Študije De Montfort University Leicester ali DMU razkrivajo najnovejše rezultate na temo otrok in uporabe mobilnih naprav. Skozi študijo so strokovnjaki odkrili, da vse več otrok preživlja prosti čas pred zasloni, da zaradi igranja spletnih iger in uporabe družabnih omrežij ostajajo pokonci dolgo v noč, nekateri pa se celo ponoči prebujajo, da bi preverili obvestila na mobilnih napravah in bili na tekočem. Vse to vpliva na kakovosten spanec in počitek otroka, ki je znatno pomemben za njegov zdrav telesni in duševni razvoj. Kronično pomanjkanje spanca lahko vodi do različnih neprijetnosti in težav, kot so zmanjšana produktivnost, slabše počutje, glavoboli, manjša zmogljivost, depresija, slabša koncentracija in spomin ter izgorelost.
V raziskavo je bilo vključenih 60 otrok starosti 10 let, ki so vključeni v mestne izobraževalne ustanove. Izsledki raziskave kažejo, da se kar 12,5 odstotka otrok ponoči zbuja in vstaja, da bi preverilo stanje mobilnih naprav in nova obvestila, ki bi morebiti lahko prispela na družbena omrežja med spanjem. Ravno tako so dognali, da otroci povprečno spijo sedem ali osem ur na dan, kar je premalo glede na priporočeno spanje v njihovih letih, ki je po mnenju strokovnjakov od devet do 11 ur dnevno.

Psiholog Dr. Shaw, ki je vodil raziskavo, je na tiskovni konferenci dejal: "Osnovnošolski otroci bi morali spati od devet do enajst ur na dan. Hkrati smo zaznali, da se pri otrocih pojavlja strah pred tem, da bi kar koli zamudili in se posledično ponoči večkrat prebudijo, da bi preverili obvestila na svojih mobilnih napravah. Strah pred tem, da bi kar koli zamudili, pa je znaten motilec njihovega kakovostnega spanca."
"Želijo si vedeti, kaj počnejo njihovi prijatelji. In če niso v tistem trenutku dosegljivi, ko se nekaj na socialnih omrežjih zgodi, imajo občutek, da niso del tega, želijo pa si predvsem pripadnosti. Zato se poskušajo v vsakem trenutku vključiti v dogajanje," je še dodal.

Pretirana uporaba družbenih omrežij lahko vodi do anksioznosti, opozarjajo strokovnjaki. Hkrati poudarjajo, da je mlajšim otrokom zelo težko odložiti telefone. "Gre za začaran krog. Če ste anksiozni, ste najverjetneje precej aktivni na socialnih omrežjih in bolj kot uporabljate socialna omrežja, bolj postajate anksiozni," pojasnjuje dr. Shaw.
"Pri tem spoznanju je zelo pomembno, da se starši vključijo in otrokom omogočijo dosledno rutino, kar se tiče spanja in spalnih navad. Vsaj uro do dve pred spanjem otroci nimajo kaj početi na mobilnih napravah. Mobilne naprave pa tudi nimajo kaj početi v otroški sobi ponoči," je prepričan strokovnjak.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV