Predvsem manjši otroci so, glede na dejstvo, da 80 odstotkov možganov zraste do otrokovega tretjega leta, ranljivi zaradi velike izpostavljenosti zaslonom, ki lahko vodi tudi v neaktivnost na drugih pomembnih življenjskih področjih.
Aric Sigman, avtor knjižne uspešnice Razvajena generacija, je v svojih delih navedel ugotovitve, da so predšolski otroci zelo veliko in čedalje bolj izpostavljeni medijem. Velik izziv predstavlja prisotnost televizije, ki je v velikem odstotku gospodinjstev prižgana ves čas.
Predšolski otroci imajo tudi čedalje več elektronskih pripomočkov in vedno pogosteje tudi lastno televizijo v svoji sobi. Skrbi vzbuja tudi dejstvo, da so predšolski otroci, zlasti pa otroci do treh let, pri izpostavljenosti medijem s strani staršev nadzorovani manj kot polovico časa.

Evropska študija EU Kids Online iz leta 2020 navaja zaskrbljujoče podatke, da so mladostniki do 16. leta starosti v 19 različnih evropskih državah priznali, da vsakodnevno uporabljajo mobilne telefone in na njih preživijo večino svojega prostega časa. Hkrati večje število istih otrok navaja, da ne prejemajo zadostne podpore ali nasvete o varni uporabi spleta s strani svojih staršev ali učiteljev.
Medijska pismenost, ki vsebuje tudi kritično vrednotenje medijskih sporočil, je v današnjem svetu zato obvezna in nujna. Izobraževanje otrok in mladostnikov je najboljši način, da jih zaščitimo pred potencialnimi škodljivimi vsebinami in posledicami vpetosti v svet medijev, starši pa so pri tem najbolj pomemben člen pri vzgoji otrok in mladostnikov.
Najpopularnejša družabna omrežja in spletne platforme med mladimi so Instagram, YouTube in Facebook. Poleg naštetih mladi vse pogosteje uporabljajo tudi TikTok in Snapchat. Ravno tako priljubljene so tudi različne spletne igre, ki vsebujejo spletne klepetalnice (Roblox).

Pomembno je, da znamo pravočasno prepoznati zasvojenost s tehnologijo pri otroku ali mladostniku. Za začetek skupaj z otrokom premislite o tem, ali zaradi brskanja po telefonu trpi kakovosten spanec, ker se prebuja prej, da bi preveril stanje na telefonu, ali pa pozneje odhaja spat zaradi efekta FOMO (Fear Of Missing Out) ali strahu, da bi kar koli na spletu zamudil.
Nato naredite skupaj načrt, kako do varne uporabe spleta in tehnologije. Določite del dneva ali celo tedna, ko se boste izogibali nenujni uporabi elektronskih naprav oz. računalnika, tablice ali mobilnika. Pri tem ste starši najboljši zgled, kajti če sami ne boste spustili telefona iz rok, se bo tudi otrokom to zdelo nekaj povsem normalnega. Predlagate lahko tudi košarico, v katero vsi člani družine odložite svoje mobilne naprave in se v dogovorjenem času posvečate drugim stvarem, kot so igranje družabnih iger, branje knjig, kuhanje, šport ali kakšna druga zanimiva aktivnost.

Ukinite uporabo mobilnikov med obedovanji in skupnimi obroki. Takrat tudi izklopite televizijski sprejemnik. Raje uživajte v pogovoru z družino in poskušajte izvedeti, kako so se imeli tisti dan in kaj se dogaja v njihovem življenju, ko vas ni zraven. Ravno tako se mobilnikom izogibajte, kadar imate družinska praznovanja, skupne izlete ali aktivnosti, ki bi vas morale povezovati.
Če ugotovite, da določena aplikacija ali spletna igra vsakodnevno odvzame večino prostega časa, potem jo enostavno izbrište s svoje elektronske naprave. Zavedati se je treba, da bi vam morali mobilniki in druge elektronske naprave v življenju koristiti in pripomoči k temu, da bi bilo vaše življenje zaradi njih bolj kakovostno in ne manj. Zato imejte v mislih, da vi nadzorujete naprave in čas, preživet na njih, in ne obratno.
Morda pa vam bo celo všeč, ko boste ugotovili, da ste svobodni in neodvisni od elektronskih naprav in spleta. Morda se boste čas, ki bi ga sicer preživeli na elektronskih napravah, naučili uporabljati bolj produktivno in na drugačen način. Vaš čas je namreč predragocen, da bi ga v večini preživeli pred elektronskimi zasloni.
Več o tem, kako se z otrokom pogovarjati o spletu in spletnih igrah, pa si preberite TUKAJ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV