Bibaleze.si

Otroci si ne želijo, da bi starši objavljali njihove fotografije na spletu

S.B.

Šola in splet

0
06. 01. 2023 05.00

Raziskava je pokazala, da si trikrat več otrok kot staršev želi, da bi obstajala jasna pravila o tem, kaj bi lahko starši delili na spletu in česa ne.

mama

V študijah, ki so ju opravili na Univerzi v Washingtonu in Michiganu in v katerih je bil zajet vzorec 249 parov staršev in otrok, so morali tako eni kot drugi odgovarjati na vprašanja o pravilih objavljanja vsebin na spletu. New York Times je objavil rezultate študije, ki nakazujejo na to, da se v večini primerov otroci in starši ne strinjajo glede tega, kaj je primerno za na splet in kaj ne. Pri tem so starši veliko bolj odprti za vsebine, medtem ko bi si otroci želeli vsebine precej zreducirati. 

Tako starši kot otroci so se v odgovorih strinjali, da ni v redu, če med vožnjo pišemo sporočila po mobilnih napravah, ter da ni v redu, da brskamo po spletu med tem, ko se pogovarjamo ali družimo z drugo osebo. Pri vprašanju, ki se je nanašalo na objavljanje staršev na spletu, pa so se mnenja razšla. 

Staršem se namreč ni zdelo sporno objavljanje fotografij in posnetkov otrok na spletu, medtem ko so otroci dali jasno vedeti, da jih to precej moti. Z drugimi besedami, otrokom je neprijetno, kadar starši objavljajo fotografije, na katerih spijo, ali pa izpovedi o družinskih frustracijah in pripetljajih, saj se jim zdi to nekaj zasebnega, kar bi moralo kot takšno tudi ostati. 

Otroci si ne želijo, da bi starši objavljali njihove fotografije na spletu.
Otroci si ne želijo, da bi starši objavljali njihove fotografije na spletu. FOTO: Adobe Stock

Vodja raziskave Alexis Hiniker je poudarila, da obstaja veliko nesorazmerje med starši in otroki na temo spleta. Otroci starosti od 10 do 17 let so namreč izrazili globoko zaskrbljenost glede načina objavljanja in deljenja informacij svojih staršev na spletu, medtem ko se staršem to ni zdelo nič takšnega. Mnogi starši objavijo fotografijo svojega novorojenčka le nekaj ur po porodu. Nekateri pa celo ustvarijo profile svojih otrok na družbenih omrežjih, da bi ohranjali stike s sorodniki ali z njihovimi profili celo zasloveli ali služili denar. 

Otroci želijo imeti nadzor nad svojo digitalno identiteto

Vse bolj jasno postaja, da si bodo želeli naši otroci kot najstniki in odrasli ustvariti lasten digitalni odtis. Glede na to, da so prvi otroci, katerih fotografije ranega otroštva so bile objavljene na družbenih omrežjih, danes že šolarji ali najstniki, se je pojavilo javno vprašanje, kako se oni počutijo glede tega. Študija, čeprav izpeljana na manjšem vzorcu otrok, je pokazala, da si otroci želijo imeti nadzor nad svojo digitalno identiteto. 

Določene objave lahko naredijo ogromno škode, zato vedno premislite, preden kaj objavite.
Določene objave lahko naredijo ogromno škode, zato vedno premislite, preden kaj objavite.FOTO: Shutterstock

"S tem ko odraščajo, se otroci vse bolj zavedajo svoje digitalne identitete, in medtem ko bo mnogim ta všeč, bodo drugi le s težavo sprejeli pretekle objave," je prepričana strokovnjakinja Stacey Steinberg, ki deluje na pravni univerzi na Floridi. Mnogo otrok dvomi o tem, da so starši objavljali in še vedno objavljajo sprejemljivo vsebino na družbenih omrežjih. V članku New York Timesa je objavljen tudi primer 14-letnice, ki jo izjemno moti, da njen oče vedno brez vprašanja objavlja njene fotografije na svojem Instagramovem profilu, še posebej, ker mu sledijo tudi njeni prijatelji. 

Naveden je tudi primer, kjer se je deklica skrivala na šolskem izletu, da ne bi kateri od staršev izvlekel mobilnika ter objavil njene fotografije na Facebooku. In še primer deklice, pri kateri je mama, ko je bila v četrtem razredu osnovne šole, na Youtubu objavljala posnetke, na katerih je deklica pela, ko pa je obiskovala osmi razred, so posnetke našli njeni sošolci in se ji zaradi njih posmehovali. 

Takšne in podobne objave se morda staršem ne zdijo sporne, otrokom pa lahko pozneje v življenju prinesejo številne negativne posledice. 

"Kot družba bomo morali najti način, kako uravnati pravice staršev, da objavljajo vsebine iz svojega življenja na spletu, s pravicami otrok do zasebnosti. Starši namreč pogosto ustvarjajo digitalno podobo otroka in pri tem nimajo slabih namenov, hkrati pa se niti približno ne zavedajo, kje vse lahko končajo te fotografije in posnetki ter kakšen vpliv imajo lahko v prihodnje na življenje otroka," še opozarja strokovnjakinja Stacey Steinberg. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863