Odrasli precej časa namenjamo skrbi o prekomerni uporabi tehnologije pri otrocih. A mnogokrat pozabimo nastaviti zrcalo sebi. Vse prevečkrat se namreč dogaja, da so starši zaskrbljeni, kako tehnologija vpliva na njihove otroke, kako otroci preveč časa porabijo na spletu in na kakšen način jih vse to ogroža. Nato pa vzamejo mobilnike v roke ter obenem poskušajo otrokom pojasniti, da potrebujejo čas za sprostitev in počitek od vseh obveznosti. A kako dvolično je to?
Je prav, da pravila v zvezi z uporabo tehnologije veljajo samo za otroke?
Izsledki študije na temo uporabe tehnologije so pokazali, da morajo biti starši prav tako pozorni na čas, ki ga preživijo za ekrani. Strokovnjaki so namreč ugotovili, da so starši, ki so več časa preživeli pred ekrani v namen sproščanja, imeli slabše starševske strategije in vzgojne metode kot tisti, ki niso preživljali veliko časa pred ekrani.
Tisti, ki so veliko časa preživeli z uporabo tehnologije v namen sproščanja in med prostim časom, so bili namreč veliko bolj nervozni, vzkipljivi, razdražljivi, večkrat so vpili na otroke ter jim ukazovali in govorili grde stvari, da bi se otroci počutili slabo.

Tehnologija kot klic na pomoč
Kadar se otroci ne vedejo primerno, starši večkrat uporabijo tehnologijo, da bi umirili situacijo. A kadar smo preveč izpostavljeni medijem in ekranom, obstaja večja verjetnost, da se bomo burneje odzvali na določene situacije in imeli manj potrpežljivosti za svoje otroke.
Večja verjetnost je, da bodo starši, ki so bolj izpostavljeni tehnologiji, ob težavah in neprimernem vedenju otroka klonili ali otrpnili. Če smo v času, ko ima otrok napad besa ali neutrudno joka, zatopljeni v mobilnik, je manjša verjetnost, da se bomo zbrano osredotočili na težavo in otroka uspeli umiriti.
To nikakor ne pomeni, da je vsaka pozornost medijem in vsebinam na mobilniku ali televiziji povezana s slabim starševstvom, a vseeno je treba biti previden, kakšnim vsebinam namenjamo pozornost in koliko časa preživimo pred ekrani.

Ravno tako je dobro biti pozoren, kdaj preživljamo čas v družbi medijev in spletnih vsebin. Veliko je priložnosti, ko je to povsem v redu in kadar otroci niso prisotni. To je npr. ko so v vrtcu, šoli ali spijo. Kadar pa smo v družbi otrok, se naučimo odložiti elektronske naprave in več časa posvetiti igri, pogovoru in medsebojni interakciji. Bodimo vzor.
Ne obremenjujte se, če občasno uporabite elektronske naprave tudi za sprostitev in kaj preberete ali si ogledate najljubšo serijo, morda kakšen dober film. Če pa opažate, da ste na elektronskih napravah tudi, kadar vas vaši otroci najbolj potrebujejo, potem je morda čas, da vpeljete nova pravila.
Trije enostavni triki, ki vam bodo pri tem pomagali.
Škatla za naprave
Po 17. uri vse mobilnike in tablice pospravite v eno škatlo in jih umaknite, dokler se otroci ne odpravijo spat. Nato si lahko vzamete nekaj časa za sprostitev, prebiranje vsebin, poslušanje glasbe ali klepet preko spletnih klepetalnic.
Uporaba starševskega nadzora – zase!
Tako kot lahko uporabite starševski nadzor za svojega otroka in s tem omejite uporabo elektronske naprave zanj, lahko to naredite tudi zase. Naložite si eno izmed aplikacij, ki vas bo opozorila, kdaj ste prekoračili mejo uporabe tehnologije.
Organizirajte večer družabnih iger
Si želite biti dober vzor svojim otrokom? Organizirajte večer družabnih iger, ko se boste igrali skupaj z otroki, zapisovali rezultate in se zabavali. Brez uporabe mobilnih naprav, seveda.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV