolske torbe, pisanje domačih nalog in pospravljanje svojih stvari. Ti majhni koraki lahko povečajo njihovo samozavest in jih pripravijo na bolj strukturirano učno okolje.
Izgradnja socialnih veščin
Eno pomembnejših vlog pri tem, kako se bo otrok počutil in znašel v novem okolju, igra njegova sposobnost socialne interakcije. Svojemu otroku pomagajte, da bo razvil močne socialne veščine, tako da ga vključujete v skupinske dejavnosti, igre in interakcije z drugimi otroki. Ne govorite v njihovem imenu in ne počnite stvari namesto njih, ki jih lahko počnejo sami. Spodbujajte jih, da v vaši prisotnosti opravijo kakšen manjši nakup, da ogovorijo in pozdravijo sosede in se znajdejo v različnih okoliščinah. Naučite jih, kako učinkovito komunicirati z učitelji in vrstniki.

Osredotočite se na otrokove prednosti
Pustite svoje uresničene ali neuresničene ambicije ob strani in sledite predvsem otrokovim željam in zmožnostim. Prvi dnevi in izkušnje v šoli vplivajo na otrokovo samozavest in dojemanje samega sebe in svojih lastnosti, zato se z otrokom pogovarjajte in poskrbite, da bo otrok v tem začetnem obdobju doživljal in pridobival predvsem pozitivne izkušnje. Poudarite njegove vrline in prednosti ter mu povejte svojo vrednost.
Skupaj berite in se učite
S skupnim branjem, izpolnjevanjem zabavnih nalog v otroških revijah in časopisih, reševanjem ugank in križank boste izboljšali otrokove kognitivne sposobnosti in spodbudili njegovo radovednost. Doma ustvarite prijeten in udoben kotiček za branje, založen s knjigicami in družabnimi igrami, primernimi za otrokovo starost. Otroku postavljajte vprašanja in razpravljajte o prebranih zgodbah. Zelo dobro je tudi, če zgodbo preberete in otroku predlagate, da si izmisli konec. Na ta način bo razvijal domišljijo in tudi kritično razmišljanje.

Odprta komunikacija
Ohranite odprto komunikacijo z otrokom o njegovih občutkih, pričakovanjih in kakršnih koli pomislekih, ki bi jih morda imel glede začetka prvega razreda. Dajte mu vedeti, da imate zanj vedno čas in da ste na voljo, če se bo želel pogovoriti o stiski. Nikoli se ne smejte njegovim težavam, ki se vam morda zdijo banalne, saj so za otroške oči lahko velike in hude. Potrpežljivo odgovarjajte na otrokova vprašanja in delujte pomirjujoče.
Ne bodite panični
Sčasoma se boste tako vi kot otrok navadili na novo obdobje življenja in usvojili nove rutine in navade. Tudi v tej situaciji se morate zavedati, da ste otroku vzor, in če bo na vašem obrazu prešeren nasmeh in boste vi dobre volje, se bo tudi otrok počutil bolj samozavestno in varno.
Pa srečno, tako vam kot vašim šolarjem!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV